Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Соларно захранване за къща. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Соларно захранване за къща.
Аз вече втора година съм на селска тематика и стигнах до соларното захранване. Не че нямам ток от енергото ама като гледам накъде отива света ми се иска да имам нещо независимо за резерв. Пък и взеха да крадат и така или иначе трябва да слагам някакви акумулатори за системата за видеонаблюдение, мрежовото оборудване и алармената система.

На първо четене гледах няколко соларни контролера, китайчета дето ми ги похвалиха. Пълна китайщина и недомислица ми се видяха като изпълнение.
Че да попитам дали тук някой се е борил и знае за нещо дето е мислено и работи добре.

В общи линии съм се спрял на 24V система с два оловни акумулатора. Най добре ми изглежда като/цена качество това -
https://solarhouse.bg/product/akumulato ... 205ah-agm/ Но нямам някакъв опит и наблюдение това само от четене на оферти и информации.

Контролер не съм си харесал. До инвертор въобще не съм опрял да търся. Панели също не съм проучвал. Там има кой да питам но и още мнения не е лошо да имам.

Това което разглеждах като соларни контролери работи на принципа заряд с константно напрежение. Не че не става но ми се струва че може да стане и по добре за да се ползва 100% от капацитета на акумулаторите.
Отделно като си мисля за концепция ми се струва добро решение да имам два изхода за консуматори, един за важните и един за всичко останало. И при спадане под да кажем някаква по висока граница на заряда да изключва всичко останало и да ми работят само важните консуматори. И важните да се изключват само при пълен разряд. Не че не мога да си я направя външно тази функционалност но ако го има готово ще ми е по лесно :)
И аз мога да си спретна нещо точно по моя вкус за контролер, но ще глътне доста ресурс, пък сега съм на фаза да стоя на компютъра по малко.

В общи линии приемам съвети от хора дето вече имат опит с това.


Пон Фев 28, 2022 9:57 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Nikola Kirov написа:
Това което разглеждах като соларни контролери работи на принципа заряд с константно напрежение. Не че не става но ми се струва че може да стане и по добре за да се ползва 100% от капацитета на акумулаторите.
Какъв е другия начин, за да може да се използва 100% от капацитета на акумулаторите?
Нали те трябва да се поддържат в непрекъсната готовност - т.е. да не се зареждат на цикли, за да можеш винаги като ти потрябват да са заредени на 100%.
Отделно, ако гониш дълъг живот не трябва да има дълбок разряд. Това значи, че от 200Aч ще можеш да разчиташ на 60-80Ач примерно.
Ще използваш ли режими на фаст чардж? Т.е. имаш ли изискване да успяваш през един слънчев ден (4 часа примерно) да зареждаш на 100% разредени акумулатори?

Ако имаш ток от енергото защо са ти солари? Ако ще си само на солари заради снега зимата ще трябва да оразмериш системата да кара на батерии няколко дни без слънце.
Енергото едва ли ще те остави няколко дни без ток. Та аз вместо със солари бих зареждал и поддържал в готовност акумулаторите от мрежата.
Друг е въпроса ако искаш зареждането да е от мрежата когато я има и от солари, когато я няма.

Контролер с 2 изхода с функционалността която искаш трудно ще намериш.


Пон Фев 28, 2022 9:00 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
В общи линии соларното захранване за момента няма избиване на инвестицията, не и при тези цени на ток, акумулатори (консуматив са!) и живот на панелите. Но! Гъдел е, дава ти независимост, абе според мен си струва заигравката. За контролер ползвам Щека (Steca), немски са и съм доволен. Имам 4 такива различни, за различни мощности и за момента нямам ядове. Най-стария е на 5 години, последния го взех миналата. За акумулатори ползвам тягови, позволяващи дълбок разряд. По-скъпи са, но за момента не съм ги подменял, най-старите са 5-годишни. Панели сменях, щото ги потроши градушка - божа работа там. Те така. За осветление, комп, тв, зарядни за гсм и един хладилник ги ползвам. Хладилника е инверторен или квото там е, балиму майката - няма голям пусков ток компресора. Не съм наясно.

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Пон Фев 28, 2022 9:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
emilvtc https://www.power-sonic.com/blog/how-to ... d-battery/ Two step constant voltage charging е описано тук. Това е по бързия метод за зареждане. Правил съм го за малки панели преди, като че ли в доста случаи имаше предимство. Често времето в което има достатъчно слънцегрене е кратко и със зареждане с константно напрежение не може да се дозареди до пълния капацитет. Ако няма такива готови контролери, аз нещо пропускам като недостатък на тази система при това приложение.

За бързия заряд трябва да видя акумулаторите които ще слагам дали не им скъсява живота. Изпуснал съм години от развитието на този тип техника. Май бях мяркал че по новите поколения акумулатори могат да се зареждат с по голям ток но не съм задълбавал още. Ще задълбая ако аз искам да се справям с правенето му. Ако намеря нещо приемливо готово ще ми е най добре.

Аба имам чувството че не отиват на добре нещата в тоя свят и да си имам собствен източник на ток. Така или иначе ще сложа акумулатори за непрекъсваемо захранване, по добре да го доразвия до възможност за независимо. Нямам нагревателни неща на ток. Дърва за отопление и газ за готвене.

After_Dark тези Щека гледал ли си ги как са изпълнени. Какъв тип заряд правят. Някакви технически подробности?


Пон Фев 28, 2022 9:34 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Nikola Kirov
Не съм ги отварял, щото пада гаранцията ама не са убили 5-годишен тягов акумулатор, български на монбат. Явно се справят, въпреки калпавите ни акумулатори :) Ровни из нета - Викиват ги продават, имат си и сайт, аз ги взех от Викиват.

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Пон Фев 28, 2022 9:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Ти на какъв ток ги зареждаш? Тоя монбат дето съм го харесал го дават 0.1 до 0.2C
Тези контролерчета имат ли изнесен термосензор за акумулаторите?


Пон Фев 28, 2022 10:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Във Викиват тези на Щека гледам нямат температурна компенсация. Мисля, че задължително трябва да има, при положение че само единия акумулатор струва 500лв.

До колкото съм запознат фаст чарджа скъсява живота на всички видове акумулатори без изключения. Там трябва и защита по температура освен темп. компенсацията.

Има разни китайчета из нета, които имат темп. компенсация и темп.защити.

Ако говориш за захранване на домашни електроуреди от тази система, а не само за алармите и камерите ще имаш и UPS. В случая добре ще е той да е изключен, когато нямаш включен консуматор, за да не разрежда акумулаторите. Когато се включи консуматор - автоматично да се включи и той.
Отделен е въпроса дали да е със синусоидален изход или с модифицирана синусоида. (правоъгълно).


Пон Фев 28, 2022 10:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Контролер без температурна компенсация за мен е съвсем любителско решение. Явно не стават.

Със старите модели ставаше също за сметка на сериозно скъсяване на живота. Но май бях мяркал нещо че имало и по нови дето били по толерантни. Тия дето ги гледам не са явно.

Да ще ми трябва и някакъв инвертор. Но както казах не съм проучвал нещата.


Пон Фев 28, 2022 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Едни от многото търговци в БГ на PV солари и оборудване:
https://www.ef-panels.com/
Имат рази инвертори за към грид, хибридни и офф-грид.
За съжаление към момента тази техника не е евтино удоволствие и в никакъв случай няма изплащане при положение, че има ел. мрежа. Основно проблема е акумулирането на ел. енергията.
Ако няма да живееш в къщата постоянно и панелите не са ти на покрива а на земята ще трябва да ги опазваш и от крадци. СОТ или нещо подобно.

Ще трябва някаква защита и от градушка (вероятно с мрежа). Слушам че хората се оплакват и от това.


Вто Мар 01, 2022 8:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Аз там си живея. Пък както казах сега ток от енергото има ама се съмнявам че може скоро да почне да няма от време навреме :) Пък и както е тръгнало с тия идиоти дето ни управляват може би ще стане доста скъпичък и ще се избива системата доста по бързо. Това с чупенето на панелите още не мога да се ориентирам дали се чупят само определени модели заради кофти стъкло или конструкция или го има като проблем на всички.

Намерих с доста ровене нещо което изглежда доста прилично https://www.epever.com/product/upower-1 ... r-charger/
Изглежда сериозна фирма, има документация на английски, има си термокомпенсация, има евтин модул за интернет връзка. Цената изглежда прилична също.

Тук може да се закупи https://www.aliexpress.com/item/4000253 ... 4b237LVcCT

Ама дали да му гласувам доверие на това чудо :)


Вто Мар 01, 2022 12:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Сигурно си обърнал внимание на собствената консумация:
No load consumption ≤1.2A за 12V вариант. Според мен си струва да се помисли за някакво изключване при липса на товар.


Вто Мар 01, 2022 12:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Това го видях, ще правя запитване първо. Нещо изглежда нереално много. Близо 15W собствена консумация е това. Предполагам е някаква пикова консумация .


Вто Мар 01, 2022 12:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Искам да се изцепя: след като имаш ток, мъдро е да наблегнеш на щадящ режим за акумулаторите поне докато има напрежение в мрежата. Отделно, че 2х200 Ah ми се виждат множко, но ти си знаеш.

Елементарно: най-добре е да се ползва слънчевата енергия до дупка, като не стига мрежата да помага, а като няма мрежа да се влиза в авариен режим. Как се постига това - миии ннам!


Вто Мар 01, 2022 1:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Да повдигна малко темата, че с тези политики забравихме за всичко останало...

Киров, каква ти е идеята за захранването? Да се използва съществуващата инсталация или ще я модифицираш някак (в ел. таблото примерно)?

За колко не-слънчеви дена искаш да постигнеш автономност?
Кои от домашните ел. уреди искаш да захранваш от акумулаторите?


Съб Мар 05, 2022 12:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Ще ползвам съществуващата. Не го домислих като започвах ремонта.
Всичко с изключение на бойлера и готвенето.
Няколко дни смятам ще стигне с двата акумулатора без проблем. Не съм го смятал, но на око така ми се вижда. Така или иначе повече акумулатори не смятам да слагам. Колкото стигне. Пък ще взема и един дизелов генератор малък за случаите като не стигне.

От китайците нямам вест за консумацията. Вероятно няма и да дойде. Ще приема че е толкова колкото пише. И продължавам да търся нещо като това от линка с термокомпенсация, и с гаранция тук.


Съб Мар 05, 2022 1:57 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 110 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни