Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Симетрична триточка 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Симетрична триточка
Имам само няколко успешни опита с PLL - осцилатори;
Не съм намерил по-свестен начин за стабилизация на радиочестоти над 100Mhz.
Досега ползвах триточково разделяне на кондензатора, с два отделни елемента за настройка-
един променлив кондензатор и един потенциометър свързан с варикап. Скоро обаче открих америка с тази симетрична схема за разделяне на капацитета:

Изображение

- схемата има само един настройващ елемент - потенциометър.
В началото не вярвах, че е работоспособна (не съм я виждал в публикации).
Но после я построих и се оказа, че никак не е лоша. Дава отличен по форма сигнал и широк обхват на
честотите. При мен обхвата беше между 1000 и 2200 mhz. Работното ми обяснение е, че двата еднакви капацитета C21-D21 и C22-D22 запазват резпределението на енергията вътре в трептящия кръг и това намалява шумове и други неравномерности. Мисля даже, че не нужно да са еднакви, достатъчно е да пазят едно и също съотношение.
Събира се на малка платка около 12мм и се монтира над осцилаторния транзистор, за да бъдат по-къси свързващите проводници.


Пон Мар 08, 2021 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симетрична триточка
а кому е нужно всичкото това :?:
има си схемни (на чип) решения, плл осцилаторите вече с много стабилни, какво точни искаш да направиш?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Мар 08, 2021 1:11 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Искам решението да не е от световни корпорации, я да е под мое разбиране и управление- само тогава
се чувствам свободен да проектирам друго по-високо. Купени или сляпо преписани решения за мен са като търговци-посредници, не ги харесвам заради паразитния им характер. Не че не ползвам чипове - самият pll-регулатор си е чипово решение, също и микроконтролера, който го управлява. Но те са сравнително прости и не скъпи елементи.


Пон Мар 08, 2021 1:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
... При мен обхвата беше между 1000 и 2200 mhz. Работното ми обяснение е, че двата еднакви капацитета C21-D21 и C22-D22 запазват резпределението на енергията вътре в трептящия кръг и това намалява шумове и други неравномерности....

Не съм сигурен, че разбирам какъв ти е бил проблема, но обърни внимание, че мърдайки честотата, мърдаш и дълбочината на модулацията.
Какво не ти харесва на решението с един варикап?
Иначе да, схемичката не е лоша, но за някакви "ръчни" приложения.

_________________
Хайде де!


Пон Мар 08, 2021 2:03 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
С един варикап също става. предните ми решения са работещи. Просто понякога в единия край на обхвата осцилациите спират заради неравномерното разделяне на двата капацитета. А и шумовете са по-големи, защото модулационния сигнал попада в същата точка, в която е приложен PLL-сигнала за регулация. (последното само го предполагам, тъй като модулационния ефект може да бъде оценен само в крайно устройство - например радиопредавател). Що се отнася до нивото, то лесно се
коригира, доколкото в предавателя модулиращия сигнал е достатъчно силен. Впрочем забележката за модулацията никак не е излишна - модулиращия процес е важен и понякога дълбоко скрит, тоест недостъпен в запечатаните устройства. В моя случай, за да настроя модулация обикновен се налага да подбера подходящ филтър преди PLL-входа за регулация.
Относно схемата,
Трябва да се има предвид, че веригата P1-R21-R22 е само за първоначално изследване, тя не е нужна за редовна работа на VCO-то.
Ами те моите приложения са само "ръчни", аз не правя бизнес с тях. Придържам се към антипазарен модел на поведение. ;)


Пон Мар 08, 2021 2:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
Имаш коефициент на пренастройка 1.2 което не е много малко. Не зная през какви резистори си управлявал варикапа в схемата с един варикап, но аз схемите които съм виждал са обикновено 47-100ком. Ако са били по няколко килоома това отнема немалка част от ВЧ напрежението и управляващата схема може да шунтира осцилациите. Може и да не е това проблемът. . .
Какъв е транзистора ? Ако не е достатъчно високочестотен, усилването му спада при по-висока честота. Ако е двугатейтов може да направиш регулирано усилването, според честотата.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Мар 08, 2021 6:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Симетрична триточка
На най-стабилния му се вика "Генератор на Клап-...(забрайх)", а твоят определено не е такъв.
За начало: транзисторът да генерира като сорсов повторител, а изходът да се взема от дрейна. Обратната връзка да се определя от независими (и по-големи) кондензатори, а серийно на индуктивността да са честотноопределящите. Бонус е генерацията да е на по-ниска честота, а в изхода да има трептящ кръг на хармонична (да речем втора в случая).

Въх, чак сега обърнах внимание на стойностите на резисторите!


Пон Мар 08, 2021 7:59 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
bongo - не, не е такъв, моят осцилатор е тип колпитц, от тези съм най-доволен, пък и друга схема не би се подала на подобна модификация както по-горе.
slav4o - резисторите не са толкова критични, както казах може и без веригата P1-R21-R22.
Предназначението на R1 и R2 e опазят варикапите от насложен капацитет. За транзистора си прав,
аз ползвам atf35143, по-добър не съм намирал. Ако схемата е с един варикап, резисторите не са
коренно различни.


Пон Мар 08, 2021 8:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
Предназначението на R1 и R2 e опазят варикапите от насложен капацитет.

Не е само това. Идеята е ВЧ напрежението да не се шунтира от източника на упралвяващото напрежене. Може и дросел да се постави вместо тях. По принцип не се прави с дросел обаче защото има междувитков капацитет. А и е по-лесно резистори :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Мар 08, 2021 11:21 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
За да няма недомлъвки, ето и осцилатора. Както се вижда, в него няма никакви трикове,
устройството е сравнително просто и лесно за разбиране и постройка.
Изображение
Ясно са означени точките G и D, в които се свързва трептящия кръг от по-горе.
Някои стойности подлежат на промяна, стига да бъдат съобразени напрежение, честота и др.


Вто Мар 09, 2021 12:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Симетрична триточка
Честно, грешки бол - най-малкото е, че варикапите не са двойни.
И също така честно, хабер си найн за каква честота става дума, а това е най-важното. На око са няколко стотици мегахерци и точно там схема с общ сорс/емитер започва да става неподходяща, отделно че топологията е по-важна от стойността на елементите.
Ама в момента повече чеша клавиатурата за разнообразие, нямам време да вадя старите книги.


Вто Мар 09, 2021 2:48 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
@bongo: Тази схема работи от 200 до 2000 MHz с малки вариации на стойностите.
Относно казуса общ сорс или общ гейт - този тип транзистори са предназначени за свързване общ сорс. Това не е чисто литературно твърдение. Аз лично съм го вързвал в общ гейт за да видя разликата и тя е в полза на общ сорс-схемата. Транзисторът е проектиран доста след 2000 година и оттогава широко достъпната литература все още не го е прихванала, или пък е описано, но на малко места.
За топологията си прав. Без нея няма да бъде достигната висока честота, или съвсем няма да работи.
По принцип имам намерение да нарисувам и реалното разположение на детайлите, но още не съм успял да украся рисунката така, че да е годна за публикуване. Иначе всичко по-горе е работоспособно, при мен имам реално работещи устройства каквито са дадени. Но и там няма чудеса, само трябват по-къси сигнални проводници.


Вто Мар 09, 2021 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
Айде и аз да си пусна моите 5 стотинки ... По стар Български обичай ще критикувам:
1. Тоя ценер за 2.7 волта хич, ама никак, изобщо не се вързва с разбиранията ми за прецизна аналоговост - каквото се очаква да бъде един задаващ генератор. Има брутално голямо динамично съпротивление, иска много ток, има висока ( отрицателна ) температурна нестабилност, съска. Вместо него сложи едно LDO или поне TL431.
2. Товарът е непосредствено свързан с честотоопределящия трептящ кръг. Т.е. освен двата канала за модулация получаваш като бонус и трети. не, че си го искал, даже не, че знаеш, че го има, ама ...
3. Резисторът от 68 ома в дрейновата верига не знам за какво е, надявам се ти да знаеш.
4. Кондензаторът от 110 нанофарада едва ли се купува от магазина. Предполагам, че си искал да кажеш един по 100 и един по 10 нано. Като добавим и единият микрофарад до ценера, става манджа с грозде.
И НАЙ-ВЕЧЕ: не знам от колко време се занимаваш с ВЧ и на каква възраст си, вероятно аз на твоите години съм бил по-зле. Така че маай смело напред, нещата се научават с практика и с време.


Вто Мар 09, 2021 8:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Ама сте професори. Казвам ви, че това работи, а ми обяснявате защо не е така...
За каквото мога, давам обяснение. Не е за всичко. Тези 110 nf може да са повече или много по-малко, това няма да промени работата. Този кондензатор съм го сложил заради разположението на елементите. Подобни блокиращи кондензатори винаги намаляват шумовете (и малко може да свалят честотата). Въпросните 68 ома сами по себе си не могат да се възприемат, те заедно с останалите резистори осигуряват напрежение между сорса и дрейна около 2 волта - това според документа на транзистора е правилния режим на работа и го потвърждавам. За ценеровия диод аз също се полъгах в началото мислейки, че от него ще произлиза шум. Обаче опита ми показа точно обратното - той намалява шумовете. Нямам добро обяснение защо.
За "товара и третата модулация" не разбрах нищо. Подобни хвърлени отвисоко фрази просто не ги приемам. Ако обясниш разбираемо, може да се замисля. Но изобщо нямам намерение да си развалям схемата заради неясни забележки.


Вто Мар 09, 2021 11:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
А как измерваш шума, и изобщо какви измервания правиш на това VCO ?


Сря Мар 10, 2021 12:40 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 67 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни