Отговори на тема  [ 41 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Защо получавам разлика. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Защо получавам разлика.
Направих топломер да си меря колко енергия отдава един радиатор в оранжера и реших да го сверя с опит. За опита ползвах бързовар 1 kW и електромер е такъв
https://lipatabg.com/produkt/%D0%B5%D0% ... %B5%D0%BB/
Топлих вода с бързовара и сравнявах с формулата Енергията в kW=0.001163 по обема по делта Т
Да ама излиза разлика и то не малка според мен, при 3 литра и 50 градуса разлика електромера отчете 147 вата а по формулата трябва да е 174 вата, няколко пъти повторих опита и все излиза разлика като електромера отчита по-малко от формулата, според мен трябва да е обратно.
Та защо имам разлика, дали от елктромера или нещо съм в грешка.


Пет Апр 08, 2022 4:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Единственото обяснение е че водата ти не е дестилирана :) 4.19J/g е за дестилирана вода все пак. Идват ти към 15% разлика. Електромера едва ли бърка повече от 2-3%. Съвсем нормално е вода с примеси да иска по-малко енергия за загряване. Имай в предвид че водата е с един от най-високите коефициенти на топлоносимост, но той съществено спада когато има примеси.


Пет Апр 08, 2022 8:18 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Още от училище имах много добра учителка по физика, която много държеше на мерните единици.
Та по този повод, енергията се мери в джаули /ватсекунди/, ватчасове, киловатчасове, калории /и някои други по-екзотични единици/.
/забележката е за pipilica/


Пет Апр 08, 2022 8:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Защо получавам разлика.
А може би водата не е достигнала 50 градуса защото част от нея на дъното е по студена?


Пет Апр 08, 2022 8:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Ами причината е и в примесите, но едва ли е само това. За да ти е точна постановката на първо място трябва да си сигурен какво количество вода загряваш, топлоемност се дава в дж кг Ц. Т.е. тия 3 л дали са 3 л, и водата в тия 3 л дали е 3 кг ? Второ системата дали е консервативна, ако навън е 20 С а водата е 7-8 градуса със сигурност ще имаш и пренос от околната към водата, въпреки че след това ще има и обратният. Каква е грешката при измерване на температурата, веднъж доколко термометърът ти е линеен, и втори път дали не си мериш в точка с по-висока температура ? Ако термометърът е бил в горния край, най-вероятно водата надолу е била по-студена, освен ако си нямал бъркалка която да я миксират постоянно.
Подобни измервания изглеждат елементарни, но всъщност не са и изискват постановка която изключва външните фактори.


Пет Апр 08, 2022 8:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Грешка в температурата ще е. Дори морската вода не би дала такава разлика.


Пет Апр 08, 2022 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Ами най-вероятно са няколко фактора.


Пет Апр 08, 2022 10:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Преди мнооого години бях правил система за такова измерване. То ние по скоро не мерихме точно това а искахме да си сверим електрическото измерване на ватове че там беше една магия. Та - взехме една бака за боя - от тия металните 20л. май бяха. Облицовахме я от всякъде с 10см вата. Сложихме едно моторче с една платмасова перка да бърка постоянно. Сложих и два термометъра - един се пуска до долу а другия близо до повърхността. Нагревателя няма абсолютно никакво значение, щото той в зависимост от напрежението и собствената му температура като загрее се променя в някакви граници, пък и ние мерихме ток с напрежение от 50 до 400 волта. Та от цялата работа измерването беше в рамките на 2-3% гешка. Чак толкова да слезе на близо 3.5 J/g не е било. Беше около 4.0 - 4.2 по спомен. Иначе си е нормално за чешмяна вода да не е точно 4.19.

Гуглосах набързо за чешмяна вода и намерих някви дето са правили проби и са ги публикували ама по скоро ми се струват грешни резултатите, щото са измерили около и над 5 - което според мен не е възможно. А и те са направили 5-6 проби при различни dt и количества на водата и няма никаква консистентност в данните им - от 4.8 до 5.3 - което първо че не ми се вярва толкова много да стане, второ че би трябвало всичките замервания да са доста близо едно до друго.


Пет Апр 08, 2022 12:00 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Значи водата е от сонда и преди доста време носих при един познат в ТЕЦ Слатина и и каза че е 6 пъти по-твърда от чешмяната, значи не е в мен грешката, и ще си ползвам формулата.
Малко доста грешка ще се натрупа щото през радиатора минават доста кубици вода на вечер, но така ще изчисля и ще имам запас от мощност.
Литрите са точни щото ги мерих с добре разграфена кана, айде да има разлика 100-150 грама, но не е от обема, термометъра да не отчита точно но пък и да лъже малко разликата е еднаква.


Пет Апр 08, 2022 7:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Като сумираш всички малки отклонения може да се окаже, че измереното е вярно :)

п.п.
100-150 грама (мл) са (10-15)% на един литър

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Апр 08, 2022 8:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Освен всичко, водата трябва да се загрява в термос. :) Иначе загряваш и атмосферата.


Съб Апр 09, 2022 1:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Е точно това ме зачуди, хем загрявам и канчето и въздуха хем по-малко ток отиде от необходимото, та за тва пуснах темата.
100-150 грама да е грешката на 3-то литра.
И един страничен въпрос.
С какво да напълня медната тръбичка в която е МСР9701 а тръбичката е в тръбата с водата, имам глицерин и течен парафин или някво моторно масло, за друго непроводимо и почти несъхнещо не се сещам.


Съб Апр 09, 2022 4:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Глицеринът е силно хигроскопичен и най-вероятно вече съдържа вода.
Парафинът/маслата са добре, но се разширяват.
Медната тръбичка също е добре - усреднява температурата по дължина, иначе щеше да имаш проблем с термопроводимостта на кабелите.
Аз се изтарикатявам да изцърцам на дъното термопаста за радиатори, от най-евтината бяла.


Съб Апр 09, 2022 12:09 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Защо получавам разлика.
pipilica написа:
С какво да напълня медната тръбичка в която е МСР9701 а тръбичката е в тръбата с водата, имам глицерин и течен парафин или някво моторно масло, за друго непроводимо и почти несъхнещо не се сещам.


С Трансформаторно масло.

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Нед Апр 10, 2022 4:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Защо получавам разлика.
Да, бе, колко му е да си купи варел заради една медна тръбичка! :D
По времето на Пентиумите, май и по-късно, овърклокерите наистина топяха компа в "тава" с трансформаторно масло и се получаваше нещо.
Ама ай ся! Масла - бол, чуденката е друга.


Нед Апр 10, 2022 4:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 41 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни