Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Проблем с Ардуино Мега 2560 R3 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Ами това конкретно е грозна картинка, големи са пълъпите и фронта много полегат, чак заоблен, пък за данните няма да говорим. Това предполагам не е при теб, щото каза че си с дърт аналогов скоп. Очевидно тая схема която е мерена има сериозен проблем с декупинг на захранването, при всеки заден фронт на клока може да го видиш на данните. Това става ако си пускал земята като оня варненски професор и захранването ти не е добре декуплирано, е може и разни други неща да е, ама на 18 кхц най-вероянто е това, освен ако не е пуснал 1 м кабел ама тогава щеше да се вижда и звънене.


Пет Сеп 17, 2021 4:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
pipilica написа:
...Въй 440 страници къде да чета, ще се омотам ако го прочета всичко.

Поне прочети тези три 236,237 и 362 :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Сеп 17, 2021 7:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Не ми се рови сега много, ама виж какво е дал колегата, може би касае как да си сетнеш озходите на тая мега. Резистор към маса е странно ако променя нещо, i2c иска пълъпи. Я драсни някаква схема какво точно правиш, че чета от тук таме аме не разбирам какво те мъчи, да не ходя да чета 2-3 страници назад.


Пет Сеп 17, 2021 7:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
mitko_el написа:
Такива 'блуждаещи' нива , със скоп по ще ги скива май...

Със скопа се вижда едно, с ЛА друго.
Имайки предвид, че копа подобни неща от години, и все още не се е престрашил да отдели $8 за ЛА, дори не посмях да предложа скоп... :lol:


Пет Сеп 17, 2021 9:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Хабер си найн от Ардуино, но това, че 10кОма към маса замитат проблема ме навежда на очевадното: DS3231 е на 3,3В и повечето модули имат вграден стабилизатор и пулъп резистори. Не знам в Мега-та на колко е захранен контролера, има ли резистори и къде са подпряни. Или pipilica е сложил допълнителни към 5 волта?

Edit Хвърлих око на схемите: и Мега и Нано са на 5 волта и без резистори. RTC модулът взема захранване от ценер.
pipilica, сложил ли си външни резистори? Ако да - махай ги.


Последна промяна bongo_x2 на Пет Сеп 17, 2021 11:10 am, променена общо 1 път



Пет Сеп 17, 2021 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
5в е чипът. Как е захранен? Батерия?


Пет Сеп 17, 2021 10:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Горе редактирах. За батерията има отделно краче.


Пет Сеп 17, 2021 11:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
чтк сега с ds-а ли имаш проблем защото някакво mcp споменаваш, и то ли е там ? На стр 81 пише накратко, TWEN, TWCR, ако са сетнати пиновете се конфигурират като за I2C, не ми се рови предполагам това разрешава серийния модул.
Тоя чип как го храниш, на 5 В ?
Разгледах и схемата на това ардуино, там имаш 10к пулъп което е малко, ако осцилограмата дето постна е от такова ардуино и никой не е сложил други пълъпи облия клок е ясен.
Резистор към маса вече звучи странно да решава проблема, но може да има връзка с конфигурацията на тия два пина, ако по някаква причина са пстанали пуш-пул, или с вътрешен пълъп, въпреки че той трябва да е голям...дай осцилограма на клок и дата нищо че е дърт скопа.


Пет Сеп 17, 2021 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Толкова изписано... само затвърждва мнението мо, че има нещо гнило в ардуйно подхода....
Не може да тръгнеш да правиш нещо, и след някоюко дена неуспех още да се чудиш да четеш ли документация или да не четеш....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Сеп 17, 2021 3:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Мии хем евтино, хем стабилно... Друг е въпросът защо се икономисват стотинки, но явно така е заповядано - аз щях да надя "едно чекмедже чаркове" за няколко десетки цента. А в топологията на платката изобщо не съм се зазяпвал.
С модулите към Ардуино положението се оказа още по-отчайващо.

Спомних си как навремето правих няколко дипломни работи на познати и веднага ми се наби в очи, че всичко става за бързо продаване (частният бизнес тъкмо беше проходил), но е над знанията на студентите. Оказа се, че е и над знанията на комисията, защото всички получиха шестица, но устройствата нямаха шансове да работят нормално.


Пет Сеп 17, 2021 4:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Ами за топологията аз в една друга тема постнах картинка, ако беше лампов усилвател можеше и да работи с такава топология :)
Но има много хор като колегата, те не са навътре в материята, и коже би и не искат да бъдат, но правят нещо за хоби или за някоя конкретннтяхна си нужда. За тях Ардуино е разбираемо добър избор, те разчитат че някой го е направил, измислил а те само използват, но уви нещата не са точно така. Едно че хардуера е претупан, отделно че тоновте готов код е съмнително използваем и работещ. Всеки може да направи нещо и да го публикува, но дали ще работи както някой друг предполага е съвсем отделен въпрос.


Пет Сеп 17, 2021 5:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Малко изоставих мега-та и клок модула за сега, пък и не мога да намеря сондите за скопа че си подреждах работилницата. Но като ги намеря ще опитам да пусна снимка на SDA и SCL със и без резисторите на маса.
Но ся друго се чудя имам 8 МСР9701, както знаете вече са на дълги кабели, и леко играе показанието, установих че като туря кондер 200nF доста по-добре става, но се чудя дали да е 1 при датчика или при Ардуиното или да са два при датчика 100nF и при Адуиното още 100nF. Как ще е по-добре, ся пробвах и да мери 100 пъти и да смята средно аритметично но пак играе показанието.


Чет Окт 07, 2021 3:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Ами то са различни неща, на входа на АЦП е хубаво да имаш за да отсвириш смущения, най-добре да е lc или rc филтър а не само кондензатор. На заахранването на датчика е хубаво да имаш пак филтър за да не му вкарваш смущения по захранване. Усредняването става, но има и по-комплексни алгоритми от просто осредняване, вкл може и софтуерен low pass филтър.


Чет Окт 07, 2021 4:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
А с къс кабел стабилно ли е показанието?


Чет Окт 07, 2021 5:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Проблем с Ардуино Мега 2560 R3
Не е от кабела, и с къс ~10см и с дълъг повече от 3 метра все тая, играят десетите, примерно от 25.2 до 25.5 непрекъснато ходи напред-назад. Не че ми е важно но не знам що така и ме дразни все да мърда цифрата.
С 200nF пак мърда по-бавно и по-малко и е уж по-добре. Как да намаля битовете на ADC-то, щото го пусках и на 5 волта и на 2.50 референтно и все тая. Другия ваиант е да мери на всяка минута, така поне през минута ще сменя цифрата. Кой вариант да избера.


Пет Окт 08, 2021 12:24 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 40 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни