Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Симетрична триточка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
За "товара и третата модулация" не разбрах нищо.

Ами вероятно иска да каже, че не си го буферирал. Макар, че буферът не е казано да е начертан на схемата. . .
Иначе, може би може да променяш работната точка усилването чрез напрежението на гейта, оттам да се стабилизира схемата ако се губят осцилациите в краят на обхвата.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 10, 2021 12:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
ToHu написа:
А как измерваш шума, и изобщо какви измервания правиш на това VCO ?


По=добре го попитай как е видял, че формата е добра на 1 - 2 гиги. За да го види, ще му трябва скоп за много К $$$ или поне спектроаналлизатор за пак толкова $$$

EDIT: И DC режимът не е това, което би работило ...


Сря Мар 10, 2021 8:56 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1324
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
Няколко схеми на VCO-та:
https://www.qsl.net/va3iul/High_Frequen ... matics.htm


Сря Мар 10, 2021 9:39 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
@bateAz @ToHu
Изглежда се разминаваме в изисквания и методики. Не съм казал никъде, че с тези схеми се постига супер качество. Предполагам, други устройства може да дават по-чист звук. Но за обикновени цели тези работят. Чувам достатъчно добре говорещия пред микрофона на радиопредавателя. Също чувам музики и новини, даже коментарите по телефона, които минават през по-шумни линии.
За формата на сигнала си донякъде прав - не я виждам на екрана като синусоида на осцилоскоп. Обаче имам някаква методика - не за измерване, само за оценка. И тази методика е съвсем лесна и обяснима.
Най-добрия критерий е звука от радиоприемника. Само че той се появява късно, когато цялата система вече е построена. Преди това оценката ми е с един външен радиоприемник - промишлено производство. Иначе сигнала се вижда много добре със спектрален анализатор - не е скъпо устройство, китайците го продават за 10-тина долара. Изобщо съм противник на всякакви скъпи прибори (все пак имам един евтин осцилоскоп - в случая безполезен - и един радиочестотен спектрометър - последния е удобство за индикация на излъчването).
Спектралният анализатор рисува на екрана камбанка, по чиято ширина съдя за чистота на синусоидата.
Даже малка промяна в схемата е забележима в тази картинка. Но пак повтарям, това са само предварителни оценки. Важен е само резултата от системата, тоест онова, което се чува от говорителя на радиоприемника. Самият радиоприемник все още не го коментирам, само ще кажа, че той ползва същия осцилатор.
Шумове възникват по цялата линия както в предавателя, така и в приемника. Трудно е да се локализира произхода на всеки шум. Според наблюденията ми те са повече в устройствата за усилване и пренос. Затова започнах този пост - ако някой има забележки да ги казва, белким помогнат. Не очаквам чудеса, бих приел само онова, което разбирам, стига да не е компромис със сложност и себестойност - устройство, чиято себестойност надвишава няколко долара за мен е вече скъпо, да не кажа неприемливо.


Сря Мар 10, 2021 11:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
.... Иначе сигнала се вижда много добре със спектрален анализатор - не е скъпо устройство, китайците го продават за 10-тина долара. ...

Как очакваш устройство което е по-евтино от чифт джапанки да ти покаже нещо смислено?

roncho написа:
Спектралният анализатор рисува на екрана камбанка, по чиято ширина съдя за чистота на синусоидата.

камбанки има на шапките на шутовете :) и феичките в приказките имат камбанки :)
ако анализатора ти за 10 долара има фуннкция за разлагане по фурие - и ако имаш чиста синусоида (само една честота) ще имаш само един бин(един дъргел дето стърчи) по Х съответно кудето е честотата. ако не ти е "чиста" синусоидата ще имаш повече дъргели :) по Х координатата.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Мар 10, 2021 11:32 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Съвсем правилно мухата е забелязала, че идеалната синусоида се вижда като само една вертикална линийка.
При мен не е така, виждам камбанка, тоест виждам шумове. Обаче те са сравнително малко. Истинските шумове започват след като свържа PLL-регулиращия сигнал и модулацията. А относно джапанките - щом искаш си купувай скъпи. Аз не мисля, че цената отразява качество. За мен тя в повечето случаи показва само лакомията на продавача.


Сря Мар 10, 2021 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Симетрична триточка
Камбанката по-вероятно идва от нестабилност на честотата или още по-вероятно от хубостта на анализатора.
Хвърлих поглед на даташита на транзистора: входно стъпало, не е правен за генератор. Освен това както е включен по DC работи в триоден режим, т.е. силно нелинеен.
Виж линка на al_at ! Твърде близо си до Vackar VCO посочван за най-добър.
Няма нужда от два варикапа, не толкова за икономията, а защото D21 не си е на мястото. И C2 е ненужно голям, освен другото не се знае дали е само кондензатор. За удобство на топологията препоръчвам само по един резистор (физически дълъг и тънък) към гейта и варикапа, на другия край - по-нискоомни делители.

PS До колкото разбирам, сменяш обхватите като на втората схема превключваш вариянти на първата, май. Не е ли по-разумно да превключваш цели генератори? Топологията...


Сря Мар 10, 2021 12:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
Камбанката е от фазов шум и паразитна амплитудна модулация по захранването. Това е разглеждане обаче около носещата честота. Със спекралния анализатор трябва да се прегледа доста голям обхват, да се виждат честоти 2,3,4 пъти на носещата, да се види дали има хармоници - в идеалният случай други прави линии или (камбанки на практика). Това става ако не е чиста синусоида а е леко правоъгълна формата на носещото трептение. Разбира се и да се види със някакъв супер осцилоскоп, едва ли може по формата да се оцени спектралният състав на око :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 10, 2021 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
slav4o.com написа:
... Разбира се и да се види със някакъв супер осцилоскоп, едва ли може по формата да се оцени спектралният състав на око :)

Всички цифрови осцилоскопи от този клас правят FFT.


Сря Мар 10, 2021 12:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
Съгласявам се, но все пак да видиш нивото на пета хармонична на 2200 MHz осцилоскопът трябва да има лента поне 11 GHz
Идеята не е само да се види спектъра около носещата а да се види дали излъчва на хармоници и с каква сила, защото може да смущава други служби. То не че на тези е много разрешено де...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 10, 2021 12:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симетрична триточка
с риск пак някой да се обиди...
бих казал че тука има тотално неразбиране какво е това спекрален анализатор, какво е ФФТ и какво е фурие :)
да не говорим как да анализираме данните които виждаме на екрана на анализатора....
ама хайде да не разводнявам темата...
само се чудя защо е в Академия? има си тема за лични хоби проекти....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Мар 10, 2021 12:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Симетрична триточка
Темата си е съвсем на място.
А не мисля, че има съвременен анализатор, който да не ползва фурие по междинна, но това е друга тема.

_________________
Хайде де!


Сря Мар 10, 2021 1:11 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Много на теория отидохте... Както забелязвате, това не е супер разработка.
Относно спектралния анализатор - да разбира се, става дума за SDR-флашката. Колкото и да се подиграват някои, мисля, че това е върхово постижение, което не е по-лошо от всякакви скъпи съндъци с прехвалени показатели. Фурие-анализ тук е напълно неуместен и ненужен. За всяка честотна съставка SDR-a рисува вертикална отсечка и това е най-многото, което съм си представял като сведение-образ на спектъра. При това образът е динамичен, тоест кино- десетки кадри в секунда. Няма такъв конкурентен апарат със сходна цена и свойства. Причината, предполагам е в това, че функциите по образ, управление са прехвърлени в PC-то и така SDR е почти чист приемник. Обаче е хубав приемник - извежда добър звук, ясен тв образ и лови космически радиовълни. Затова и го ползвам - защото е добър арбитър за радио-устройства. Моят SDR е ограничен до около 1.6 GHZ. Когато по-горе казах че съм стигнал 2.2GHZ, това го видях не по SDR-а, а по една друга кутийка за радиочестотна индикация - казва се RF explorer и също не е от скъпите прибори. Там аз виждам само наличието и амплитудата на сигнала, без много екстри за подробен анализ, каквито има в SDR-а. Но пак с нея аз виждам доколко е "размножен" по хармоници радиосигнала и дали онова което виждам не е хармоник на по-ниска генерация.
@bongo честотата се сменя от микроконтролера, който е свързан с PLL-регулиращия чип. За тези, които не помнят, ето линк към статията за осцилатора с един варикап.
http://roncho.net/p/s/rf_general/mb/mb15.htm
Той е успешен, но когато видях че двата варикапа се държат по-добре, нямам причини да не ги ползвам. За момента с два варикапа съм строил само осцилатора, без pll и без модулация. Но се надявам, че това няма да е проблем.


Сря Мар 10, 2021 1:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho , вярно е, че се опитваме да те вкараме в "химии" които ВЕЧЕ разбират твърде малко хора, но това не значи, че ТИ трябва да се държиш като ония от Мазето.нет .
Вслушвай се в някой-друг акъл, особено когато ти оттърва! Все-пак ТИ повдигна въпроса и то в "Академия".


Сря Мар 10, 2021 3:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
...
Относно спектралния анализатор - да разбира се, става дума за SDR-флашката. Колкото и да се подиграват някои, мисля, че това е върхово постижение, което не е по-лошо от всякакви скъпи съндъци с прехвалени показатели....

И за мен показателите на Бентли-то са прехвалени, та зат'ва карам лада.

Погледни спектъра с нещо с "прехвалени показатели" и ако не се разплачеш, значи всичко е наред.
Апропо, колко е фазовия шум на 1кХц от носещата?

_________________
Хайде де!


Сря Мар 10, 2021 3:41 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни