Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Bluetooth 4.0 и нагоре + серийни комуникации 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Bluetooth 4.0 и нагоре + серийни комуникации
Не съм задълбавал много, но все още не мога да си отговоря на въпроса - има ли аналог на Bluetooth Classic SPP (Serial Port Profile) за новите видове блутути 4.0 и нагоре?
Т.е. могат ли да се ползват новите блутути като "удължител" за сериен порт?
Целта е просто безжичен сериен порт, що-годе прозрачен за крайните точки (приложението в устройството и приложението на РС-то или таблета/телефона). Или мисията е невъзможна и комуникацията се извършва по коренно различен начин?


Чет Май 20, 2021 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Bluetooth 4.0 и нагоре + серийни комуникации
Доколкото обаждат от Нордик, в БЛЕ профилите и поддръжката на сървисите си е изцяло на аппликейшън(приложно) ниво.
вече си е твоя работа дали уарт или други сурови данни и т.н.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Май 20, 2021 6:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Bluetooth 4.0 и нагоре + серийни комуникации
Няма стандарт, но има популярни фирмени реализации, които се ползват и от други - например, точно на нордик uart реализацията.
Има готови модули (със зареден фирмуер), които правят прозрачен уарт по бт, но трябва да са от двете страни - на бюрото ми е например на EBYTE модул - казва се E104-BT5032A, вътре е нордик nrf52832 и е с налят софтуер.
Ето го на сайта на производителя - има и документация там:
https://www.ebyte.com/en/product-view-news.html?id=756
Не съм го пускал още - на мен с оригиналния фирмуер не ми върши работа и ще го забърсвам да му ползвам само хардуера, но видях че правят подобно решение - с "мастър" и "слейв" и някакви други екстри.
Имай предвид, че полученият "канал" ще е бавничък и с доста условности - ако очакваш скорост или ниска латентност, ще бъдеш разочарован. Също може да е проблем ако приложението е старо и не много толерантно към проблеми по "серииния" порт - загубени или забавени данни и подобни - само експериментално може да се провери дали ще е подходящо.

Едит: мога да ти го дам тоя модул за проби, но съм взел само една бройка и сигурно няма да ти свърши работа. От китайците директно (през али-то де) съм го докарвал, но чаках няколко седмици.


Чет Май 20, 2021 7:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Bluetooth 4.0 и нагоре + серийни комуникации
Да, и моите впечатления са такива - вървят едни данни, как ще ги ползваш си е твоя работа. Без профили.
То има готови решения, но както винаги са или твърде скъпи или неподходящи.
Предполагам че все някой ден някой програмист ще се навие да си натика главата в заешката дупка.
Гледаме засега модулите на Espressif, че като цена нямат аналог като че ли, хем WiFi има също. Но са с 4.0 или 4.2.


Пет Май 21, 2021 4:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Bluetooth 4.0 и нагоре + серийни комуникации
Няма нищо лошо в идеята на LE за организацията на данните, или липсата на задължително такова над някакво ниво (профил). То не че няма профили, но няма за сериен порт. Което е донякъде оправдано - неефективно е. Да, лесно е за един единствен специфичен use case - да закачим нещо старо без да го пипаме, и дотам. Но не им е приоритет.
Ако ще правиш нещо подобно (сериен през БТЛЕ), задължително търси чипове, които поддържат големите пакети - старите бяха 20-тина байта, в новите (5.0+) са 250. Не знам епсресиф дали работят по темата и дали ги поддръжат. С две думи, стъпвай на нордик и няма да сбъркаш. Е, ако ти трябва и вифи няма как, но ако ще си само по БТЛЕ - препоръчвам нордика.


Нед Май 23, 2021 5:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни