Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
Търся, но за момента не намирам контролер за соларни панели с DC - 580V изход и MPPT.
Трябва ми за да захранвам с него през честотен инвертор 2.2кW трифазен 380V мотор. (Компресор на ТП за отопление/охлаждане, което обсъждахме в съседна тема)

Говорим за 3kW панели (6 панела по 500Wp примерно). Ако са серийно свързани на изхода им ще има 6*41 = 246V DC и максимален ток на късо 13,5А.

Някой виждал ли е някъде готово такова чудо, или ще трябва да се прави?

(добре ще е да е с галванично развързан изход спрямо входа за панелите)


Сря Юли 06, 2022 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
На практика MPPT - то ще трябва да ти регулира оборотите на инвертора. Няма как по друг начин да регулираш максималната мощност. Инвертора за маторя ще си иска 600-те волта задължително. Проблема е че никога няма да имаш 3kW от панелите.


Сря Юли 06, 2022 12:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
Идеята е тези 580V от соларния контролер да се закачат директно на DC бъса на трифазния инвертор за мотора (след трифазния изправител на входа му паралелно на филтърните входни кондензатори).

По този начин соларния контролер ще го играе като генератор на ток (заради MPPT-то) с ограничаване на напрежението до 580V (с 10V по-високо от максимума на изправеното мрежово трифазно напрежение).

Тези 580V ще са с с 10V по-високи от максимума на изправеното трифазно мрежово напрежение след греца, така че при наличие на слънце, кондензатора ще се зарежда само от солара и ток през греца на мрежовия вход на инвертора няма да тече.
При недостатъчно слънце, кондензатора ще се зарежда и от мрежата и дозарежда от соларите (или обратно). При липса на слънце - само от мрежата.

Въпроса е има ли някъде готов такъв соларен контролер, или ще трябва да се прави?


Сря Юли 06, 2022 1:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
Ахааа - все пак не държиш да си само от солар.

Вчера ми беше сефтето на соларна централа. От два месеца съм на нова работа и така като гледам май основно с това ще се занимавам.

Та тази централа не продава. Общо имат 110kW панели и два инвертора по 50kW. Има сложен електромер на входа от трафото, той е вързан към устройство което управлява колко да произвеждат инверторите. Всичко е хуйовей. Идея си нямам кое колко струва и изграждането го правиха други колеги - от мен се искаше да го пусна и да го настроя така че да не изнася мощност, защото централата е "само за собствени нужди". Утре съм на друга, малко по-голяма (420kW), да я пускам в експлоатация по същия начин. На практика производтсвото се менажира от това координиращо устройство. А то служи и за връзка с външния свят и мениджмънт на устройствата закачени към него.

Иронията е че първата централа е на предната ми работа :)


Сря Юли 06, 2022 1:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
иии що така смени амплоато, писна ти от машинарии ?


Сря Юли 06, 2022 2:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
Сложно за обяснение - шефа нещо ич не му се занимаваше с правене на машини от-до. Решил е да залага само на желязо и работници по обекти.

Само че това не значи че съм приключил с машините :) Основното за което почнах на новата работа е точно автоматизация - първата ми задача е по-сериозна от всичко което съм правил до сега на предната. Покрай това ще се занимавам и с оживяването на соларните централи - хванали са се да се занимават и с това ама няма кой да им настройва устройствата - досега все са викали външни хора, ама като гледам за тоя месец са ми приготвили 4-5 централи и "малка" обиколка на България...

едит : новата фирма се занимава с търговия на електро и оборудване за автоматизация, изграждане на системи за автоматизация, изграждане на соларни централи. Има и бригади ел. техници - сиреч кабелджии.


Сря Юли 06, 2022 2:57 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
Не намирам такова чудо да се продава, а и вие нищо не казвате, та май ще се върви в посока да се "скове" някакво такова чудо. Въпроса е как да се мине по най-малкото "съпротивление".

За тези мощности (2-3кW) определено ще трябва да е "full-bridge" топология прав преобразувател, а за да не печат транзисторите - ще трябва да е поне и "phase-shifted".

Чудя се за да си спестя копането по силовата част - моста и управлението му, дали не е добро решение да изкормя един инверторен електрожен? Като мощност те са над въпросните 2-3kW и предполагам (надявам се) да са ако не резонансни, то поне "phase-shifted".
Ще трябва да сметна и направя нов траф (повишаващ), високоволтов изправител (но за малък ток от 4-6 Ампера - вероятно само с бързи средномощни изправителни диоди) след него, дорсел за 4-6 ампера, високоволтовите филтърните кондензатори и да модифицирам обратната връзка по напрежение от изхода.

MPPT-то ще може да се реализира с токоограничаване по входен ток и входно напрежение управляващо електрожена по обратната му връзка по заваръчен ток. (предполагам)

Някой сеща ли се за по-просто и лесно решение?


Чет Юли 07, 2022 9:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Контролер за соларни панели с DC - 580V изход с MPPT
Реших, че няма смисъл да се занимавам да модифицирам импулсен електрожен, а да направя такова захранване.

Нахвърлих схема, която се опитах да я направя възможно най-проста с налични компоненти. (само силовата част за сега, а процесорната част от схемата ще съдържа само процесора, кварца към него, ресет веригите и конектора за дебъгера)

Чуденката ми е кой микроконтролер да избера - наличен по дюкяните.
трябва да има ПВМ с 6 синхронизирани изхода, вход за фаулт защита сетваща ПВМ изходите в предварително зададено състояние при задействане, както и три аналогови входа.

Приемам всякакви критики и идеи по схемата.

Идеи за схемата съм взаимствал от AppNotes на Infineon и други.

(Целта ми беше изхода/изправителя да се направи с възможно по-нисковолтови компоненти, заради относително високото изходно напрежение.)


Прикачени файлове:
Съб Юли 09, 2022 11:36 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 8 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни