Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Как се получава 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Как се получава
Тия дни реших да си взема някъв проектор за домашно кино, и като се зачетох по темата, стигнах до въпроса. Как се прожектира черно върху бял екран, щото всички екрани които се предлагат са бели пък по филмите има доста черни детайли, та как точно става номера да се получи черно петно върху бял екран. Ся ако е пълна тъмница в стаята бива, ама ако има някакво фоново осветление.


Сря Дек 22, 2021 6:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Как се получава
Ми те затова в киното гасят лампите. Аз за това точа лиги по 75" ТВ. Като искаш голямо - просто си вземи телевизор. Ако искаш прожектор - трябва да си направиш мини киносалон. Ти поне живееш в къща - преустройваш собата/мазето/беча и имаш кино. Ама той само прожекотра не е достатъчен. Като видиш цените на платната и ще ти увисне ченето. Не че не можеш и на бял чаршаф ама ще е далеч даже от задоволително.


Сря Дек 22, 2021 8:46 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Как се получава
Че как може да се получава... Инвертираш видео сигнала и черното става бяло. :D


Сря Дек 22, 2021 10:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Как се получава
pipilica написа:
Тия дни реших да си взема някъв проектор за домашно кино, и като се зачетох по темата, стигнах до въпроса. Как се прожектира черно върху бял екран, щото всички екрани които се предлагат са бели пък по филмите има доста черни детайли, та как точно става номера да се получи черно петно върху бял екран. Ся ако е пълна тъмница в стаята бива, ама ако има някакво фоново осветление.


Бялото е бяло щото отразява. Като загасиш лампата, няма да има какво да се отразява. :)


Сря Дек 22, 2021 10:58 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Как се получава
Преди да купуваш проектор, му прегледай спецификация, документация и отзивите във форума. Резолюцията трябва да е голяма, да не гледаш "гранулирана" картина от нормално 3 метра. Резолюция от поне 1024x768 ти трябва, а съвременните устройства стандартно предлагат вече 1280 x 800 до 1920 x 1080. Контраст поне 500:1, а най-добре 1000:1. Яркост да е минимум 1000lm, но мисля, че ще ти трябва повече, ако си в стая с прозорци. Иначе трябва да имаш сериозни щори или да чакаш вечерта.
Аз не съм влагал пари особено в моето домашно кино. Намирам в електробоклуците ежегодишно стари, но качествени проектори, в момента карам на моя втори Epson emp 1815, защото на първия му изгоря лампата. Те са професионални за презентации, но като остареят морaлно, от фирмата ги изхвърлят, нищо, че са по средата на живота си. Но освен въпроса, защо имаш черни петна на бял фон (аз ползвам бяла стена, никакво платно не ти трябва), трябва да си подготвиш и хубави тонколони с усилвателя, за да получиш атмосферата на киното. Сглобих една дървена стойка за прожектора, която да е окачена над главите ни, по средата, към далечната стена. Моето разстояние от прожектора до стената е 4 метра. И си е кино, майтап няма. Но ако нямаш късмета да намериш сносен стар прожектор, трябва да извадиш едно 2000 лв за добро устройство. И поне още 200 за аудиото, освен ако нямаш вече такова.


Сря Дек 22, 2021 3:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Как се получава
Cekins написа:
Като искаш голямо - просто си вземи телевизор.

Подкрепям. В момента големите телевизори са толкова евтини, че дори не трябва да се замисляш. Проекторите бяха на мода когато телевизорите бяха CRT.
Иначе за бялото, както Реконструктор-а отговори вече, отразява бялото - като бяло, зеленото - като зелено, червеното - като червено, синьото - като синьо и ... черното - като черно.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Дек 22, 2021 3:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Как се получава
Acer имат добри DLP прожектори за целта в диапазона 1500-2000 лв ако не търсиш 4к. Но гледай да е поне 3к лумпена и контраста 20к:1. Предимството пред телевизора - на тавана не го стигат децата...


Сря Дек 22, 2021 5:30 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Как се получава
А бе колко декара ви е къщата? Основният ми ТВ е 32" и ми е напълно достатъчен, като се счупи ще взема макс 45" щото за по-голям място не съм предвидил.
Отделна е темата: миии кой го гледа?!


Сря Дек 22, 2021 6:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как се получава
Значи тва ако се навия да го взема, щото все още го мисля че е бая пари, няма да гледам бтв новините а филми от компа и разни хубави концерти примерно. Лошото е че ми е голяма стаята и трябва определени модели които мое да разпънат образ от такова разстояние, щото като ще е рошава гарга гледам поне 110-120 инчов екран.
https://www.home-cinema.bg/wifi-lazeren ... n-eb-l200f е тва на кантар мое да разпъне 120 инча на 6.50 метра, няма как да го завинтя на тавана щото е 5.60 висок, има и по-евтини ама трябва да намаля екрана.


Сря Дек 22, 2021 8:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как се получава
Ами има лампи за черна светлина.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Дек 22, 2021 8:49 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Как се получава
Ето интересни експерименти и обяснения, свързани с началото на темата:

https://www.youtube.com/watch?v=p-OCfiglZRQ


Сря Дек 22, 2021 8:59 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Как се получава
slav4o.com написа:
Ами има лампи за черна светлина.


Тези черни лампи черни ли са или сини, или по-скоро виолетови? Според физиката няма как хомогенно да си лъчеят чисто черно и да поглъщат всички други цветове. Или бъркам нейде? И не ми е ясно какъв е филаментът вътре - дали само крушката е боядисана в черно или самия филамент излъчва в тази част на спектъра?


Сря Дек 22, 2021 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как се получава
Тва изобщо не свети черно, тва е UV лампа и освен некви меки лъчи свети леко в тъмно лилаво, имам такава. Ползва се в случаи когато искаш да светят разни неща в тъмното които фосфоресцират на UV лъчи.
https://www.google.com/search?q=black+d ... irefox-b-d
Е за такива ефекти.


Сря Дек 22, 2021 10:28 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Как се получава
И аз така си помислих, ама рекох си, по-добре да питам.


Сря Дек 22, 2021 10:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Как се получава
:D

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Сря Дек 22, 2021 11:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 69 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни