Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Въпрос за алтернатор. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Въпрос за алтернатор.
Става дума за алтернатор от кола, обикновен трифазен с възбудителна намотка на ротора. Та въпроса е мога ли да го подкарам като BLDC мотор ако подам подходящо напрежение на роторната намотка, и ако регулирам напрежението, съответно тока, през роторната намотка кое ще се променя, оборотите или тягата на мотор. Аз си мисля че тягата ще расте с увеличаването на тока а оборотите по-малко ще се променят, правилно ли мисля.


Нед Мар 07, 2021 5:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Като подадеш постоянно напрежение на роторната намотка, че получиш постоянно магнитно поле. След това, за да се завърти роторът, ще трябва да подадеш променливо трифазно напрежение на статорната намотка.

Скоростта на въртене ще регулираш, като променяш честотата на трифазното напрежение а въртящият момент, чрез промяна на амплитудата му или, по-лесно, чрез промяна на тока през роторната намотка.


Нед Мар 07, 2021 9:08 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Най-лесно можеш да го въртиш с BLDC контролер от ел. велосипед, например 36V двайсетина (че и повече) ампера. Продават ги по 50 лв. Контролера трябва да може да работи безсензорно. Трябва да имаш и мощно захранване 36 волта 30-40 ампера. Естествено трябва да махнеш диодния мост.
Възбуждането си остава както е захранено с пост. ток (по спомен 2А при 12 волта).
Скоростта се регулира от контролера чрез PWM на загранващото напрежение. Въртящият момент донякъде ще зависи и от възбуждането в ротора.

Тъй като намотката на алтернатора е синусоидална, по-добри резултати биха се получили с контролер тип PMSM ( синхронен мотор с постоянни магнити) но там нещата са по-сложни и не толкова разпространени.


Нед Мар 07, 2021 10:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
pipilica написа:
Става дума за алтернатор от кола, обикновен трифазен с възбудителна намотка на ротора. Та въпроса е мога ли да го подкарам като BLDC мотор ако подам подходящо напрежение на роторната намотка, и ако регулирам напрежението, съответно тока, през роторната намотка кое ще се променя, оборотите или тягата на мотор. Аз си мисля че тягата ще расте с увеличаването на тока а оборотите по-малко ще се променят, правилно ли мисля.

Познат се беше запалил по идеята. Имаше известен напредък. Както споменаха и по-напред - за да се завърти моретката, ти трябва управление на трифазно управление.
По думите на въпросния юнак, рашките доста експлоатирали идеята, като модифицирали двигателя. Махали бобината от ротора и вместо него монтирали магнити от магнетрон.
Подозирам че така получения двигател ще работи, но ще има невероятно малък КПД в сравнение с истински такъв...


Нед Мар 07, 2021 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
и оборотите и въртящия момент
при силно магнитно поле двигателя работи с ниски обороти и голям въртящ момент
при слабо магнитно поле работи с високи обороти и малък въртящ момент
същото се опитват да правят и с постоянни магнити, но тъй като магнита не се регулира, просто увеличават разстоянието
https://www.youtube.com/watch?v=6_41btVawMc


Нед Мар 07, 2021 2:20 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Теоретически става, но практически не се препоръчва - к.п.д. ще бъде неприемливо. За експеримент - да!


Пон Мар 22, 2021 1:55 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Поради каква причина ще има ниско КПД. Малко навивки с дебел проводник това ли ще е причината, че ще харчи много ток, и ще трябва още ток за ротора. Разглобих един фабричен си такъв мотор само дето доста по-малък на габарит, почти същия статор с намотки и ротор с магнит. Аз за това пуснах темата да питам дали ще стане, трябва ми мотор на 12 волта 500-600 вата към 2600-3000 оборота, да продават ама цената не ме устройва за опит с неясен резултат.


Пон Мар 22, 2021 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Пробвах с тая схема и код
https://simple-circuit.com/arduino-sens ... oller-esc/
но не иска да тръгне, едно високочестотно звъни и на никъде не тръгва дори и на ръка го завъртам.
Като усилвам тока в ротора само се усилва звъненето и нищо друго.
Некви идеи по въпроса.


Сря Мар 24, 2021 7:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Трябва да се погледнат статорните напрежения с осцилоскоп. Има ли ги? Дефазирани ли са, както трябва....


Сря Мар 24, 2021 8:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Значи вързах малък нормален BLDC мотор и в началото се опита да тръгне и пак звъни, като му помогнах и го завъртях на ръка звъненето спря и набра обороти. Премерих напрежението на тия пинове дето следят намотките, при нормално въртене има към 1.05 волта, като звъни има 0.4 волта, като го врътна на ръка след 0.55 волта почва да набира обороти. Според мен при опита да тръгне е ниско напрежението и не може да определи на коя точно намотка да пусне ток, правилно ли си мисля.
А генератора се оказа че намотките са на триъгълник и освен това дават под 0.4 волта колкото и силно да го врътна.


Чет Мар 25, 2021 4:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Врътката е в това, че магнитопроводът на алтернатора е със специфична форма, което обуслявя многополюсен магнит. Очевидно управлението на статорните намотки, което ползваш е неподходящо за такъв вид ротор.


Чет Мар 25, 2021 9:09 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Възбуждането има ли го? Може ли да се регулира? При въртене трябва да има напрежение на статорните намотки.


Чет Мар 25, 2021 9:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
при управление на безчетков мотор има 2 варианта - сензорно и безсензорно
при безсензорното понякога стават разни аномалии при тръгване с товар/ниски обороти, а тежкия ротор си е точно товар, за тестове (а и по принцип) най добре да е сензорно за да не се чудиш от къде ти идват проблемите


Пет Мар 26, 2021 3:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
Има възбуждане но с нищо не помага да тръгне.

Да четох по въпроса прав си, но как да сложа хол датчици на динамо от кола, освен да куплирам малкия мотор към оста на динамото но пък идва въпроса как ще уцеля точното положение на намотките. Ся изтърбуших друг генератор и се оказа че намотките са звезда и ще го пробвам него. Намерих и схема с компаратор 339 но трябва да си поръчам щото баш такова нямам, следенето на BEMF също е добре но трябва да е по чувствително за да успее да хване точния момент.


Пет Мар 26, 2021 3:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Въпрос за алтернатор.
https://youtu.be/7k-nG_keh1A


Пет Мар 26, 2021 1:23 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни