Отговори на тема  [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Спасяване на платка !? 
Автор Съобщение
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Спасяване на платка !?
Имам окис по една платка която е доста ценна и почти незаменима. Т.е ако се развали няма от къде да намеря алтернатива на въпросното дъно и машината ще става само за красота. По някой от чиповете има много гаден окис който не мога да махна с нищо. Пробвах с изопропилов спирт, какви ли не специални неща на спрей за чистене на платки , но нищо не решава проблема и не бута образувалата се гадост. Някой идеи с какво още да пробвам ? Добра ли е и идеята да го оставя така, но напръскам с изолационен лак така че да капсуловам окиса от външната среда и кислорода и така да стопирам процеса ?


Прикачени файлове:
IMG_20210912_163237_975.jpg
IMG_20210912_163237_975.jpg [ 249.67 KiB | Прегледано 2070 пъти ]
IMG_20210912_163020_513.jpg
IMG_20210912_163020_513.jpg [ 215.52 KiB | Прегледано 2070 пъти ]
IMG_20210912_163030_557.jpg
IMG_20210912_163030_557.jpg [ 62.75 KiB | Прегледано 2070 пъти ]

_________________
www.ev-bg.com
Нед Сеп 12, 2021 7:15 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Навремето чистих доста платки, но тази не бих рискувал. За лакирането съм.


Нед Сеп 12, 2021 7:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Колкото и странно да прозвучи, някои гадости се мият най-добре с вода.
Пробвай с клечка за уши напоена с вода какъв ще е резултата. Независимо от него, след това подсуши платката. Най-добре със сгъстен въздух.
Другото което можеш да пробваш е ацетон, кореселин, евентуално и толуол. За тях важи същото - на памуче и подсушаване на платката.
И разбира се, трябва да се работи на проветриво. Особено с толуола.

Лошата новина - процесът е необратим. Щом са ръждясали пинове, те няма да се оправят.
Евентуално можеш да пробваш да ги калайдисаш след почистване. С много флюс, много припой, и внимателен оглед за къси, дълги и средни. :lol:


Нед Сеп 12, 2021 7:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Четка за зъби + изопропилов алкохол. Не ползвай коресилин, че някои пластмаси не го "харесват". Клечки за уши също - после ще се чудиш как да чистиш власинките от памука.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Нед Сеп 12, 2021 8:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Клечките за уши са само за тест с вода - дали има ефект. За да не се мокри цялата платка.
А с по-хард разтворителите може да се мие избирателно - само където е необходимо.


Нед Сеп 12, 2021 8:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Аз също щях да препоръчам четка за зъби. И колкото и невероятно да звучи - малко паста за зъби.
В тубата има много клипове на най-различни самодейци; някои звучат налудничаво, но сигурно помагат. Разгледай и там

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Сеп 12, 2021 10:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Пастата за зъби е по същество полирпаста :)
А дали няма нещо като преобразувател за "медна" ръжда ?

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Нед Сеп 12, 2021 10:25 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Да се включа и аз по темата:
За да е успешно почистването, трябва най-напред да се спре химическата реакция по окислението на изводите. Заливането с лак не решава този проблем.
Руснаците ползват за целта SOLINS-US, който си е тяхно производство. За съжаление се продава само в Русия и Украйна.
Това, което аз съм пробвал и работи:
1. Универсален обезмаслител Medix. С него имам измити няколко удавени платки, първата от които е още при мен. 10 месеца след процедурата си изглежда свежа, само леко са потъмнели медните площадки.
2. Почистващ препарат ELMA tec clean A1. Препаратът е за ултразвукова вана, но съм го ползвал и без нея, съотношение препарат:вода 1:10, време около час. Проблемът с него ми беше срока за доставката- 40 дни, като за помен. Имам и видео с него, може да се види процедурата.


Пон Сеп 13, 2021 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Спасяване на платка !?
С лимонена киселина (от супера) е достатъчно безвредно. Концентриран разтвор, внимателно търкане с четка за зъби и обилно миене на чешмата. После накисване във спирт, подсушаване и след тестване - лакиране.
Но има пинове които може да не преживеят чистенето.


Пон Сеп 13, 2021 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Четката за зъби и с прекалено груб косъм. По-добре е четка за рисуване със скъсени косми за да е по-твърда.


Пон Сеп 13, 2021 10:46 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист

Регистриран на: Чет Авг 27, 2015 10:54 am
Мнения: 539
Мнение Re: Спасяване на платка !?
С четка за зъби и изопропил го пробвах още в началото и нищо не стана. С калайдисване също нищо не стана. Какъвто и флюс да пробвах нищо не искаше да хване . Имам една голяма ултразвукова вана. Мога да я топна цялата в изопропил и във ваната за 1-2 минути, но ще е краен вариант.

Фосфорна киселина ?!

С лимонена също ще пробвам. А относно миенето на цялата платка под вода винаги съм се чудил не у ли проблем за електролитните кондензатори това ?

_________________
www.ev-bg.com


Пон Сеп 13, 2021 11:56 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4974
Местоположение: София
Мнение Re: Спасяване на платка !?
По-добре забрави за киселините, че може да разядеш някой важен пин на чипа. Използвай воден разтвор на сода бикарбонат за евентуална неутрализация на киселинни остатъци, суши и лакирай.


Пон Сеп 13, 2021 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Много платки съм мил с топла вода и веро с четка за зъби и после се сушат на слънце в оранжера и нищо им няма, даже някои баха с импулсни трафове. Но само неотговорни неща дето няма да ме е яд ако се съсипят, но един рутер не посмях да го мия, има тема за него че е наплют от мухи.
Има едни телени четки точно като за зъби са ноо с много мек жът тел та мое ликинко да махнеш окиса от краката.


Пон Сеп 13, 2021 1:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Спасяване на платка !?
След миене във вода винаги се кисне в етилов алкохол - покрай короната му се вдигна цената, в момента се нормализира, но във всяка аптека можеш да си купиш литър 95% за 6-10лв. И синият спирт става, но не е за препоръчване при сложни случаи, пък и не е много по-евтин.
Фосфорната киселина е опърничава, а солите на Лимонената киселина са почти всички разтворими (както и на Оцетната), а самата киселина не е агресивна. Само със Солна киселина ("Кислол") не пробвай!

За водата и ел.кондензатори: не съм успял да скапя такъв с миене. Дори що-годе капсуловано реле не съм успял да скапя.


Пон Сеп 13, 2021 10:07 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Спасяване на платка !?
Любознателен неспециалист съм, но тази "чума", струва ми се - само механично се маха до метален блясък и после лакираш това, което е останало. Платката е работила близо до море? Не съм оптимист. :( Лошото е, че не се разбира дали е заради хлор или водород (може и сяра), тази корозия, ти знаеш къде работи тази платка. Успех!

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Вто Сеп 14, 2021 7:49 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 16 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни