Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Как може да се направи. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Как може да се направи.
Как да управлявам реле по мрежовия кабел. Идеята е следната. в кухнята имам една фаза и табло с бушони за уредите и осветлението, като няма ток централно по кабела искам да пусна ток от UPS или от агрегата но и двете нямат мощност за печка и други мощни ако работят в момента, та искам някак да сложа реле в таблото в кухнята което да гаси мощните консуматори и да остане само хладилника и осветлението. Имате ли няква идея или лесно решение на въпроса. Кабела идва от мазето и нямам вариант да къртя или да прекарвам допълнителни кабели, евентуално може да пусна покрай LAN кабела още един някъв подобен щото той е външен.


Нед Юни 12, 2022 3:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4579
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Как може да се направи.
А в момента разделени са ти големите мощности от другите? Имам предвид, има ли конкретен кабел на който трябва е това реле?

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Юни 12, 2022 10:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Как може да се направи.
А как предвиждаш да комутираш генератора и инвертора към захранващата мрежа?
Най-вече как предвиждаш да ги предпазиш да не ги изненада токът когато се появи?


Нед Юни 12, 2022 11:29 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Как може да се направи.
Слагаш си релето или УПС-а, квото там на кръга/бушона за осветление, връзваш и хладилника на този кръг и не се занимаваш с глупости. Само да си предвидиш пусковия ток на компресора да не събаря упс-а. :)

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Нед Юни 12, 2022 4:58 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Яну 02, 2022 9:51 pm
Мнения: 23
Мнение Re: Как може да се направи.
Прикачени файлове:
IMG_20220612_175331.jpg
IMG_20220612_175331.jpg [ 153.19 KiB | Прегледано 893 пъти ]

Няма ли да ти свърши работата нещо подобно?


Нед Юни 12, 2022 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как може да се направи.
itso.t написа:
А как предвиждаш да комутираш генератора и инвертора към захранващата мрежа?
Най-вече как предвиждаш да ги предпазиш да не ги изненада токът когато се появи?

Ами да мислил съм по въпроса да сложа ум шалтер, но не съм мислил как ще го превключвам дистанционно.
After_Dark написа:
Слагаш си релето или УПС-а, квото там на кръга/бушона за осветление, връзваш и хладилника на този кръг и не се занимаваш с глупости. Само да си предвидиш пусковия ток на компресора да не събаря упс-а. :)

Да това е много лесен вариант но нямам къде да сложа UPS-а в кухнята щото е с външни акумулатори.
Н'бабане Гт'муан'га написа:
А в момента разделени са ти големите мощности от другите? Имам предвид, има ли конкретен кабел на който трябва е това реле?

Къщата е с трифазно захранване и горе долу съм разпределил по фазите, на за моята кухня съм прекарал само една фаза, на тъщата кухнята е близо до етажното табло а в него са и трите фази и за там е лесно.
Ся се сетих за лесен малко хамалски метод, правя една дупка зад хладилника и пускам кабел в мазето и вече ще ми е много лесно.


Нед Юни 12, 2022 7:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4579
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Как може да се направи.
pipilica написа:
Ся се сетих за лесен малко хамалски метод, правя една дупка зад хладилника и пускам кабел в мазето и вече ще ми е много лесно.


Ами ето, за какво са хладилниците ако не да крият дупки в стените? :lol:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Юни 12, 2022 8:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Как може да се направи.
Ъъъъ, имайки предвид тематиката на форума, няква платчица с mcu и ethernet за 10-тина кинта не те ли устройва?


Нед Юни 12, 2022 9:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как може да се направи.
Реконструктор написа:
Ъъъъ, имайки предвид тематиката на форума, няква платчица с mcu и ethernet за 10-тина кинта не те ли устройва?

Ми не знам, кажи какво имаш предвид. Нещо като по нета да управлявам реле което да пуска ток на мощните консуматори, то аз ако пусна кабел от мазето ще го управлявам и без mcu и ethernet , или безжично да управлявам релето.


Чет Юни 16, 2022 12:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Как може да се направи.
Ако погледнеш X10 Power Line протокола, на негова база можеш да спретнеш нещо елементарно, като например от мрежата да храниш някакво мултивибраторче, което да "инжектира" в мрежата 100кХз сигнал с амплитуда 0.1...1V. То да кажем ще е в мазето.
При консуматора ще има елементарен приемник с детектор на 100кХз, който докато ги приема ще държи включени контактите на реле/триак, който ще управлява (държи включени) мощните консуматори.

Когато тока спре, минаваш на инвертор/ЮПС, като спираш инжектирането на 100кХз сигнал в мрежата (защото "инжектора" ще го храниш от мрежата, която е отпаднала), което изключва мощните консуматори.

(Логиката може и да се обърне)

Варианта да пробиеш дупка към мазето и да прекараш отделен кабел ми харесва повече, защото няма да имаш "голяма автоматизация", която да ти създава "големи проблеми".

Аз бих се фокусирал около пробиването на дупката и прекарването на отделен кабел.


Чет Юни 16, 2022 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Как може да се направи.
emilvtc написа:

Варианта да пробиеш дупка към мазето и да прекараш отделен кабел ми харесва повече, защото няма да имаш "голяма автоматизация", която да ти създава "големи проблеми".

Аз бих се фокусирал около пробиването на дупката и прекарването на отделен кабел.


И аз така мисля за автоматизацията, убедихте ме вече. След мислене и оглеждане реших да пусна 6.50 метра повече кабел и да ползвам дупката през която минава тръбата за топла вода като луфта между тръбата и плочата е запълнен с пяна. Аз съм на принципа колкото по-просто толкова по-сигурно.
Благодаря на отделилите време и дали акъл.


Чет Юни 16, 2022 10:03 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Как може да се направи.
В списание "Млад конструктор" в брой 5/2001г има схема на управление на консуматори по електрическата мрежа.
При интерес мога да кача броя някъде, тъй като форума не позволява файлове по-големи от 10МБ.
ПП: Прикачвам само схемата.


Прикачени файлове:
PowerRC.rar [2.12 MiB]
51 пъти
Пет Юни 17, 2022 9:39 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 12 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни