Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Симетрична триточка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Симетрична триточка
bateAz написа:
...
3. Резисторът от 68 ома в дрейновата верига не знам за какво е, надявам се ти да знаеш.
..

Предполагам, че дроселчето не му достига дроселивост и така повдига усилването. Или аз нещо не вдявам?

_________________
Хайде де!


Сря Мар 10, 2021 3:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симетрична триточка
https://www.analog.com/en/products/adf4 ... t-overview

мисля, че ще ти реши доста от проблемите (има и други с други честотни характеристики).
Разбира се ако искаш да лепиш ресистори и варикапи до посиняване докато постигнеш желаният резултат е друга работа ....
и сдр флашките не са лоши но не бива да се споменават в едно изречение с "измервателен уред". незнам кой сдр продукт полваш, но особенно ако е от ранните хич няма да ти е от полза.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Мар 10, 2021 5:22 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
"Апропо, колко е фазовия шум на 1кХц от носещата?"
Какъв 1 khz… Още разликата в кварцовете е над 4khz. Шумната камбанка е десетки килохерци, в добрите случаи - поне 10-15 кхц. Но чак да плача- не. Шумът от радиоприемника е слаб, подобен на мълчанието пред микрофона на БНР. Между впрочем спектъра на БНР, Дарик, Витоша и др.- е малко по-добър- но не е коренно различен. И тях ги виждам и чувам по подобен начин в SDR-а. При мен няма по-добра апаратура, макар да не мога да си представя как би ми помогнала такава.
А онези 68 ома, както казах са за постояннотокова настройка на транзистора. Едва ли заслужават чак такова внимание. Може да са повече или по-малко. Просто в този случай те са ми осигурили двата волта.
@мухата
7-8 долара макар и множко, бих похарчил за нещо удобно, обаче 32 крака не!. Твърде сложно и неразбираемо за мен.


Сря Мар 10, 2021 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
@мухата
7-8 долара макар и множко, бих похарчил за нещо удобно, обаче 32 крака не!. Твърде сложно и неразбираемо за мен.

а за жена ти си дал поне 15 лева за карамфили на 8-ми март пък тя има само два крака..... ;)
както и да е радвай се на високите честоти :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Мар 10, 2021 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
roncho написа:
... Просто в този случай те са ми осигурили двата волта. ...


Гледах изходните характеристики на транзастора ти. Така НЯМА да стане! Мерни с някой китайски уред потенциалите на сорса, гейта и дрейна, също така колко са ония 2.7 волта и пиши какво е. Щото иначе цяла нощ ще ме гложди едно съмнение и няма да мога да заспя.


Сря Мар 10, 2021 6:20 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Абе не е китайски, а полски прибор.. макар да не от най-добрите, доволен съм от него. Батерийка 3.06 волта, на ценера са 2.64 волта, между сорса и дрейна 1.91 волта.


Сря Мар 10, 2021 6:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
Това без бобината, в смисъл да не работи осцилатора го мериш, нали ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 10, 2021 8:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
Не те разбрах. Какъв е потенциала на сорса, на гейта и на дрейна ?


Сря Мар 10, 2021 9:06 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
Идеята е да не се влияе уреда от променливата съставка.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 10, 2021 9:09 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Даа малко съм ви подвел, на сорса е 1.3в, на дрейна е 2в, на ценера е 2.64, на входа е 3.1в Предния път ми беше трудно, защото платката е на два етажа и долния е трудно достъпен. Това обаче го правих на старата платка, онази с един варикап.


Сря Мар 10, 2021 9:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
Да, и транзисторът на практика е почти напълно отпушен, колкото му позволява дрейновата верига. 0.7 волта захранване за осцилатор ми изглежда малко. Че и резистор 68 ома си сложил да му го вкараш в режим. я вземи обърни резистора наобратно!


Сря Мар 10, 2021 10:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Поясни.
Защо да е отпушен. При напълно отпушване този транзистор има съпротивление около 7 ома и след като работи, аз си помислих, че такива напрежения са нормални. Ако кажеш смислена препоръка, ще я приема. Макар че е силно нелинеен транзистор и трудно се настройва.


Сря Мар 10, 2021 10:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Симетрична триточка
Точно полеви транзистор с depletion mode се настройва най-лесно. Слагаш 200К между сорса и масата, ония 510К ги боядисай в червено и ги сложи под възглавницата, но в никакъв случай не на платката. След това имаш да подбираш елемент: резисторът между сорса и масата да е толкова, че през сорса да мине ток, колкото ти трябва, например 10 милиампера. Очаквам да е около 40-50 ома. През това време дрейнът да е свързан към 2.7 волта. И това е. А, и да не забравя - оня резистор от 68 ома го боядисай синьо. Пиши как си се оправил.


Сря Мар 10, 2021 11:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Симетрична триточка
Ами на сорса щом е 1.3 V имаш ток 13 мА. Мисля е съвсем нормално. Същото може да се изчисли и по пада върху Rd и дросела. пак се получава около 10тина мА, точността е според толеранса на елементите. След като започнат осцилациите се получава запушване на транзистора. Така работят този тип транзистори. Даже този го дават 80мА т.е. при Rs = 0ом

По принцип в тези схеми на гейта няма преднапрежение, там е 0V постоянно напрежение, спрямо маса. За да се намали тока, се слага сорсов резистор, който чрез пада на напрежение създава положително напрежение на сорса спрямо гейта. Така се получава необходимото обратно смещение (bias) на p-n прехода на транзистора.
Би трябвало да махнеш Rg+ и да оставиш само Rg- и така да настроиш тока. Rd го махни наистина. След като настроиш режима, включи осцилаторната бобина.
Даже си мисля, че ще е добре на мястото на Rg- да поставиш дросел :) Така няма опасност от проникване на нискочестотен брум, който да дестабилизира схемата...

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Мар 10, 2021 11:04 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 25, 2012 5:48 pm
Мнения: 75
Мнение Re: Симетрична триточка
Точно както bateAz, описва така и постъпих в началото. Транзисторът си даде постояннотоков режим нормално. Обаче се оказа, че при включване често не може да не стартира осцилацията. Затова се принудих да сложа тези 510к. Не съм сигурен, че е издържано но съм сигурен, че осцилатора тръгна уверено. Какво предлагате. (във всеки случай 80 милиампера са му много).


Сря Мар 10, 2021 11:36 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни