Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Въпрос за трансил. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Въпрос за трансил.
Имам една идея и ме интересува дали мога да ползвам двупосочен трансил като ценеров диод, искам да свържа реле след него и ако напрежението се покачи над 200 волта да се задейства релето.


Нед Яну 16, 2022 11:19 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Кое ще ограничи напрежението върху бобината на релето за да не се овъгли?


Нед Яну 16, 2022 11:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Релето ще си е на 220 АС


Нед Яну 16, 2022 11:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Да споделя каква ми е идеята, може и друго да ми предложите като бързо и евтино решение.
Имам две осветителни тела с по 3 лампи искам да сложа по две силни и една много слаба, като дежурно осветление, LED лампи. Лошото е че когато съм прекарвал кабелите и двете съм ги направил с двужил кабел пък ся не ми се копае таван и стени да прекарвам още кабели, има място в осветителното тяло за дребно реле, ключовете са на стена от 4-ка тухла и мога да си изчовъркам колкото ми трябва място зад ключа. И ся идеята двоен ключ на всяко тяло единя пуска директно 230 волта другия през резисторен делител или с кондензатор още не знам пуска 180 волта, да резисторен делител ще грее но не е проблем 10 вата резистор да го замажа с гипс за тухлата вътре и да си топли тухлата, повечето LED лампи почват да светят на 180 волта, в тялото релето през трансила, когато напрежението е 180 волта релето няма да се задейства и свети само слабата лампа, като цъкна и другия ключ идват всички 230 волта и релето би трябвало да се задейства и пуска силните лампи.
Ся верно че подхожда на безумни идеи но това измислих за момента като четох как точно работи трансила, само дето не намерих да прочета колко време би работил по тоя начин.
Може би може да се направи и някакъв модул с дистанционно управление но вечно ще търся къде е оставено, освен това няма много място в осветителното тяло.


Пон Яну 17, 2022 4:14 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Провери как работи "дежурната" лампа ако е захранена през диод. Но ако е много китайска няма да работи добре. :D
Ако е ОК, идеята е следната: когато трябва да свети само дежурното осветление то се захранва през диод. Мощното осветление се захранван през реле което сработва от другия полупериод.
Недостатъкът на всички тия "хакове" е, че зависят от видя на използваната крушка. Утре дефектира някоя, подменяш я с друг вид, и цялата хубост отива подягодите. И пак ставаш "хакер", и си губиш времето с глупости. :D


Пон Яну 17, 2022 9:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпрос за трансил.
На стената имаш ключ и последователно на него -нормално затворен бутон(може и без ключ, ама е кофти за вадене на лампов цокъл от фасунга с голи клещи ). Паралелно на бутона имаш диод.
Когато не е натиснат бутона - си отиват двата полупериода. Като го натиснеш - едно ПИКче до лампата оценява това като сигнал да си смени състоянивто и вече разрешава или забранява изхода към силните лампи. Ако слабата ти лампа работи през диод, ок, ако не работи - ще имаш примигване.
Ефектът от цялата работа е съмнителен обаче.

А това с 10-те вата в тухлата...какво ти спестява?Тия двете лампи дето ще са угасени - ти спестяват пак около 10 вата :D


Пон Яну 17, 2022 9:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Идеята ми е не да пестя ток от слабата лампа а да не ми вади очите, аз не обичам много силно осветление. Ще пробвам през диод как свети, ще взема лесно намираема марка та и да даде фира да я подменя, имам няква LED евтина на промоция беше вече свети втора година 24/7 само енергото я гаси, та ще я видя каква е.
А това с трансила как е като идея мое ли да стане.


Пон Яну 17, 2022 10:09 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Купуваш светодиодни крушки които се регулират с фазов регулатор за ЛНЖ. Подменяш сегашните, а натам би трябвало да е ясно.


Пон Яну 17, 2022 10:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Също като идеята на Ицо, само че без реле.
При ключа 2 диода. Като е щтрактан единия ключ към лампата през него отива само "+" полувълна.
Като е щтракнат дургия ключ - към лампата отива "-" полувълна.

В полилея още 2 диода, като двете секции лампи са свързани през тях.
Маломощната лампа свети през "+" полувълна, а мощната през "-".

Недостатъка е както Ицо го описва - зависим си изпълнението на ЛЕД лампата.
Ако лампата направена с грец на входа, след него филтърен кондензатор и след това импулсно - ще стане.
Ако е ефтинджос китайско изпълнение няма да стане.

Използва се това, че лампа направена по такава схема свети със същата мощност и при захранване само с "+" или само с "-" полувълна на напрежението.

Другата ти опция за силно и слабо осветление е да използваш димируема ЛЕД лампа с димер вместо ключове на стената.


Пон Яну 17, 2022 10:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Цитат:
А това с трансила как е като идея мое ли да стане.

Може и да стане, може и да не стане....но не си струва усилията, послушай Ицо и си сложи димер.


Пон Яну 17, 2022 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Въпрос за трансил.
emilvtc написа:
Също като идеята на Ицо, само че без реле.
При ключа 2 диода. Като е щтрактан единия ключ към лампата през него отива само "+" полувълна.
Като е щтракнат дургия ключ - към лампата отива "-" полувълна.
Ако е ефтинджос китайско изпълнение няма да стане.

Ако в тялото сложи и два електролита - няма ли да стане с ефтинджос лампи?


Пон Яну 17, 2022 10:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Купи си някаква мощна лампа с дистанционно. В спалнята си сложих такава - 80 вата като е на макс - 5 вата на минимум. Комбинирана 2000к и 6000к с възможност за промяна на микса на 10-тина нива. Като легна да зяпам някой филм я пускам на 50%/50% микс и минимум яркост - перфектно. Сутрин като тръгна да ровя по чекмеджетата да си търся чорапите, само натискам копчето 100% и става ден. Вечер пък жената като легне я гаси от дистанционното - абе голяма благинка си е. А иначе имам 3-ти кабел до нея лампа дето е резерва и едва ли някога ще потрябва.


Пон Яну 17, 2022 11:27 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Въпрос за трансил.
Само един диод в ключа и реленце с диод и кондензатор (за да не бръмчи) в полилея.
В полилея маломощната се захранва директно, все едно от половин или цяла вълна, може и да мига малко ако е калпава.
Като се появи втората полувълна релето штрака и включва мощните лампи.

А има и миниатюрни дистанционни... Отделно, че дежурното осветление не е задължително да е на полилея, за настолна лампа или лампион не си ли чувал? :)


Пон Яну 17, 2022 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за трансил.
itso.t написа:
Купуваш светодиодни крушки които се регулират с фазов регулатор за ЛНЖ. Подменяш сегашните, а натам би трябвало да е ясно.

Тия ме дразнят че трябва да ги въртя, бях сложил такива преди да има лед лампи и ги махнах след година въртене, ся едното е сложено на поялника другото чака за нещо.
Варианта с диода работи добре, диод кондензатор 47/400 резистор 20к/2 и лампата свети точно колкото ми трябва, изобщо не мига. Тва слабата си играх да я нагодя, същата като тази която свети вече втора година
https://optonica.bg/product/9w-led-krus ... 60-806-lm/
Не знам как е вътре като даде фира ще я разглобя, щото до сега ги сменям редовно. Май бях писал, че имам познат в един магазин и като свети година и нещо му ги нося и ми дава нови, пък старите ги връща като рекламация и те тека.


Вто Яну 18, 2022 2:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпрос за трансил.
stefan63 написа:
Ако в тялото сложи и два електролита - няма ли да стане с ефтинджос лампи?

Зависи от схемата в тях. Ако е от тези, дето са с "линейния" генератор на ток - не знам как ще са при захранване с постоянно напрежение. Тази схема ми изглежда пълна гнусарщина. Лампите предполагам, че не светят при ниско напрежение в мрежата и горят при токови пикове в мрежата (примерно дрелка и лампа захранени през удължител 30метра с навит кабел на макара).

А относно идеята с диодите - ако ламБата е с еднопътен изправител в нея - просто ще трябва да се разменят жиците към фасунгата за да се уцели правилната полувълна.


Вто Яну 18, 2022 9:25 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни