Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Въпрос за DC мотор. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Въпрос за DC мотор.
Имам една идея да си направя ръчната количка самоходна но не знам колко мощен мотор ще трябва. Сетих че мога да премеря колко Кг/М ще ми трябват след предавките, редуктора, на колелото.
Та какво измислих, намотавам на оста едно въже пълня количката с 50-60 кила и дърпам въжето с един кантар, стойката на количката ще е на колела, и колкото покаже кантара толкова после трябва да вдигне оста след редуктора. Правилно ли мисля.
Да знам че има и ги гледах даже тия колелета с мотор за триколка но са скъпи и към тях трябва и контролер, пък аз имам разни мотори и редуктори и колелета. Ще се ползва веднъж седмично за два-три курса от по 200-250 метра, та за това не ми се дават 1000лв за колело, контролер и батерия.
Некви идеи по въпроса.


Сря Окт 27, 2021 12:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Един по - якичък винтоверт с резервна батерия няма ли да свърши работа?


Сря Окт 27, 2021 7:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Не е нужно да намотаваш въжето на оста. Просто дърпай/бутай количката и премери необходимата сила. После умножи силата по радиуса на задвижващото колело и ще получиш необходимия въртящ момент на изхода на редуктора.


Сря Окт 27, 2021 8:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Предполагам, че имаш фреза, защо не си вземеш само ремаркенце за нея. Хем ще можеш да го ползваш и за тежки неща.

_________________
Хайде де!


Сря Окт 27, 2021 10:20 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
300 вата вероятно ще стигнат, но това зависи и от това има ли наклони по пътя, с каква скорост искаш да се движи, с колко колелета е, ще има ли нужда от диференциал, колко тежи акумулатора.
Ако при същите условия можеш да я движиш сам, това са не повече от 200 вата, само че човекът има по-добра тягова характеристика от ел. мотор.
Направи си измерването, за да се види по-конкретно, аз го виждам поне 500 - 800 вата, но с литиева батерия.


Сря Окт 27, 2021 10:48 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Яну 19, 2012 10:06 pm
Мнения: 362
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Пипилика - един безплатен съвет (питая най-приятелски чувства към всички пишещи в Форума) - не преоткриваи топлата вода !

Купи си нещо фабрично , защото апетита идва с яденето !!!

(думите ми не са напразни - изработвам , сервизирам и аз самият карам Ел байк ... )

_________________
Първата жертва на войната пада ... Истината !


Сря Окт 27, 2021 4:23 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
А бе тия негови "специални" кактуси явно замърсяват и атмосферата, щото напоследък и водата, и колелото се е запътил да открива :)
Не съм го питал женен ли е, че си няма други грижи на главата :D


Сря Окт 27, 2021 4:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Ми не четеш, специалистът по кактусите е жена му , Пипилика-та не смогва и гледа да си помага с ТНТМ.
Логистика, ток, вода,топло,студено - са в неговия департмент.


Сря Окт 27, 2021 6:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
dan написа:
Предполагам, че имаш фреза, защо не си вземеш само ремаркенце за нея. Хем ще можеш да го ползваш и за тежки неща.

Имам фреза но е стар модел и няма бавни нито колела за хасфалт, отделно че предимно нощно време карам сгурията, за тва ми трябва един път седмично изхвърлям сгурия и пепел от котела.
stefan63 написа:
Ми не четеш, специалистът по кактусите е жена му , Пипилика-та не смогва и гледа да си помага с ТНТМ.
Логистика, ток, вода,топло,студено - са в неговия департмент.

Ето точно в десетката.
petko_sz написа:
Пипилика - един безплатен съвет (питая най-приятелски чувства към всички пишещи в Форума) - не преоткриваи топлата вода !

Купи си нещо фабрично , защото апетита идва с яденето !!!

(думите ми не са напразни - изработвам , сервизирам и аз самият карам Ел байк ... )

Тва за яденето го знам но ако тръгна да купувам всичко което се сетя, че ми трябва няма да има за ребра на скара.
lcr написа:
Не е нужно да намотаваш въжето на оста. Просто дърпай/бутай количката и премери необходимата сила. После умножи силата по радиуса на задвижващото колело и ще получиш необходимия въртящ момент на изхода на редуктора.

Това ще го пробвам още утре на светло, по-добро е като идея.


Сря Окт 27, 2021 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
kasparov написа:
300 вата вероятно ще стигнат, но това зависи и от това има ли наклони по пътя, с каква скорост искаш да се движи, с колко колелета е, ще има ли нужда от диференциал, колко тежи акумулатора.
Ако при същите условия можеш да я движиш сам, това са не повече от 200 вата, само че човекът има по-добра тягова характеристика от ел. мотор.
Направи си измерването, за да се види по-конкретно, аз го виждам поне 500 - 800 вата, но с литиева батерия.

Тука забравих да отговоря
Да мога да я карам не е тежко не повече от 40-50 кила отпадък събира количката и то с куп отгоре, но мързела не мори а мъчи, повече от половината път е асфалтиран остатъка е черен утъпкан от тракторите които минават, не е проблем и да помагам на мотора ако се запъне малко. За акумулатор ще ползвам един нов който имам за резервен 55А/ч мисля че е.
И друго питане.
Коректно ли ще е измерването ако на оста на мотора закрепя перпендикулярно да речем планка 50см която опира в края си върху кантар и пусна мотора, ще отчете некви кила, после тия кила ги умножа по коефициента на редукция на редуктора. Дали ще има нещо общо със измерването с кантар колко кила трябват да се бута количката.


Чет Окт 28, 2021 3:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
pipilica написа:
Коректно ли ще е измерването ако на оста на мотора закрепя перпендикулярно да речем планка 50см която опира в края си върху кантар и пусна мотора, ще отчете некви кила, после тия кила ги умножа по коефициента на редукция на редуктора. Дали ще има нещо общо със измерването с кантар колко кила трябват да се бута количката.


Не много, защото всеки мотор си има товарна характеристика, което ще рече, че въртящият момент е различен при различни обороти. Но поне за пусковия въртящ момент, който в случая е важен, ще придобиеш някаква представа.


Чет Окт 28, 2021 9:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Много съм обнадежден количката пълна с куп се бута само с 3-4 килограма, много играе показанието на кантара и не мога точно да определя, количката отпред си е с фабричното колело с фтулка която не съм смазвал поне от 2 месеца, отзад за пробата закрепих две мебелни колеленца Ф 80 също на фтулка без грес. Тва по асфалта по черния път не става поради малките колеленца и слабото им закрепване.
Значи ако туря колела с лагери и малко по-големи отзад нещата се нареждат много добре.


Пет Окт 29, 2021 12:47 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Примерно изпълнение на ел. количка, 300 вата, 100 кг товароспособност:
https://www.youtube.com/watch?v=XQbpvNESYYc


Пет Окт 29, 2021 8:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Преди години на един обект идваха едни италянци да лепят камък, та си носеха моторна количка, но не с колела а с вериги, много хитро :)


Пет Окт 29, 2021 12:03 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Въпрос за DC мотор.
Ако не ти е минал мерака:
Виж позиция 4 от тази обява
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=1 ... 2%EE%F0%E8
още е наличен. Не е четков, но да се направи инвертор за 100V не е кой знае какво, особено ако не се гледа формата на напрежението. Правил съм преобразувател от 50 на 60Hz с правоъгълен изход за копирна техника и работеше без особено да загрява мотора. С честотата могат да се регулират оборотите.
Мотора от позиция 4 има зъбно колело, което е готово да върти велосипедна верига. Има и снимки.


Съб Окт 30, 2021 3:44 pm
Профил YIM
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни