Отговори на тема  [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Импедансите по платките 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Импедансите по платките
Хм, интересно защо съм останал с впечатление, че там им е трудно с по-малките изолационни.


Съб Сеп 24, 2022 7:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Импедансите по платките
Тъй, платките дойдоха. Резултатите са не особено убедителни.
Очаквано най-добре се държи писта 0.8 с референс на 4-ти слой.
След това е coplanar waveguide 0.15 с референс на втори слой (препрег 3313) и разстояние до полигона на същия слой 0.2мм.

Другите две писти, и двете от които са 0.15мм, са компромисни. То и горната 0.15 също е компромисна, но от трите най-малко.

Вероятно 0.8 с референс на 4-ти слой е най-добре поради по-ниските загуби и по-малкото влияние на разни толеранси при производството (размерите на пистата са сравнително големи).


Прикачени файлове:
IMG_20221019_170949.jpg
IMG_20221019_170949.jpg [ 206.25 KiB | Прегледано 590 пъти ]
Сря Окт 19, 2022 4:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Импедансите по платките
склонен ли си да споделиш конкретни числа? зле/по-зле/компромисно е малко като газа да го мерят в мегавати...
и ако даваш числа, дай и стекъпа. надали имаш протокол от измерване на платката?


Сря Окт 19, 2022 4:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Импедансите по платките
Ти пък протокол. Протокола е на екрана, каквото покаже уреда, след като го калибрирам с измисления U.FL кит на Megiq. Предполагам е ясно че материята ми е мътна все още, нямайте големи очаквания.
Ще видя утре да направя някоя снимка или направо файл от измерването, предполагам че ще е по-интерактивно.

Стекъп-а е на JLC, 4 слоя с 3313 препрег. Не знам дали за това питаш.


Сря Окт 19, 2022 7:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Импедансите по платките
Хм, малко се опетлах.
s2p достатъчен ли е като информация? (добавен е долу)


Прикачени файлове:
track_0.15.png
track_0.15.png [ 171.6 KiB | Прегледано 523 пъти ]
track.zip [45.73 KiB]
20 пъти
Чет Окт 20, 2022 4:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Импедансите по платките
чета го, да
Прикачени файлове:
imp1.PNG
imp1.PNG [ 177.03 KiB | Прегледано 507 пъти ]

обаче нещо не е съвсем така...
не съм го пипал това чудо.
май нямаш калибрационен кит в набора (open-short-50)?

предполагам си мерил:
port1(N)->N/SMA>SMA-cable-UFL->X1(UFL)->PCB->X2(UFL)->UFL-cable-SMA->SMA/N->(N)port2

трябва да калибрираш цялото това без PCB.
запояваш 2 UFL дупе за дупе и пускаш трейс. надали ще е равна линия. трябва да може да се запише.
за пълнота на експеримента, може да разкачиш port2 и да закачиш на края на кабела (N)Port2 калибрационен кит и да видиш къде ходи картинката (на кабелите)
после разкачаш и закачаш реалната платка. пак мериш и нормализираш по записания трейс.

какво в същност искаш да премериш - предавателна линия (като за RF с мощност) или за данни (с малка мощност)?
тия данни на каква мощност са?


Чет Окт 20, 2022 8:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Импедансите по платките
Картинката струвала хиляда думи.
Ето такъв е сетъпа с конекторите:
Прикачени файлове:
IMG_20221021_133058.jpg
IMG_20221021_133058.jpg [ 190.55 KiB | Прегледано 480 пъти ]


Калибрационния кит е този: https://www.megiq.com/products/balanced-calibration-kit

Целта е да премеря какъв е импеданса на тази линия в този честотен диапазон (общо взето за GSM комуникации 900 и 1800). Искам да проверя един вид до колко сметките съвпадат с реалността за този производител на платки и горе-долу как се различават различните варианти.

Общо взето след калибрацията thru връзката е точно в средата на диаграмата и права линия на другата.
Кита е предвиден да се калибрира до U.FL конектора. В смисъл не е нужно да се задават порт екстеншъни и т.н. заигравки, както когато е SMA или дори N.

ЕДИТ:
Малко поизлъгах.
S11 и S22 са в центъра
S12 и S21 са вдясно (вероятно еквивалент на open).

Как е правилно да се мери линията? Да се закачи 50 ома в края и да се мери само от единия край или както съм го направил с конектор от всеки край?


Пет Окт 21, 2022 12:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Импедансите по платките
ами... зависи 8)

двупортово мерене е предимно за активно устройство - усилвател, затихвател, миксер, сплитер, циркулатор и т.н. в частност и проста линия попада в този кюп.
като правило, винаги калибрираш в точката на мерене (крайния конектор, непосредствено на който се завинтва измерваното устройство. после нормализираш по измереното.
open-short са ясни в повечето случаи, при малки мощности. load обаче винаги ходи на някъде - идеално кръгче с център 1.0 е рядкост, винаги има отмествания, накъдрания и спирали. това е влиянието на кабелите, конекторите и преходниците до точката на измерване (reference plane).

но в общия случай, ако се ограничим само до RF линия от чипа до конектора/антената, това подлежи на мачване, с прибавяне на индуктивност(и) и/или кондензатор(и).
за такова мерене е достатъчен един порт, като линията трябва да е терминирана (load) или да има антена на края си.
може да правиш и големи кръгчета по диаграмата (full span), но по-добре е да се съсредоточиш само в конкретните диапазони - по-лесно се смята по смит диаграмата какво да слагаш/махаш при мачване.

картинка на фазата (можеш да си го позволиш с VNA) също прояснява мислите, в контекста на λ/4 и кратността на твоята линия (писта).

толкова преходници, не че са категорично вредни, но трябва да се избягват. най-добре е да се опиташ да си направиш пигтейл N-кабел-UFL и с него да мериш. разбира се, ще трябва да си издялкаш и директно UFL-load (съответния джендър) и да уцелиш средата на диаграмата с него, поне за измерваните честоти.
туй
Прикачени файлове:
ns2.PNG
ns2.PNG [ 111.36 KiB | Прегледано 443 пъти ]

си е пълна чикия...

SMA-тата са добри конектори, но имат краен брой навинтвания. при това се прави с определен момент (0.45 NM за бронз и 0.9 за стомана), със специално ключе. на снимката на твоя кит не се вижда добре ключето, изглежда ми като просто принтнато на принтер?
за UFL ситуацията е същата, като при тях броя на циклите е още по-малък (на хартия е, да кажем 50, на практика - 30). като винаги има вариации за всяко следващо защипване, че и кабела може да се върти по време на измерване. затова е важно да мериш в еднакви условия, винаги да правиш нормализация на съответния сетъп и да не дишаш много между две измервания :P

мощността (изходящата) също има значение. може би затова линията 0.8мм е по-адекватна от 0.15мм, пък и не казваш на коя от всичките модификации 0.15 си мерил. има някакви странни резонанси и затихвания в ниските честоти, но може и да се получава при по-голяма мощност. тоя ТЕК явно не може да си сменя импеданса, ама поне мощността трябва да може да се сменя за толкова пари.

като цяло картинките (файловете) не са неочаквани за тази платка. ако те вълнува само линия ала-антена, с мачване ще влезеш в прилични граници за твоя конкретен случай, просто трябва да предвидиш съответните компоненти на правилните места*. би трябвало измерванията да са горе-долу еднакви за целия бач от платките, но трябва да се следи при производство. ако си поръчал 5 платки, виж ги всичките как варират. може да са направили един панел от пет платки (ще варират повече), или пет панела с по една (трябва да са много близки измерванията).

за цифрови сигнали е друга бира.

* техническата спецификация на матричен принтер М80, производство на завода за водомери, е 'устройство, което поставя стандартни символи на нестандартни места'


Съб Окт 22, 2022 7:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Импедансите по платките
Само за пълнота - на снимката вероятно се вижда до някъде - преходниците са N към 3.5mm -> SMAm tru SMAm -> SMAf към U.FL
Калибрационния кит който си показал е специално за балансирани линии, не за коаксиални.
Аз ползвам този:
Прикачени файлове:
IMG_20221024_165407.jpg
IMG_20221024_165407.jpg [ 167.4 KiB | Прегледано 397 пъти ]

Който също не блести с нещо, освен че е удобен и евтин. (всъщност и двата са в един комплект, заедно с други джвъчки, кабелчета, конектори, пластмасови тапички за SMA и т.н. - всичко, освен тапите, е 3Д принтнато, явно нямат сериозно производство).
Според тия юнаци от Magiq, за честоти до 3GHz не е нужно чак такова втеляване и ще върши доста работа.
Ако не се лъжа, U.FL допускат до към 10-50 включвания, след което се износват. Реално силно зависи от оператора, могат и още на първото да се износят. При мен се оказа че единия U.FL кабел е вече повреден (единия конектор), явно съм бил по-невнимателен някъде. Най-съмнително беше че след калибрация двата порта не мерят еднакво. Това ме наведе на мисълта да погледна кабелите.
Смених го.
След това забелязах че съм правил калибрацията грешно - в софтуера на това чудо има зададени няколко модела съществуващи SOLT кита (явно имат параметри за компенсация, които VNA да вземе под внимание). Аз съм ползвал без да забележа първия от списъка и съответно тия коефициенти са бъркали нещо.
Има заложен и тип "ideal", който ползвах накрая и заедно с новия кабел нещата станаха малко по-логични. Но все так акартинката не ми харесва.

Относно кой 0.15 съм мерил - те всичките са с подобни картинки. Почти нямат разлика.

Поразрових се малко в интернет, и на пръв поглед явно хората ползват TDR за тия цели, за които аз се опитвам да ползвам VNA. На теория тоя VNA има възможност за емулация на TDR, само че се оказа че това било "опция". :axe: Явно нещо дето изисква доплащане. А аз го разбирам чак сега. Да не говорим че спряха поддръжката малко след като го купихме и нов софтуер - нъцки.... Абе тъпотия.

Мощността може да се променя да. За импеданса не съм ровил, не ми се е набило на очи - сигурно не може.


Пон Окт 24, 2022 4:16 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 24 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни