Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Питане за трифазен инвертор за мотор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Незнам при липса на мрежа дали соларите с техните 10 или 11 ампера на късо ще успеят да развъртят мотора.

Може да се наложи да се сложи допълнителен високоволтов филтриращ кондензатор с голям капацитет на DC входа на инвертора.
Или пък по-нисковолтови кондензатори паралелно на всеки соларен панел, но това може да шашка MPPT управлението.

При всички случаи ще се прави принудителна пауза от няколко минути след спиране и преди запускане отново.


Чет Май 12, 2022 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Vasseto написа:
Колко плавно да се пуска тоз компресор. Хладилните компресори ги спасява инерцията за да помпат. Ако спре трябва да се изчака примерно 4 мин за да се изравнят наляганията за да тръгне пак. Ако го развърташ плавно може да направи налягане, което да не може да преодолее. Така че според мен не може да се намали много от пусковия ток.

Всеки иверторен климатик има плавен старт на компресора, което очевидно не затруднява нормалната им работа.


Чет Май 12, 2022 4:47 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 10:44 am
Мнения: 71
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Плавен старт деън дрън. Затова ли ги качват на почти максимални обороти при развъртане. И после я колко може да свалим оборотите за не изпаднем в неловко положение.

emilvtc написа:
...Може да се наложи да се сложи допълнителен високоволтов филтриращ кондензатор с голям капацитет на DC входа на инвертора...


Тези кондензатори в инвертора са за друга работа там. Те оправят косину фи на игбт транзисторите. А и кондензатор да ти даде 600V и 85A за от 3 до 6 секунди????


Чет Май 12, 2022 11:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Кондензаторите след греца "развалят" косинус фи-то. Тези преди греца го "оправят".
Та тези след греца голям пиков ток могат да осигурят, но не засекунди, а за милисекунди.

Да не се окаже, че със солар само НЕ можем да развъртим мотора ...


Пет Май 13, 2022 7:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1954
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Vasseto написа:
Плавен старт деън дрън. Затова ли ги качват на почти максимални обороти при развъртане. И после я колко може да свалим оборотите за не изпаднем в неловко положение...


Не знам за какъв инвертор говориш, но на нормалните можеш да кажеш обороти от 0 до макс(или колкото искаш) за време x секунди. Ако инвертора е някаква гаражна сглобка е друга бира :)

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пет Май 13, 2022 7:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
emilvtc написа:
Кондензаторите след греца "развалят" косинус фи-то. Тези преди греца го "оправят".
Та тези след греца голям пиков ток могат да осигурят, но не засекунди, а за милисекунди.

Да не се окаже, че със солар само НЕ можем да развъртим мотора ...

Инверторът контролира и тока през двигателя. Той не е "к'ъфто дойде", а се регулира такт по такт с носещата честота.

Може и да не съм чел внимателно и да съм пропуснал, но какво ще задвижва тоя двигател?


Пет Май 13, 2022 8:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Мотора задвижва скрол компресор за термопомпа.


Пет Май 13, 2022 8:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Внимателно прочети какъв вид е двигателя в компресора. Не малко от тях не са със стандартни асинхронни двигатели, и единственото което може да направи стандартен инвертор е да показва гешка на дисплея или ако е по-як, да овъгли статора.


Пет Май 13, 2022 8:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
Друго ми стана интересно. Искаш да използваш климатичен компресор с който да изградиш система за отопление и охлаждане? Или ще използваш стандартно оборудване.
Ако е първото, имай предвид че в добре направените машини има много пинизи и тънкости, които ако трябва да научаваш по трудния начин... вероятно ще е досадно казано по-тактично...


Пет Май 13, 2022 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
itso.t написа:
Внимателно прочети какъв вид е двигателя в компресора. Не малко от тях не са със стандартни асинхронни двигатели, и единственото което може да направи стандартен инвертор е да показва гешка на дисплея или ако е по-як, да овъгли статора.


Имам ТП с такъв мотор, който се захранва директно от мрежата трифазно.
Какво имаш в предвид?

Миро на времето беше споменал за Дайкин климатик захранван с PV соларни панели.

На този етап обмислям нещо подобно за съществуваща ТП, която имам.

В момента е само за отопление, но с производителят и (Васко от Геосолар) имам приказка, че може да се модифицира и за охлаждане ако реша.
За момента не ми трябва охлаждане, но принципно погледнато лятото точно когато пече най-много слънцето през деня и PV работят на макс, има най-голяма нужда от охлаждане.

За отопление - PV би "оптимизирал" сметките за ток и до някъде би дал енергийна независимост. (не говоря за възвръщаемост на инвестицията)


Пет Май 13, 2022 9:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Питане за трифазен инвертор за мотор
emilvtc написа:
...Имам ТП с такъв мотор, който се захранва директно от мрежата трифазно.
Какво имаш в предвид?...

Някои от двигателите са с ротор с постоянни магнити и като конструкция са по-близо да безсензорен BLDC отколкото до асинхронен двигател с кафезен ротор.
Индуктивността на статорните секции е малка и двигателя не може да се захранва директно от мрежата. На някои има изрични табели да не се включват директно в контакта за да се избегне нов голям взрив. :lol:
Съответно, инвертор за асинхронен двигател се претоварва по ток, пече, грее и мрънка.
Затова чети внимателно документацията за конкретния компресор.


Пет Май 13, 2022 9:58 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни