Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
4 layer PCB stack-up 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение 4 layer PCB stack-up
Здравейте,
Как си подреждате сигналите и плейновете при 4 слойни платки? Гледам, че има най-различни подредби. Има ли универсална подредба за платки които са смесени - аналогови истории + mcu, при честоти под 200Mhz (примерно).


Съб Авг 28, 2021 1:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
няма :) при 4 слоя нещата с танто за кукориго, или два плейна в средата или два отвън. Захранващ плейн може и да нямаш, стига да осигуряваш обратен път на сигналите. Имай в предвид, че ако си само с един граунд плейн ще имаш проблем с EMI между двата сигнални които са един над друг. Алтиум имаха едно не лошо видео по въпроса мисля. Зависи и имаш ли нещо на което му гониш импеданс, имай в предвид и голямата разлика в изолатора между 1-2 3-4 и този между 2-3.
То рязликата между 4 и 6 май не е много голяма а ще получиш доста екстри, особенно ако имаш по-строги озисквания от към EMI.


Съб Авг 28, 2021 2:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Нека се оправя първо с 4, преди да скачам на 6 слойна :)
Загледах се в сайта на JLCPCB за стак-а на 4 слойните им платки. Имат 2 варианта - JLC7628 и JLC2313 ( https://cart.jlcpcb.com/impedance ). Нямам идея кой вариант е по-добър за моя случай.
Иначе от към различните подредби, сякаш следните 2 ми изглеждат добър избор:
№1
сигнали+захранване : маса : маса : сигнали + захранване
№2
маса : сигнали+захранване : сигнали+захранване : маса

Като сякаш клоня към №1.


Съб Авг 28, 2021 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Ако може да си позволиш 2 и 3 да са ти маса лошо няма, сигналите да се вътре също става но това означава всичко да минава през вии. На 7628 50 ом са 0.35 пътечка, но 100 ом трудно ще докараш, с 2313 и 50 ще е зор, за 100 ти трябва 2-3.
Не е проблем да имаш и само един гроунд ако не ти стигат 1 и 4 -ти, но трябва да внимаваш с рутирането иначе ще ти се увеличат емисиите а и проблем между сигнали 1-2 може да се появи, което си има решение де. Може обаче да комбинираш мса със захранване в единия и отгоре и отдолу да са преобладаващо сигнали. Но то си е специфично за конкретният случай.
Дедо сигурно може да изнесе кратка лекцийка по въпросите.


Съб Авг 28, 2021 3:54 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 864
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Моите 5 стинки: аз залагам на сигнални слоеве отгоре и отдолу, по средата захранване и маса. Заради байпас кондензаторите по захранването на практика по променлив ток захранващия плейн би трябвало да се държи като маса. Освен това е много лесно за дебъгване, защото всички сигнали са достъпни!


Съб Авг 28, 2021 6:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Ами то много са причините това да е по-добрият вариант единствено емисиите са малко повече, но то това много зависи от рутинга. Многото вии имат и чисто механичен проблем, ако трябва да държи на много вибрации или пък ще работи при резки температурни промени това увеличава шанса от чисто механична повреда. Ако сигналите са вътре всеки пин ти е Виа. Не че ако си BGA няма да е така но пак количеството ще е по-малко. Другия проблем е къде ръчкаш кондензаторите, ако ги сложиш под чипа от другата страна ще надупчиш още повече граунд плейна та накрая може и да лъчи повече въпреки че сигналите са между два плейна.


Съб Авг 28, 2021 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Това за 4 layer PCB stack-up сме го обсъждали вече: viewtopic.php?f=7&t=17188
Там al_at даде този линк How to Achieve Proper Grounding - Rick Hartley: https://www.youtube.com/watch?v=ySuUZEjARPY
Видеото е дълго но си заслужава всяка секунда. Даже няма да се лошо ако си вземеш тетратка с химикал и да си отбележиш най-важните моменти - като това например, че при високи честоти енергията е в диелектрика.

И сега моите 5 стотинки. Нулевата серия я направи: №1 сигнали+захранване : маса : маса : сигнали + захранване
Ако трябва нещо да се преправя или да се пробва така ще е най-лесен дебъга.
Ако всичко работи, тогава пускаш малко бройки: №2 маса : сигнали+захранване : сигнали+захранване : маса.
Тестваш ги и тях и ако вичко е наред №2 остава за масовото производство на изделието.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Нед Авг 29, 2021 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Няма еднозначна рецепта. Особенно ако има бързи цифрови сигнали и/или точни аналогови и/или ти трябва съгласуване на шини и/или множество захранвания и/или.... какво ли не.

Реално 4 слоя винаги се прави с компромиси в една или друга посока. В 90% от случаите това не е проблем де.

Аз лично, ако се касае за производство на 4 слоя се стремя да имам едностранен монтаж, захранванията на плейнове от страната на компонентите, всички бързи сигнали вътрешни слоеве, аналоговите... според зависи. Ако мога гледам и единия вътрешен да остане празен, тогава отива за захранване и да капсулира бързите сигнали. И най-отдолу плътна мед без никакви писти или повече от две вии без мед между тях. Това естествено е решение неподлежащо на поправки след производство.

Забрлязал съм, че най-важната работа е да намериш оптималното разположение на компонентите. Не веднъж съм захвърлял дни труд и съм почвал отначало, защото не съм тръгнал в подходящата посока.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Нед Авг 29, 2021 1:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Благодаря за споделената информация на всички ви.
Моя случай може да се пише спокойно в графа "хоби" - практически никой няма да ме замерва, нито ще има продукция, но ще е в комуникационна апаратура, та ще трябва малко или много да се съобразя с това. BGA не мисля да ползвам. Ще има някой друг микроконтролер, 2-3 захранвания, няколко операционни усилвателя, tcxo. Механичен стрес няма да има върху платката.
Предпочитам сигналите да са на видим слой, че да подлежат на корекции, както е отбелязал t_i_t_o.
Ike, известно ми е това видео, благодаря за припомнянето.


Нед Авг 29, 2021 4:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: 4 layer PCB stack-up
Аз редовно правя 4+ слоя платки и като цяло методът ми е подобен на вече описания от Цецо. Има е чисто технологична причина - фабриките обикновено правят по-дебело медно покритие на външните слоеве, а това често се налага, освен ако не работиш с няколко милиампера. Важните сигнали от вътрешните слоеве ги вадя на контролни точки. Така е по-добре и на по-късен етап когато теста ти го правят направо при производството.
Но в общи линии е вярно, че няма една формула дето да пасва на всички ситуации. 100% обаче е вярно, че лошо разположени компоненти сигурна са рецепта за лоша платка

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Авг 29, 2021 6:18 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни