Отговори на тема  [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина. 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Юли 05, 2010 1:10 am
Мнения: 3
Мнение Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Здравейте, става на въпрос за една строителна машина, на която трябва да се инсталира допълнителна горивна помпа захранвана с 12V. При завъртане на ключа в положение контакт, контролера трябва да включи помпата за интервал от 2 секунди и след това да я изключи. При последващо запалване на двигателя на машината, помпата трябва да се включи и да остане така, до изключването на двигателя. Дойде ми на ум да използвам Arduino Nano, два входни порта, първият следи дали машината е на контакт, а вторият - дали двигателят е запален. Един изходен порт ще управлява реле, което от своя страна ще захранва помпата. Не съм сигурен обаче, дали Arduino-то е най-удачният вариант в случая. Чудех се дали няма някой по-подходящ чип, който може да се захранва директно от акумулатора на машината, без да се налага изпозлването на стабилизатори?


Чет Яну 12, 2023 9:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Не няма, но самото нани мисля може да се захранва от 12 V. Друг е въпросът,че най-вероятно с това нани ще береш ядове, но може да се пробваш.


Чет Яну 12, 2023 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Чипове всякакви, но специално микроконтролер на 12волта няма да намериш.
И да намериш, стабилизатор пак ще трябва.
На релета е най-коректно , според мене - защото и след тебе ще могат да го ремонтират, и защото ми се струва, че.задачата.го.позволява.
Не съм сигурен,.де.


Чет Яну 12, 2023 9:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7886
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Наното, или поне китайските му копия си имат регулатор и спокойно си бачкат на 12V. Имам няколко такива си работят години наред. Но да свържеш пин на контролера директно с реле няма да стане, трябва ти усилване, но има безброй много лесни решения за това. За вход също няма да стане директно, но и за там има много лесни решения.


Чет Яну 12, 2023 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2642
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Реле и 555 и това е. А до сега тая машина как е работила без тая нова система.


Чет Яну 12, 2023 10:16 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 20, 2013 4:18 pm
Мнения: 296
Местоположение: България
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Освен стабилизатори, може да е добре да сложиш и TVS преди тях за load dump защита.
Има и релета колкото искаш: https://www.electronics-lab.com/project ... uino-nano/


Чет Яну 12, 2023 11:32 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Юли 05, 2010 1:10 am
Мнения: 3
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Благодаря за отговорите. Имам подобен relay shield, който ще използвам за тригериране на основното реле. Ще сложа стабилизатор 7805 за захранващото напрежение. Относно входовете на контролера, как е най-добре да бъдат реализирани? Мислех си за прост делител с два резистора и един Ценеров диод, който делител да кажем от 12V понижава до ~5V. TVS не знам какво е, може ли малко повече информация? Машината е моя, най-лесно бих могъл да сложа едно реле, което да се управлява от контактният ключ, но ми се иска да стане една идея по-елегантно. Модификацията се налага, защото има проблем с налягането на горивото. Решението с ел. подкачваща помпа е често срещано при този тип техника, защото е евтино и лесно за реализация.


Пет Яну 13, 2023 12:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
daboss написа:
...Ще сложа стабилизатор 7805 за захранващото напрежение...

Сложи LM2931 или за по-голям ток LM2940.
daboss написа:
...Относно входовете на контролера, как е най-добре да бъдат реализирани? Мислех си за прост делител с два резистора и един Ценеров диод, който делител да кажем от 12V понижава до ~5V...

Оптрони.


Пет Яну 13, 2023 12:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7886
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
daboss написа:
Благодаря за отговорите. Имам подобен relay shield, който ще използвам за тригериране на основното реле. Ще сложа стабилизатор 7805 за захранващото напрежение. Относно входовете на контролера, как е най-добре да бъдат реализирани? Мислех си за прост делител с два резистора и един Ценеров диод, който делител да кажем от 12V понижава до ~5V. TVS не знам какво е, може ли малко повече информация? Машината е моя, най-лесно бих могъл да сложа едно реле, което да се управлява от контактният ключ, но ми се иска да стане една идея по-елегантно. Модификацията се налага, защото има проблем с налягането на горивото. Решението с ел. подкачваща помпа е често срещано при този тип техника, защото е евтино и лесно за реализация.


Точно така, прост делител, който влиза в АЦП-то, защото ти трябва да знаеш кога работи мотора


Пет Яну 13, 2023 11:29 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 748
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Предполагам може да се получава малко забавяне докато падне напрежението на акумулатора . Затова най-добре е да си ползва сигнала от контактния ключ . :)


Пет Яну 13, 2023 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Сигнал за бачкащ двигател - от лампиона на алтернатора.


Пет Яну 13, 2023 11:37 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Има микроконтролери с вграден регулатор, дори и с изходи за директно управление на релета, например:
MC9S12VR48
използва се точно в автомобилната индустрия.

Друг е въпросът, че ще ти трябва програматор а и да го разучваш
Ако е за хиляди бройки е оправдано като цена, но за 1 бр. -най-лесно е нещо, дето го познаваш.


Пет Яну 13, 2023 1:56 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Юли 05, 2010 1:10 am
Мнения: 3
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Благодаря на всички за отговорите. Поръчах LM2940 и оптрони CNY17. Утре ще пристигнат и ще направя една експериментална платка, за да видя как ще се държи.


Пет Яну 13, 2023 4:08 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Защо да се прави електронно управление, като решението е пресостат за налягане на горивото след помпата. Като се даде контакт помпата ще включи, защото и при неработещ двигател с времето налягането е паднало. Щом се се покачи налягането, пресостата ще изключи помпата . Ако междувременно двигателят заработи, той ще "дръпне" гориво и налягането ще падне и помпата отново ще включи (тъй като има контакт). Това го има във всички съвременни автомобили.


Пет Яну 13, 2023 4:15 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8892
Местоположение: Разград
Мнение Re: Контролер изпълняващ проста логика в строителна машина.
Да ама след като пали/запали двигателя помпата трябва работи постоянно независимо от налягането - то вече се регулира от обратния клапан. Ако остане да се регулира от пресостата ще стане мазало. Все още не са започнали да слагат хидрофори по горивните инсталации :) С други думи логиката би следвало да е - като се подаде контакт помпата да работи докато вдигне налягане, при стартер и работещ двигател да игнорира налягането и да работи постоянно. Сигнал за работещ двигател може и от лампата на алтернатора, може и от датчика за налягане на маслото. Макар че второто не е за препоръчване.

Правя от време на време "дневни светлини" - ползвам микрочипски 12F1822 (в момента понеже трудно се намират ги правя с 16F15213) - вкарвам му напрежението на акумулатора в ацп и от там го следя дали е минало 13.6 - 13.8 за да светна фаровете. Контакта и ключ габарит също ги следя (че и тях с ацп - ама тва е друга тема)


Съб Яну 14, 2023 12:20 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 21 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни