Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща
Соларно захранване за къща. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Панелите са LONGI 450W и на първо мисля да сложа 3kW. Другото оборудване е хуйвей... инверторче 5kW (SUN 2000) с BMS и батерия 5kwh (LUNA 2000). И разните там дреболийки пак от същия производител - електромерче, wifi тапа.
Цените са дилърски и даже има допълнителни отстъпки за някои неща, но проблемът ми е че батерията я няма налична, но уж ще я доставят. Не е ясно дали ще е на същата цена. Аз засега имам 1 комплект но е на съдружника ми и ще го взема аз да видим как работи. Дано да не се налага да му връщам батерията... ще видим.

Значи по груби сметки при сегашните цени на тока ще се избие за 10г колкото му е и гаранцията. Демек няма кой знае каква далавера. Само че цените на които купувам оборудването са от преди кризата и според мен ще растат. А цената на тока е още по-сигурно, че ще расте. Тъй че не се притеснявам за избиването. И по-важното е, че не се притеснявам за тока, щото може да работи и без ток от мрежата. Превключването е ръчно и се надявам да не се налага, но ако се наложи имам застраховка. Само това е достатъчно, за да не го мисля финансово...


Пет Мар 25, 2022 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
От 2.8кW солари колегата дневно има около 9кW произведен ток. Батерията няма ли да ти е малка?


Пет Мар 25, 2022 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Абе и аз си мисля за още една. Най-малкото щото BMS-а струва бая пара и е за 3 батерии. Икономически просто е най-рентабилно да сложа 3 и по-големия инвертор и още малко панели.
От друга страна технически няма да има с какво да ги натоварвам постоянно. Особено лятото. Идеята е, че ще си автоматизирам малко по-добре консуматорите с домашния асистент и батерията ми трябва повече за баланс, отколкото за нощно. Щото тя нощната тарифа е ниска.

Сега спешното е да видя първо с една как е. Иначе съдружникът ми ще си поръчва още батерии (освен тия дето чакаме) и аз евентуално може да взема втора.


Пет Мар 25, 2022 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Скоро ще имам поглед от първия ред кво-що. Шефа ми реши да покрие покрива със солари - нещо много го стреснаха цените на тока. Ама неговата идея изглежда е да тушира върховия ток, който така или иначе консумираме денем. Заради договорена цена за две години, оттърва бруталните цени от края на миналата година, ама вече няма такава промоция. От няколко месеца го усещам че му се увижда пазарната цена - до сега го плаща на ~80лв. Сега за една забравена лампа прави забележка.


Сря Мар 30, 2022 5:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Cekins написа:
Ама неговата идея изглежда е да тушира върховия ток, който така или иначе консумираме денем.


По принцип май няма голям избор. Поне тук практиката е да отказват проекти, чиято мощност надхвърля текущата мощност на присъединяване. Така че не е зле да видите за каква мощност плащате в момента и евентуално ако трябва да си я вдигнете *преди* да сте задействали документи за соларите.


Сря Мар 30, 2022 5:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Ами предполагам че сме на 400 а проекта чух че е за 110. 400 ни е трафопоста и всичко е разчетено за такава мощност, но можем да вдигнем такава консумация ако пуснем абсолютно всички машини в базата на пълна мощност.


Чет Мар 31, 2022 7:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Още не мога да преценя какви панели да си купя и откъде. Около 3KW Останалото го нагласих някак. Дайте малко съвети.


Вто Сеп 13, 2022 7:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
emilvtc написа:
От 2.8кW солари колегата дневно има около 9кW произведен ток. Батерията няма ли да ти е малка?

Най-простото за излишната електроенергия не е ли нагревател в бойлера/басейна/отоплението?


Вто Сеп 13, 2022 9:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Nikola Kirov написа:
Още не мога да преценя какви панели да си купя и откъде. Около 3KW Останалото го нагласих някак. Дайте малко съвети.


Нямам никакъв практически опит, но от това, което чета - трябва да са монокристални.
Има някакви уж "двулицеви", но още не мога да се сетя къде и как трябва да са монтират, за да се използва и второто им лице.

Има едни, на които монокристалите са препокрити и така са свързани един с друг, а не с метална лента запоена върху тях. Дават ги по-ефективни уж, но това свързване не знам до колко е надеждно и дали е ремонтопригодно (то не знам и при другото свързване нещо подлежи ли на ремонт).

Гледам, че крепежа и стойките за монтаж върху керемиден покрив струват доста, та от тази гледна точка може би трябва панелите да са максимално големи като мощност (площ), така че да се монтират с по-малко крепежни елементи използвайки по-малък брой панели/крепежи.

Загледал съм разни по 540Wp.
green-energy.bg
pvsolars.net

Не намирам стойки за монтаж под ъгъл върху керемиден покрив.

п.п.
Като гледам цената на стойките - май ще е доста по-евтино да си ги направя сам.


Вто Сеп 13, 2022 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
gicho написа:
emilvtc написа:
От 2.8кW солари колегата дневно има около 9кW произведен ток. Батерията няма ли да ти е малка?

Най-простото за излишната електроенергия не е ли нагревател в бойлера/басейна/отоплението?

Определено е така.


Вто Сеп 13, 2022 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Ние ползваме Ameri Solar - от 80kWp панели, максимума който има до сега е 300kWh за ден на 20-ти август и е стигнала пик 50kW. Обаче панелите са много кофти разположени. Не всички гледат идеално на Юг, не всички наклона им е подходящ, а на някой, една сграда доста рано почва да им прави сянка. Другите всичките са лимитирани за собствена консумация и не мога да кажа точно колко са можели да направят, но една със 100kWp панели е успяла да направи 330 за ден а е можела още доста но няма как да го разбера колко точно. Нейните панели са много добре ориентирани и насочени. Тука в нашия край е голем зор да се пуснат за продажба - лошото е че идва слабия сезон. Като пуснат тия дето чакат да почват и да продават ще кажа как се справят. То и ще е полезно като информация зимата как е положението. За лятото на всички е ясно...

https://euromatica.bg/amerisolar


Прикачени файлове:
Davidovo_30_07.jpg
Davidovo_30_07.jpg [ 43.94 KiB | Прегледано 528 пъти ]
Вто Сеп 13, 2022 10:45 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 10:44 am
Мнения: 71
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
emilvtc написа:
...Има някакви уж "двулицеви", но още не мога да се сетя къде и как трябва да са монтират, за да се използва и второто им лице.


Ето така се монтират двулицевите панели.


Прикачени файлове:
Screenshot 2022-09-14 at 08-36-48 Соларен покрив с 20 години гаранция с новата система на Sika SolarMount-1.png
Screenshot 2022-09-14 at 08-36-48 Соларен покрив с 20 години гаранция с новата система на Sika SolarMount-1.png [ 553.35 KiB | Прегледано 479 пъти ]
Сря Сеп 14, 2022 7:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
И как точно се осветяват от задната страна тези панели при такъв монтаж?

Представям си ги монтирани почти вертикално с разположени някакви огледала/рефлектори зад тях, които насочват светлина и към задната им страна ...


Сря Сеп 14, 2022 8:48 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
ами не, не е това монтажа, защото дефакто отзад е тъмно, от гугъл изображения има разни идеи
https://www.ferozepower.com/wp-content/ ... Panels.jpg
това го виждам като покрив на автогара или спирка, но силно ме съмнява че ще е някаква значителна ефективност щото отразената енергия е незначителна спрямо директната слънчева


Сря Сеп 14, 2022 11:07 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Значи за панели върху керемиден покрив няма никакъв смисъл от двулицеви.

Между другото днес ходих до една фирма предлагаща солари и там ми казаха, че двулицевите много по-лесно се трошали от градушки.


Сря Сеп 14, 2022 11:43 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни