Микроконтролери и електроника
http://mcu-bg.com/mcu_site/

Вии и по-сериозни тоци
http://mcu-bg.com/mcu_site/viewtopic.php?f=7&t=18122
Страница 1 от 1

Автор:  Реконструктор [ Пет Дек 03, 2021 4:29 pm ]
Заглавие:  Вии и по-сериозни тоци

Другари и господа инженери, нека обсъдим следния казус. :D Отлепения чип на снимката е нищо повече от 4 мосфета в един корпус. Сорсовете са вързани по двойки и през виите минават от другата страна, където през 1R резистори вече са към маса. Тока от там е към 1А. Първо да попитам - това валидно решение ли е, или пример как не трябва да се правят нещата? Знам, че зависи от дебелината на метализацията на виата и т.н. но все пак?
Прикачени файлове:
1.jpg
1.jpg [ 307.13 KiB | Прегледано 1618 пъти ]

Прикачени файлове:
2.jpg
2.jpg [ 1.26 MiB | Прегледано 1618 пъти ]

Автор:  lcr [ Пет Дек 03, 2021 5:05 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Решението си е съвсем валидно - целта е да се изравнят преходите сорс-дрейн по напрежение. Друг е въпросът, че това изравняване, за разлика от биполярните транзистори, при мос, не е крайно належащо.
Друго вероятно обяснение е това да се реализира ООВ.
Трето вероятно обяснение е това тези резистори да служат за контрол на тока с цел защита.

Автор:  ToHu [ Пет Дек 03, 2021 5:26 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Той май повече за виите пита, да това си е съвсем стандарто решение, като по виите не наливаш само ток а и топлина, очевидно не в конкретният случай но по принцип. А относно резистора, в конкретният случай това най-вероятно е токова ОВ или някаква детекция, което само по себе си пак е вид ОВ.

Автор:  Реконструктор [ Съб Дек 04, 2021 10:21 am ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Да, за виите питах, но защо тогава не се прилага масово? Примерно отдолу върви една дебела пътека а отгоре, върху нея са лепнати транзистори и сорса е свързан с вии? Нали си го представихте? :)

Автор:  ToHu [ Съб Дек 04, 2021 10:41 am ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

използва се, доста масово даже. Те на
https://drive.google.com/file/d/104Y8lJ ... p=drivesdk
https://lh6.googleusercontent.com/WGu6_ ... Xmo=w16383
На първата са транзистори на пвм-те, там преходите са повече за термопренос защото се охлажда отзад. На втората е на U201. В много слъчаи няма друг разумен начин да охлаждаш. Дали ще са в пада вече зависи. Когато са в пада трябва да имаш едно на ум, гълтат припоя. Подобни корпуси и много трудно се поят на ръка.

Автор:  Реконструктор [ Съб Дек 04, 2021 5:39 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Яко. Дебелината на метализацията взима ли се предвид или квото е по подразбиране при китаеца.

Автор:  ToHu [ Съб Дек 04, 2021 7:09 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Ами ако имаш желание може, но излезеш ли от стандартните им процеси цената отива нагоре. Аз карам с каквото е стандартно, платките го позволяват. Трябва само да провериш, какви са дебелините защото има разлики в процесите за дву, червеи и многослойни платки. Размера на виата е по-важен. Токоносимостта не е толкова проблем, колкото топлопроводността. Те затова на тия са толкова вии, за да има ниско термално съпротивление към термалния интерфейс отзад.
П.с. то и термалния релийф трябва да го мислиш, но обикновенно двете неща се изключват, ако набуташ вии в площадката, какъвто и термален релийф да и оставиш все тая, тя през видите топлопредава много повече от колкото през фолиото на слоя на площадката.

Автор:  ike [ Съб Дек 04, 2021 9:36 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

ToHu написа:
Те затова на тия са толкова вии, за да има ниско термално съпротивление към термалния интерфейс отзад.

Ясно е че без вии не може, но искам да попитам:
С колко процента ще падне цената на платката, ако ги няма виите за термопренос на транзисторите и виите по периферията, а оставиш само сигналните вии?

Автор:  ToHu [ Съб Дек 04, 2021 10:49 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Много зависи къде правиш платките. Обикновенно до определен брой вии цената не мърда, така че и с тях и без тях е едно и също. Ако вече отидеш на милионни тиражи всичко оказва значение. Но пак доколко виите ще са критерий за оскъпяване е много относително, ако си с къстъм стек виите са ти най-малкия проблем, същото и ако размера ти не е годен за ефективно панелезиране. Ако поръчваш при разни китайци не съм забелязал някаква рязка промяна в цената. От друга страна се балансира с въпросът как иначе да стане. Примерно тая горе с транзисторите, през видите се охлажда по-добре от колкото ако транзистора беше отдолу и термалният интерфейс директо и към него.
Ето това може да ти е интересно :https://youtu.be/2h7cp_dYJgI
Има я подобна презентация и в Алтиума академията.

Автор:  ike [ Съб Дек 04, 2021 11:11 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Благодаря за отговора. Сега ще си пусна видеото да го изгледам.
Попитах за цената, защото виите ги правят пробиват със много тънки свредла , които се захабяват и понякога чупят, когато минават през стъклото в стъклотекстолита. И наистина ако ги няма виите транзисторите няма да се охладят и ще се саморазпоят. За 10-100-1000 платки броя на виите няма значение. Но ако ще правиш 10 000 000 изделия и ако можеш да спестиш 100 вии това са 1 000 000 000 отвора по-малко, което си е един нов автомобил за шефа ;)

Автор:  ToHu [ Нед Дек 05, 2021 1:28 am ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

Да така е, при голяма серийност всяко нещо оказва влияние, но не по-малко важен е размера на виата, едно е Виа с отвор 0.4 друго е 0.2 цената на свредлата е доста различна, както и живота им. Та големите вии когато са възможни не само носят повече ток и охлаждат по добре, особенно ако са запълнени, а са и по-евтини за производство, веднъж като живот на инструмента, втори път като брак при метализацията, малък отвор се метализира доста по-трудно.

Автор:  Cekins [ Пон Дек 06, 2021 4:26 pm ]
Заглавие:  Re: Вии и по-сериозни тоци

JLCPCB имат праг (описан някъде из сайта им) на брой вии/отвори при които цената започва да се калкулира и на тази база. Мисля че бяха 3000 на платка. Та в този ред на мисли - до един определен брой отвори не го вземат в предвид при ценообразуването.

Страница 1 от 1 Часовете са според зоната UTC + 1 час [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/