Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Изчисляване на тръбен топлообменник 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Изчисляване на тръбен топлообменник
Знам, че форума не е за хладилна и топлообменна техника, но и тук има доста мислещи инженери с познания в различни области, които могат да ми дадат идеи или сламки.

Въпроса е как да се изчисли тръбен топлообменник - тръба в тръба, като във вътрешната медна тръба ще се изпарява (или кондензира) фреон (407 или 410), а във външната тръба ( гумен маркуч) ще циркулира чиста вода. Т.е. медната тръба е поставена в гуменият маркуч.
Температурите на входа и изхода на тръбите и циркулираните обеми (в противоток) през тях са известни, търсят се диаметрите и дължините на двете тръби (една в друга), при които при зададените температури и циркулация да се предава зададена топлинна мощност.

(Преди мнооого години Каспаров май имаще подобна идея, но като че ли не пише във форума от доста време ... )


Сря Юли 27, 2022 3:23 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 9:54 am
Мнения: 864
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Да не преработваш климатик във термопомпа въздух-вода, че нещо с тая газ и на мен ми се въртят такива мисли?


Сря Юли 27, 2022 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Да, за термопомпа го мисля, но вода/вода.


Сря Юли 27, 2022 4:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
А защо не използваш готов топлообменник? Има такива, пластинчати, фреон - флуид.


Сря Юли 27, 2022 5:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
itso.t написа:
А защо не използваш готов топлообменник? Има такива, пластинчати, фреон - флуид.


Поради няколко причини. Няколко десетки пъти е по-скъп от една медна тръба, един гумен маркуч и 2 медни тройника. Чувствителен е на замърсяване и водата минаваща през него трябва да е идеално филтрирана без абразив и тиня. Ако се използва за изпарител - изключително чувствителен е на замръзване при авария в циркулацията на водата - замръзва, леда го пука и фреона изчезва, отделно че и компресора може да се наводни и "удави". За да се предпазим от такава ситуация трябва автоматика и сензори за поток на водата ... Т.е. голяма автоматизация => големи проблеми ...

Искам да е "сделано" по най-елементарния и дуракоустойчив начин, без големи автоматизации и за без пари.

Системата си я представам - компресор -> кондензатор -> ресивър -> ТРВ -> изпарител . Е, и филтър/изсушител разбира се.
Ресивъра може да е изпълнен/вграден в кондензатора, като медната му тръба е с по- голям диаметър -> по-голяма вместимост за втечнения фреон. Така тя щв има и по-голяма контактна площ за топлообмен с водата.
Кондензатора и изпарителя - по въпросната технология.
Някой има ли идея как да се сметнат?


Сря Юли 27, 2022 11:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
С маркуч не съм сигурен колко ще е ефективен дизайна. Многостаен трудно ще накараш медна тръба да стои концентрично в гумен маркуч.
Ако не е центрирана ще ти трябва маркуч с доста голям диаметър за да елиминираш възникването на турболенция поради несиметричността на тръбите, големият диаметър обаче има други проблеми. Та по-добре помисли за друга тръба, ако не искаш да е метална с цел намаляване на загубите, вин нещо пвц, ПП и подобни


Чет Юли 28, 2022 12:42 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 10:44 am
Мнения: 71
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
В пластинчат топлообменник за 10KW обменната повъхност е 1,6 кв м. За китайските такива са 1,2 кв. м. Може да дадеш малко в запас и изчисленията са ти готови спрямо какви матеряли ще ползваш.


Чет Юли 28, 2022 8:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Vasseto написа:
В пластинчат топлообменник за 10KW обменната повъхност е 1,6 кв м. За китайските такива са 1,2 кв. м. Може да дадеш малко в запас и изчисленията са ти готови спрямо какви матеряли ще ползваш.


А тези 10kW при какви температури и дебити на фреона и водата са ?


Чет Юли 28, 2022 11:58 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 10:44 am
Мнения: 71
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Ето колегите от Пловдив.


Прикачени файлове:
Screenshot 2022-07-29 at 06-59-20 Frigocommerce International - refrigeration and air-conditioning wholesale dealer.png
Screenshot 2022-07-29 at 06-59-20 Frigocommerce International - refrigeration and air-conditioning wholesale dealer.png [ 127.42 KiB | Прегледано 1152 пъти ]
Пет Юли 29, 2022 6:01 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Мар 15, 2015 10:44 am
Мнения: 71
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
А това съм го гепил от нета.


Прикачени файлове:
Screenshot 2022-01-26 at 23-03-30 Модерна инверторна термопомпа 20 kW за отопление и охлаждане вода-вода гр Лясковец • OLX bg.png
Screenshot 2022-01-26 at 23-03-30 Модерна инверторна термопомпа 20 kW за отопление и охлаждане вода-вода гр Лясковец • OLX bg.png [ 436.92 KiB | Прегледано 1152 пъти ]
Screenshot 2022-01-26 at 23-03-58 Модерна инверторна термопомпа 20 kW за отопление и охлаждане вода-вода гр Лясковец • OLX bg.png
Screenshot 2022-01-26 at 23-03-58 Модерна инверторна термопомпа 20 kW за отопление и охлаждане вода-вода гр Лясковец • OLX bg.png [ 382.7 KiB | Прегледано 1152 пъти ]
Пет Юли 29, 2022 6:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Точно за това говоря.

Та ако диаметъра на медната тръба в маркуча е 28мм, то 10 метра топлообменник би имал площ 0.85 m^2. Ако е 22мм , площа е 0,69 m^2. По тези таблици спрямо площта излиза съответно 8kW изпарител/9kW кондензатор и съответно 5kW изпарител/ 7kW кондензатор и това при същите температри и дебити.


Пет Юли 29, 2022 10:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Доколко съм чел и разбрал, проблемът при тръбните топлообменници е, че имат голям обем и малка площ, сравнено с пластинчатите. Това е ясно от геометрията де, но бях чел, че проблемът е в големия обем флуид.

Един страничен въпрос: откъде си взел външното тяло за климатик. Аз гледах по едно време, но не можах да намеря ново външно тяло, само втора употреба и съответно зарязах всичко. А 20к лв за една термопомпа ми се виждат твърде много.

_________________
Хайде де!


Пет Юли 29, 2022 12:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Смята си се - материалите имат констата за топлопроводимост, като знаеш колко вата при каква делта искаш да обменяш излиза площта. Даже мисля че ползвах готови калкулатори в интернет. Аз съм смятал за алуминиев рекуператор въздух-въздух ама предполагам че няма да има особена разлика. А като тръгнеш да купуваш топлообменник направо си ти ги казват тия стойности. В моя случай беше по засукана работата, че трябваше да се ползва за въздух около 220 градуса, който директно трябва да се изхвърля и подменя на 100% с чист на стайна температура заради изпаренията в него и съответно да не се харчи безбожно много ток за сушилнята.


Пет Юли 29, 2022 12:16 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Dan, не мисля да използвам готово външно тяло, а да сглобя малка машина около 5 - 7kW.
Големият обем за фреона в случая не е проблем, защото той може да се използва като "вграден ресивър".

Преди време беше пуснал тема за многоканално измерване на температура с резистивни сензори (Pt100 мисля). Успя ли да завършиш проекта и ако да - на какво схемно решение се спря?

Прави ми впечатление, тръбния топлообменник на тази 20kW машина от снимките на Vasseto като че ли е доста малък. Като че ли е по-къс от 10 метра и активната му площ е доста по-малка от тази в таблиците за пластинчатите топлообменници за подобна мощност. Прав ли съм?


Пет Юли 29, 2022 1:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Изчисляване на тръбен топлообменник
Cekins, дай някакви сламки как се смята въздушен рекуператор?
Трябва ми такъв за рекупериране на енергията във вентилационна домашна система за проветряване? Т.е. топъл въздух от помещението +20 ... +24 градуса, студен еъншен въздух -10 ... +5 градуса примерно.

(Мисля да го направя от стари алуминиеви печатарски плаки)


Пет Юли 29, 2022 1:53 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни