Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Въпроси относно терморезистор. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Всичко се мери лесно, въпросът е с каква точност и каква повторяемост, иначе аз и без термометър мога да ти кажа горе долу каква е температурата. Това се отнася за всяка величина, и усилието за измерване е експоненциално на точността и повторяемостта която търсиш, защото между абе голяма жега днес и 39.45 С разликата е като между сал и атомна подводница.


Чет Юли 01, 2021 5:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Cekins написа:
Първо грешката им е сравнително постоянна и като се коригира веднъж - няма нужда да се пипа повече. Аз съм го говорил това и се повтарям ама все пак - с тия датчици правим регулатори на температура за инкубатори. Там 0.5 градуса си е голяма грешка. Имаме един що годе точен термометър, който не е баш "калибриран" но е засичан с оня свръх точния за който споменах и знаем точно колко му е грешката. С него си офсетваме всеки уред който излиза от магазина след като се окомплектова уред с датчик. Досега не сме яли бой за дето да сме похабили куп яйца :) Даже 15-20 уреда работят в голяма промишлена люпилня, въпреки че съм ги предупредил, че тоя уред си е за хоби и домашна употреба. Грижи няма. .

Цекинс, да разбирам ли , че правите едноточкова калибрация за да избегнете производствения толеранс на термометрите? Доколкото видях, термометрите MCP9701 са доста точни , но в двата края на диапазона искат допълнителна корекция (не разбрах обаче -по каква формула) . Вие това правите ли го ?


Пет Юли 02, 2021 6:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Да; не; :)

Правим едноточкова около 25-30 градуса и то не кой знае колко точна - горе-долу да не каже някой, още като го включи, и да мери с някаква видима грешка. И то не му правим твърда калибрация, а му настройваме офсета през менюто. После който иска може да си го настрои както си му харесва. Повечето ни клиенти си пазят стари живачни термометри и като си пуснат, каквото ще правят там, си го донаместват - от термометъра на клиента по-верен няма - да знаеш :) . Няма особен смисъл да го коригирам в краищата - при -20 едва ли някой ще тръгне да пуска нещо различно от фризер - а то там +/-1 градус едва ли ще е от особено значение. Същото и за над +100 - аз и без това не мога да ги меря, защото излизам извън Vref а и няма толкова цифри на дисплейчето. Уреда който правим не е супер дупер професионален - просто е малко по-гъвкав от към възможности за настройки. Ако трябваше да е някъв "истиснки" - просто не бих го направил - не си струва. То и за това е с MCP9701. Има и вариант с pt100 ама тях много не ги купуват.

От моята практика мога да кажа че един терморегулатор или термометър основно се ползва почти винаги в един и същ диапазон - примерно тия нашите все са на 37-38. Единствено за някакви лабораторни нужди се сещам че може да се ползва нещо в някакъв по голям диапазон но това са изключително редки случаи и който има нужда от такъв измервател не си купува уредче от алиекспрес ;) Та в този ред на мисли - едноточково калибриране в 99% от случаите е напълно достатъчно. Остава само офсета във времето да е незначителен, щото той като се намеси вече става интересно.


Пет Юли 02, 2021 9:24 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Благодаря,
питах ,щото pipilica заявява -20 до +93 градуса (без да е сигурно , какви точности му трябват).
А в температурния диапазон на растенията , изглежда ще му свърши работа с едноточково отместване като при вас.


Пет Юли 02, 2021 11:53 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Пипилица-та покрай вас се е научил да пита правилно, че да получи правилни отговори. Та в случая също е така
pipilica написа:
в оранжериите ще варира от 5-45 градуса, една на открито като досега при мен е падало до -24 градуса и най-много до 36 градуса и една на изходящата вода на котела като там ще мери от 25 до към 90 градуса.

pipilica написа:
На мен ми върши работа +/- 0.5 градуса демек ако истинската премерена със супер термометър е да речем 18гр, а моя показва 17.5 или 18.5 градуса ми е все тая.

Отделни датчици които ще работят в сравнително тесен диапазон, най-широк ще е на водата на котела но пък там и 3-4 градуса да ме излъже няма да ми е проблем, всички температури са ми ориентировъчни и нищо не зависи от тия показания, на котела имам в момента три електронни термометъра и един обикновен с патрон във водата, да има за сигурност.
Та всичко съм си казал.
Темата се развива добре и научавам интересни неща, благодаря за което.


Съб Юли 03, 2021 1:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Ok, значи за котела не ти трябва калибриране , а за оранжериите едноточкова на около 25Ц ти стига.


Съб Юли 03, 2021 2:30 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Точно така.


Съб Юли 03, 2021 9:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Или вместо 25 - телесна температура, за еталон живачен термометър.


Съб Юли 03, 2021 9:43 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Брей бе Бонго как ме подсети, имам електронен за телесна температура някъв Омрон изглежда на точен, ще го ползвам да проверя МСР-то.


Съб Юли 03, 2021 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпроси относно терморезистор.
Става ама не съвсем - ще трябва да видиш какъв точно ти е омрона - в смисъл къде е предвиден да мери, щото и с тия термометри има малко магия - ако е предвиден да мери отзад, няма да ти покаже вярно под мишницата - в смисъл че те са направени да ти покажат че температурата ти е 38 ама под мишницата ти е 37.8 а отзад ти е 38.2 и в устата и ухото и т.н. все има някава малка разлика. И после трябва да гушнеш двата датчика и да чакаш докато омрона ти се темперира - те обикновенно почват да пиукат като са готови. Мисля че съм виждал и термометър с таблица - показанието от различни места на мерене като каква темоература да се тълкува. Та имай си едно наум :)


Пон Юли 05, 2021 8:22 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни