Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 10, 2021 12:50 am
Мнения: 5
Мнение NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Здравейте, купих си едни сензори от алибаба които засичат дали има обект отгоре им или не.. Та те работят на честотите показани в прикачения файл и въпроса ми е ще могат ли да работят с нормална сим карта в България понеже от това което прочетох тук е че, е доста трудно да се сдобиеш с Nb сим карта от А1. А ако няма как да работят с нормална СИМ карта какви варианти имам освен LoraWan което не ме устройва. Благодаря предварително.


Прикачени файлове:
3A63AB0F-A6ED-417E-8FAA-ABD2C70575CE.jpeg
3A63AB0F-A6ED-417E-8FAA-ABD2C70575CE.jpeg [ 26.59 KiB | Прегледано 1195 пъти ]
Сря Ное 10, 2021 1:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Свързваш се с отделите за "Корпоративни Клиенти" на трите мобилни оператора и ги питаш за оферта.
Относно "другите варианти" за комуникация, попитай търговеца от който си закупил оборудването.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Ное 10, 2021 12:31 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 10, 2021 12:50 am
Мнения: 5
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
ike написа:
Свързваш се с отделите за "Корпоративни Клиенти" на трите мобилни оператора и ги питаш за оферта.
Относно "другите варианти" за комуникация, попитай търговеца от който си закупил оборудването.


Да ги попитам дали предлагат nb сим карти или такива само с данни? Да разбирам, че няма да работят с нормалната сим карта?


Сря Ное 10, 2021 12:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
И трите мобилни оператора в българия имат лицензи за работа на 900MHz, 1800MHz и 2100MHz. За твоите устройства знам само че са "сензори от алибаба" и идея си нямам с каква технология работят. За това поискай да се срешнеш с представител на операторите отговарящ за "Корпоративни Клиенти" и му покажи на него устройствата.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Ное 10, 2021 12:43 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 10, 2021 12:50 am
Мнения: 5
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Извинявам се за "подробното" описание на сензорите. Това са въпросните сензори: http://www.dingtek.com/products/parking ... on_sensor/ Мен ме притеснява това H-FDD което не знам какво точно може да значи - работи ли на FDD или трябва специалната сим карта която работи на тези честоти но само изпраща а не приема сигнал(така си го обяснявам аз) Прикачам отделно и спецификациите от DataSheet-а ако са полезни.

П.С За първи път се занимавам с IoT устройства(пиша софтуер принципно) и съм все още доста назад с матеряла както се вижда, но имам желанието да се науча :)

П.С2 Производителя предлага SigFox и LoraWan но поради естеството на моя проект връзката посредством тези протоколи не е възможна.

EDIT: Радио чипа е Quectel BC35-G


Прикачени файлове:
Screenshot 2021-11-10 at 12.54.32.png
Screenshot 2021-11-10 at 12.54.32.png [ 101.92 KiB | Прегледано 1145 пъти ]
Сря Ное 10, 2021 12:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
В двете посоки си е, ама NB означава Narrow Band - целта е да може комуникацията да става на по-големи разстояние - демек да се покрият села и паланки. Съответно и скоростта е "феноменална" няколко десетки kb.

А NB IoT карти - успех - ние успяхме да вземем две ама при нас нещата не са "купих си два сензора от алибаба". Ние си купихме два сензора за по илядо и зейдя гущера, дето се оказа че са NB IoT. Ама и по нататък може и до такива комуникации да опрем.

С А1 нещата са малко сложни - за момента не искат да продават такива карти - искат някой балама да разработи някаква джвъчка дето да е интересна на пазара, и те да продават цялостна услуга барабар с джвъчката. Няма значение какво е - те примерно май предлагат някакви жипиес устропйства с такава комуникация. И понеже ние се опитваме да правим "някаква джвъчка", се навиха да ни дадат две карти да си играем с тях.


Сря Ное 10, 2021 3:12 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Влизаш в полемиката, която дискутирахме наскоро в темата за LoRaWAN и Helium мрежата. Общо взето имаш четири опции, като изключим по екзотичните а ла Non-terestrial-network

1. Надупваш се на операторите да те пуснат до NB-IoT, което те нямат интерес да направят освен ако не скалираш бързо
2. Правиш собсвтвена мрежа a la LoRaWAN/SigFox, което явно не те устройва
3. Чакаш някой като Helium да изгради глобална мрежа а ла LoRaWAN/SigFox и му се надупваш на него с надеждата да ти обърне внимание. Не е приятно, но е по-вероятно да те вземат насериозно от операторите
4. Слагаш нормално HSDPA или LTE и си плащаш по 10 лв или колкото там генерираш. Ако не скалираш това е най-смисленото начинание


Сря Ное 10, 2021 6:54 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Ооо, сега видях че гониш 5години живот на батерия. Да не изграждаш мрежа за наблюдение на заетостта на парко места? Там май по-лесно ще излезе да закъчиш камери по терасите на хората... Ако имаш подобни изисквания от към енергииноефективност забравяш 4


Сря Ное 10, 2021 6:58 pm
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 10, 2021 12:50 am
Мнения: 5
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Ясно... С една дума съм леко f****d. Надявам се, че ще скалирам бързо принципно ако успея със сим картите по някакъв начин до 60 дни ще успея да пусна 100 - 300 устройства. Остава ми вариант номер 4 аз такова нещо търсех първоначално но не открих нещо готово батерията на живот трябва да е поне 6 месеца не гоня 5 години. Склонен съм даже съм готов да си го произведа сам но не не знам към кого да се обърна за помощ със сглобката, всяко мнение ще ми бъде от полза и много благодаря на отзовалите се до момента.


Сря Ное 10, 2021 8:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
6 месеца е друга работа. Колко често ще се събужда това у-во за да си говори с кораба майка? И какво количество данни ще се прехвърлят? Имаш ли ограничения от към обем на кутията, т.е. възможно ли е да поставиш собствена батерия? А соларна клетка?


Сря Ное 10, 2021 9:59 pm
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Ное 10, 2021 12:50 am
Мнения: 5
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Ще се събужда от 10 - 20 пъти за 24 часа като ще има и дни където може да се наложи да се събужда и по-често. Ще се праща един tuple (imei, is_ocuppied, battery_level)(string, bool, float) което е сравнително малко по мой разбирания :) Ако може да се закача и към AMQ/MQT брокер ще бъде също голям плюс но не е задължително на този етап. Кутията трябва да бъде IP68 и да не е задължително да се вкопава в земята. За соларни клекти не ми трябват на този етап понеже устройството на повечето места няма да вижда слънце най-вероятно но би било добре ако може да се ъпгрейдне лесно със соларна клетка в даден момент. Устройството трябва да си има негова батерия но да има и възможност за fallback вариант да речем с power bank да се закачи ако му падне батерията а точно в този момент да не е възможна подмяната му.


Сря Ное 10, 2021 10:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: NB-IoT устройство и “съвместими” сим карти
Данните са малко, но буденията не. Като за начало прегледай какво е писано във форума по темата. Тук има няколко експерта в обласста, към които можеш да се обърнеш в последствие с по-конкренти въпроси, в случай че пропуснат поста ти - Desert Leo, TheWizzard, ilkor например. Успех!


Чет Ное 11, 2021 11:37 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни