Отговори на тема  [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Соларно захранване за къща. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
И тия под този ъгъл като ги навали снега какво правиш, топлиш ги за да се стопи ?


Сря Сеп 14, 2022 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Vasseto написа:
Ето така се монтират двулицевите панели.


Предполагам са монтирани изток-запад, въпросът е какъв точно е наклонът и защо?

Любопитно ми е, защото един приятел ме пита понеже чул че оптимално е 10 градуса. Аз обаче не съм запознат. Предполагам естествено че се променя характеристиката. По-големият наклон предполагам дава по-голям пик. Примерно източния ще е оптимално сутрин, но само сутрин... Та грубата ми преценка (без сметки) е, че наклонът трябва да е между 10 и 30. Като при 10 би трябвало да се получава по-равномерно дневно разпределение. При 30 би трябвало да дава най-много сутрин и вечер, т.е. това има логика за някой, който през деня е на работа и няма какво да прави тока.
Това са ми предположенията... може и да съм в тотална грешка, затова питам. А още по-добре ще е ако някой има графики/симулации за различни разположения/наклони.


Сря Сеп 14, 2022 12:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Според мен при така монтирани панели целта е да се "разшири" часовият пояс в който се добива енергията, като сутрешния, обедния и следобедния добив да са приблизително еднакви.
(т.е. не голям пиков добив по обед и малък сутрин и следобед)
При по-голям наклон системата започва да работи по-рано сутрин (източните панели) и до по-късно вечер (запарните панели). По обяд добива е и от източните и от западните панели,
За целта трябва двустрингов инвертор с 2 МППТ контролера - по един за източно и западно ориентираните панели.

(но това няма нищо общо с двулицевите панели)


Сря Сеп 14, 2022 12:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Четох някъде, че гръцкото енерго е построило няколко парка, поне единият е с двулицеви панели, по земята - бял чакъл. Ако не бъркам - около 5 процента по-голям добив.


Сря Сеп 14, 2022 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Соларно захранване за къща.
Колегата каза 3%. Обаче ставало предимно за наземни централи - трябва да има някаква отразяване от земята, ама струва ли си 3-те процента - идея си нямам. Сега тука строят един 110MW парк и са ги направили на "къщички" - изток запад. Явно, въпреки това, че едните ще работят повече преди обед а другите след обед, не си е струвало да ги правят с двулицеви и да им осигуряват отразяване.


Нед Сеп 18, 2022 9:50 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 110 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни