Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Въпроси за RFID чипове 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Въпроси за RFID чипове
Пускам нова тема щото май не е за бързи въпроси, ще имам сигурно още доста.

bongo_x2 написа:
Убу де, но pipilica все-още има проблеми с логването на температурата в парника :)
Върви му бизнеса, дано да продължава в геометрична прогресия, но когато наистина се стигне до бар-кодове и RFID-ове той няма да пита как да си го направи сам.
Затова предложих: табелка с надпис "3М1" да речем, отдолу може да пише и друго. С клавиатура се въвежда не по-бавно от със QR-скенер.

А какво общо има логването на температурата с надписването на растенията.
Благодаря за пожеланието.
Как ми липсваха днес тия чипове, нещо се срина фейса и останах като сляп с некви неща дето не помня кое колко пари е и на какво прилича, ужас че и клиент в оранжера и 6 човека поръчват онлайн. Май докато измисля нещо ще трябва да кача албумите на локален сървър дори и само заради бързината на преглеждане.
Бонго няма начин да напиша толкова етикети, етикета е широк само 11мм и дълък към 25-30мм по-големи стои грозно.
Ще питам и още как не се притеснявай за това.
ToHu написа:
и е така и не е, ако надписа е достатъчно голям и четим да, ако етикета е малък скенера вижда неща които аз примерно не виждам :) От гледна точка, кал, прах и подобни рфид-то си е най-добре наистина, но трябва да се измисли удобен процес за да не губи време.

Е тва е къв да е процеса щото е малко сложно.
Гледах го тоя детски принтер дето ми пусна линк, много е добър но нещо не си представям как ще стане да ги лепя тия етикети, в момента ползвам PVC кант мебелен 22х0.45 срязан на две и жената ги надписва.

На чипа ми стига да има пореден номер и цена, та сега ще взема няколко от базар и ще пробвам.


Вто Окт 05, 2021 2:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Следя темата с интерес :D .
С какво ще ти помогне RFID ?И какъв е процесът във времето?
Струва ми се, не си описал цялата си технология и проблемите ... което води до объркване в съветите :)

Писал си , че на масата има 3650 саксии, а ти трябват 300-400 тага, още тука се препънах.
Цитат:
Идеята е като дойде клиент да си взима кавото иска и минават на скенера и веднага излиза какво е взел, ся почва едно въртене по албума и четене и писане, то тва се отнася и за онлайн поръчки.


А как процедираш (в момента) - онлайн някой си харесва саксийка с номер 1234,
как я намираш?


Вто Окт 05, 2021 5:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Лично моето мнение, за да е ефективно, т.е. да има икономия на време а не просто да преместиш разхода на време от продажбата в някакъв по-ранен етап трябва да намериш начин да ги маркираш масово. Ако просто местиш момента в който го губиш това време ефекта ще е негативен. Когато губиш време при продажба то е оправдано с гарантиран приход, ако го правиш на по-ранен етап може да се окаже непокрит разход :)
Един вариант е на етапа на засаждане да мачваш номер с продукт. Примерно садиш кактус модел А, предполагам че не засаждаш само един а садиш 20-50-100 от вид. Съответно дали влизайки в режим на последователно въвеждане, дали с помощен код, но мачваш двете. Да речем в интерфейса имаш бутонче добави таг, където избираш артикула, Кактус А и почваш да четеш един след друг таговте които забучваш на тези саксийки. Или друг вариант, имаш просто режим въвеждане на таг, първо маркираш референтен, след това новия. Това обикновенно го правят за баркодве.

Друг вариант е съща процедура на по-късен етап, но е важно отново да се прави на серия саксии, т.е. да маркираш все същият тип кактус.
Кой е по добрия вариант не мога да преценя без да познавам процеса. Ако засаждаш 100 но от тях оцеляват 60, очевидно първия вариант носи разход на време който не е свързан с продукт, т.е.приход. но всичко зависи от процеса който имаш, дори и така можеда е по-удачен.


Вто Окт 05, 2021 5:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Jack написа:
pipilica написа:
...И ся май ще трябва да си отвоя друга тема, с какво да го записвам и чета.


Теоретично със смарффона може директно да пишеш свободен текст в тага. После потребителя като го доближи със
своя си смърф-фон, без никакво предварително програмиране или достъп до сървъри и т.н., тоя текст трябва да му излиза
(примерно име на растението, цена, контактни детайли): https://www.youtube.com/watch?v=REmVr7kftqo

Аз обаче не бих питал китайци за много бройки, че като дойдат многото бройки, са известни с номерата си. По-скоро
експеримент с малко бройки дали ще става .

Това е интересно но и двата телефона които имам са доста стари и не поддържат такова свързване.
А какви са номерата на китайците, до ся не съм си писал с китайци, даже и ся помолих една позната да ми свърши работата.
ToHu написа:
Дали информацията да е в тага е друг въпрос, аз не бих я сложил в тага, това няма добавена стойност, заменяш напечатан с електронен етикет, със същият успех може да е баркод или просто текст.
Аз бих заложил изцяло решение с база данни. Това да е в тага има много минуси, най-големият е че ако искаш да смениш цената трябва да повториш всичко отначало.
Това да е база данни /да не те плаши термина/ дава много предимства, смяна на цени в реално време, лесна метрика какво си продал, колко, кога, какво имаш. Отделно дава възможност за допълнителна информация, може клиентският ап даотваря директно страничка за кактуса, как изглежда като порастне, как поливаш, става ли за салата ...това е допълнителна добавена стойност както за теб така и за клиента.

Сигурно си прав но няма кой да се занимава толкова много да въвежда в база данни щото си е много работа, преди време имах електронен магазин и там така въвеждах и си беше разправия да се въведе инфото.
В тага, явно така се нарича чипа в няква опаковка, ми трябва само номер и цена другите неща не са толкова важни. Има два типа клиенти, едните знаят какво искат и какво ще получат след време от растението другите просто им харесва на вид и не ги интеесува друго.
stefan63 написа:
Следя темата с интерес :D .
С какво ще ти помогне RFID ?И какъв е процесът във времето?
Струва ми се, не си описал цялата си технология и проблемите ... което води до объркване в съветите :)

Писал си , че на масата има 3650 саксии, а ти трябват 300-400 тага, още тука се препънах.
Цитат:
Идеята е като дойде клиент да си взима кавото иска и минават на скенера и веднага излиза какво е взел, ся почва едно въртене по албума и четене и писане, то тва се отнася и за онлайн поръчки.


А как процедираш (в момента) - онлайн някой си харесва саксийка с номер 1234,
как я намираш?


Да защото има много от един вид и няма нужда всички да имат таг, а има някои които с по няколко растения и те трябва да имат на всяко.
Технологията е проста, жената ги разсажда по саксийте, снима и подрежда на масата и качва снимките в албума, това става сравнително бързо. Като имам поръчка гледам номера или името което искат и хуквам по масата да издирвам, някои ги занам но има и такива които си приличат и става бавно. Нищо че се занимавам повече от 10 години пак има растения които така и не научих. Цялата галимация е за мое улеснение и спестяване на много време в търсене и гледане в албума, А отделно от кактусите има същоо толкова много сукуленти, отделно че има и три размера от всички и обърквацията става тотална. Гледам максимално да се улесня, и за това си мисля че с тия таг-ове ще ми е най-лесно.


Вто Окт 05, 2021 7:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Ами както решиш, ама ми се струва ще си отвориш повече работа така.
А щом с ардуиното се оправяш едва ли ще ти е проблем да си спретнеш малък ап който да я върши тая работа.


Сря Окт 06, 2021 1:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
За онлайн каталога - снимаш саксийката с номерче, което да указва позицията на масата.
Обаче - като дойде клиент на крака до масата, и си подбира и размества... настава мазало. Би трябвало на всяка саксийка да има етикетче, като знаменцата за украса на торти.
И да се надяваш , че никой няма да размени етикетчетата на две саксийки.


Сря Окт 06, 2021 6:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
stefan63 написа:
...И да се надяваш , че никой няма да размени етикетчетата на две саксийки.

И да размени етикетите, няма да свърши света. Кактус. Дали е с 10 бодила или с 18 е все тая...


Сря Окт 06, 2021 7:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Е то и с чиповете така,дали е с 16 или 18 крака .. представи си какво разочарование ако цъфне не това което очакваш.
Сега по-сериозно, Абе това си е бизнес /производствен процес, не е фатално за никого, ама то не е и фатално ако си купиш ракия пък се окаже че водка, ама няма да ти е приятно. Все пак за всеки бизнес е важно клиента да е щастлив, а да разочароваш един клиент е много по-лесно от това да го направиш щастлив. Отделно че с днешните социални медии един негативен коментар може да ти донесе толкова негативи,колкото и 100 позитивни не могат да компенсират.


Сря Окт 06, 2021 9:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Ами нека е по-сериозно. На всяка саксия има залепен или напечатан на нея баркод който е перманентен - не се маха или променя никога докато това :D цвете? :D е в тая саксия.
Останалото доста добре си го описал - база данни с информация и цени, а защо не и снимки.

RFID звучи много модерно и техно, но аз не се сещам какви ползи носи спрямо баркода. Ненужно усложнение.

Другия вариант е електронен етикет който може да съчетае двете - RFID и баркод.


Сря Окт 06, 2021 10:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
тия малките рфид-та носят ползата че не ги печаташ, може би това. Иначе аз по-принцип съм за баркода, но това е изкривено от моите занимавки, за тях баркод е най-удачно. Като се замисля обаче, лепенето може да е проблем, саксиите са мръсни сигрно, та затов на флагче, ама рфид-то не става ли по-лесно в тоя случай. За четенето също, читав баркод четец вече е по-скъп от рфид такъв.
А за обраотка на данните, то реално и с ексел става, всички тия четци емулират клавиатура, може да им добавяш и символи, т.е. може да е шорктът, и така да ти се попълни само, след това при турсенето едно поле с влукъп ще вади цената.


Сря Окт 06, 2021 10:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Добре де, гледам че и най-простите маркиращи клещи поддържат 8 символа. Пример: "3М2-5.00" или "МХ1-55лв". Първите две позиции обозначават сорта, третата броя, тирето е константно, после цената на бройка.
Това е за който си хареса нещо на място, на поръчалия по интернет му пращаш нещо сходно с харесаното, никой не дава точно същото от снимката!


Сря Окт 06, 2021 12:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Ми не става с маркиращи клещи щото саксиите са нагъсто и няма как да се виждат етикетите.
А тва да пратя нещо което клиента не е видял и потвърдил е абсурд, нали за това правих снимачка да снимам поръчките.
Ся чакам отговора на китайците за RFID пироните както определи моята позната, тя между другото ги намерила и по-евтино.
Ще направя опити с налични тука чипове за ключдържател да видя кво ще стане и дали ще ми свърши работа.


Сря Окт 06, 2021 8:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Сега ми се изясни защо в другата тема искаше чиповете да се четат от малко разстояние. За да си сигурен кой чип от купа си прочел.


Сря Окт 06, 2021 9:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
Точно така.
Но за момента не знам дали това зависи от самия чип или от четеца.
За пробите ще поръчам това
https://bazar.bg/obiava-30896337/rfid-r ... p-13-56mhz


Сря Окт 06, 2021 11:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпроси за RFID чипове
И от двете, но повече от четеца. Ако е с малка бобинка може да сведеш радиуса до почти точка.
Поздрави
Тони


Чет Окт 07, 2021 12:08 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни