Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Уплътняване на медна към pvc тръба ... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Не, обектът е "сезонен" засега (в ремонт) и централно спирам водоподаването когато ме няма. Но това не изключва бонуса за който говорих - докато съм там, и съм пуснал водата, ако стане воден удар тоя маркуч ще поеме напъна :D
Иначе съм виждам малки джиджавки, които ги водят защита от воден удар - предполагам че затваря при голямо налягане? Иначе не виждам как би могъл примерно да акумулира без да затвори?
А за тия маркучи е ясно че са времянки - да го купиш пролетта на прИмоцията, да го ползваш няколко пъти лятото, да го прибереш зимата и ... напролет да си купиш нов. Дали си го пазил, или не, няма голямо значение.


Пет Сеп 21, 2018 7:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Ех, доде го написах това горното и вчера макруча пусна струйка :) Половината остана надута, явно се е прищъпнал някъде и съм назад един маркуч и две кофи вода - добре че навреме го видях.
Нищо де, поня няма да го прибирам за напролет...


Пон Сеп 24, 2018 8:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
направо го хвърляй, една яхта така без малко да потъне ... от едно нищо и никакво маркуче, захвърлили го в двигателното, не му спрели водата .... ако е било е било нощно време и да са били само на батерии хич не е ясно дали е нямало да се озоват на дъното, ама денем е било, първо угаснал малкия генератор, и кога слезли да погледнат .. морето влязло в двигателното, а и защо е било на линия с морска вода също е интересен въпрос. Е сигурно без ток и помпата е спряла да помпи морската вода ама ... то обикновено едно зло никога не е само.


Пон Сеп 24, 2018 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Мернах случайно тез португалци, в случай, че още имаш нужда от готово решение:

https://www.zypho.eu/

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Дек 13, 2018 3:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
От къде да ти дойде воден удар, ти на централен водопровод ли си, малко вероятно. Може да си вземеш разширителен съд за хидрофорна помпа и малко да го припомпиш според налягането във водопровода, ще ти поеме доста вода при евентуален воден удар.


Чет Дек 13, 2018 4:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
palavrov написа:
Мернах случайно тез португалци, в случай, че още имаш нужда от готово решение:

https://www.zypho.eu/


Благодаря, но ми се иска да си довърша DIY проекта - "почти" се навих да поръчвам от амазон оригиналните, ама искат поне 4 броя и ще ми излезе 100-тина лв. А ако стане някоя врътка с митница съвсем ще се изнервя.
Има опция да си поръчам гумени детайли - едно парче с два различни вътрешни диаметра. Което може да стане и от два коаксиално напънани "маркуча" и много скоби около тях :D
Цитат:
От къде да ти дойде воден удар, ти на централен водопровод ли си, малко вероятно. Може да си вземеш разширителен съд за хидрофорна помпа и малко да го припомпиш според налягането във водопровода, ще ти поеме доста вода при евентуален воден удар.

Е, хипотетично - знам ли откъде. То сега с тия гумени (PE) водопроводи има много мегдан за "разпъване" та е много малко вероятно да дойде нещо.


Чет Дек 13, 2018 9:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Е, ти ако успееш да влезеш в 100-на лв бюджет тези португалци няма какво да ги гледаш. Видях, че имат представител в БГ и той им продава продуктите по 300 и кусур евра ... не знам каква икономия прави, че да излезе сметката за не много години.

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Дек 13, 2018 9:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
прочетох цялата тема и не мога да разбера защо трябва да бъде пластмасова тръба. Две медни тръби една в друга и ги запояваш с чист калай. Това нещо ще изкара 100 години.
Наскоро се наложи да удължа маркуча на нова съдомиялна с 4-5 метра и най евтиният и бърз и сигурен метод че няма да протече беше медна тръба 8мм + фитинги за 3/4


https://www.plumbnation.co.uk/site/sold ... gL8F_D_BwE
Reducer 54/42 ще е идеален за затапване в двата края. Добавяш две Т-та на външната тръба и е готово. Това ще го скова в гаража за 30мин мах и ти гарантирам че няма да протече никога

Edit:
Бафмааму, то имало и видео как да си го направиш
https://www.youtube.com/watch?v=I4wO3tjoQpw


Чет Дек 13, 2018 10:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Външната медна тръба решава проблема с конструкцията, но добавя инертност - твърде голямата разлика в диаметрите - както каза 42/54, това са 12мм, айде 11 заради дебелината; това води до наличие на голям обем вода която трябва да се стопли и прави топлообменника инертен. Допълнително още по-инертен става от наличието на външния метал - това са няколко кг мед, които трябва да се стоплят.
Тази инертност в моя use case е критична - цялата галимация по къпането трае да кажем между 10 и 20 минути. Акумулираната топлина няма да се загуби, но след като спра душа в обема на топлообменника ще има още много топлина, която няма да се използва и ще отиде в греене на стаята в следващия половин час. Това е нежелано.
Отделно фитингите за тия диаметри (тетка с редукция) чинят по 40лв бройката, като добавя и тръбата ще излязат едни 120-150лв за външната мед, която не само не ми върши работа, а даже пречи.
Бях споменал че не е само до икономията - надеждата ми е чрез възстановяване на част от отпадната енергия да подпомогна проточния бойлер - той е 18КВт, ако възстановя примерно 6КВт от излизащата ще имам ефективно бойлер 24КВт. Това ще ми позволи по-голям дебит за ползване.
Този същият дето си дал линк към клипчето има и друга конструкция - вече с пластмаса отвън. Първо си мислех че е само за икономия на материалите, но осъзнах че има и други ползи.


Пет Дек 14, 2018 5:02 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Това с баланса между дебита на преминаващата студена и от друга страна отпадна гореща вода наистина е добре да се спази. Предполагам си го изчислил за твоя случай

Не съм съгласен че с пластмасова външна тръба ще постигнеш по малък топлиннен капацитет. Погледни тук:
https://www.engineeringtoolbox.com/spec ... d_391.html

Ако приемем че полипропиленова външна тръба е 2 пъти по дебела от еквивалентната медна по обясними причини, като се еземе предвид топлинният капацитет на двата материала и плътността сметките са:

Мед: 385 J/kg.K 8960 kg/m3
PP: 1920 J/kg.K 946 kg/m3

Еквивалентните топлинните капацитети са:
385*8960 за мед сравнено с 2*946*1920 за ПП е около 5.3% в полза на медта

Сега се сещам за друг още по лесен вариант който ще има минималният възможен топлинен капацитет.
Централна тънкостенна медна тръба 42мм и върху нея навиваш не много гъста спирала от 10мм медна тръба за студената вода (8мм вътрешно). Подразбира се че двете ще бъдат запоени за оптимален топлинен контакт.

при 15л/мин през 2m тръба с 8мм отвор има около 1 бар пад на налягане. Това не би трябвало да е проблем за проточен боилер в БГ
http://www.druckverlust.de/Online-Rechner/dp.php

Едит: последният линк е
http://www.druckverlust.de/Online-Rechner/


Последна промяна jig.tak на Пет Дек 14, 2018 11:33 pm, променена общо 1 път



Пет Дек 14, 2018 8:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
От самото начало съм скептичен, ама и серпентина да няма... Знам ли вече...


Пет Дек 14, 2018 10:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Дори да са близки като топлинен коефициент, то стандартните диаметри на медните водят до голям обем вода вътре - която реално ще поеме много повече отколкото всичкия метал около нея. С пластмасовите имам възможност да подбера около 1мм луфт между двете.
Вариантът със серпентина го има готов - мисля в щатско се продава такъв рекурператор. За да има дебит се ползват паралелно мисля 4 тръбички - така се постига достатъчно сечение за да няма голям пад - в краищата 4-те са запоени към общ фитинг 15 или повече мм.
Има и още по хай-тек модел - с медна тръба с квадратно сечение - пак вървят няколко паралелно усукани около основната, но понеже са квадратни (или правоъгълни) контактуват много добре с основата.
Но тоя дизайн пак е тежък откъм килограми мед. При кръгли 8мм-ви контактът ще е само в тясна линия - за да стане по-добър трябва да се напълно обилно с припой. Той обаче не провежда добре топлината - по спомен 10-тина пъти по-зле от медта. Да не говорим каква играчка ще са тия десетки метри спойка.
В началото имах и подобна идея - да се навие серпентина от тънка медна (мека), но самата серпентина да е плътна и да е залята или запоена по цялата си дължина. Така ако е навита на дорник примерно 50мм се получава автоматично готово 50мм тръба вътрешно. Тъй като там ще върви каналната вода няма високи налягания, лошия вълнообразен релеф може и да е дори по-добър за топлообмен. Но пак е много играчка.
Мислил съм го пак серпентина но от гъвкава неръждаема - само че истинските тръби са над 0.2мм стена и трудно ще ги завъртя на радиус 3см, а и топлопроводимостта на инокса е къде 16-тина пъти по-зле от мед. :Оребряването там е твърде грубо също.
Цялата концепция с серпентината има принципен проблем - в тази конструкция няма да се ползва цялата повърхност - реално ще има "агент" (шампоанена вода) на макс 50% от площта. Останалият метал само тежи, поема, бави и т.н. Ако можеше мръсната вода да е около цялата тънка тръба щеше да е ок - но в канала водата тече ламинарно по вътрешната повърхност на 50мм-вата - и затова гладка мед там е перфектната конструкция. Дори има и друго улеснение - понеже налягането ще е отвън на тръбата (медната 42мм) то силата се мъчи да я смачка, а не да я пръсне както ако беше вътре водата. Това обаче е много трудно упражнение, т.е. може да се мине с по-тънкостенна медна тръба. Е, то много тънки и без това няма, моята мисля е 1мм, ама теоретически има и тоя "бонус". То много тънка няма да е добре за корозията също.


Нед Дек 16, 2018 10:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Шампоанената вода е разкош!
Реално попадат косми, пясък и к'ви ли не други мизерии, които не се чистят само с една химия, а обикновено не се и чистят. И целият зор за 10-на лева на година... Или 50?


Пон Дек 17, 2018 10:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
И ако го няма топлообменника няма ли косми :) Пак да спомена че не е само финансовия ефект - увеличаване мощността на бойлера, а и ме сърбят ръцете да го сложа. Дали и колко ще спестя е на трети план.
То ако имаше реален финансов ефект всички панелки щяха да са избили подовете на баните и да са наслагали рекурператори, въпросът е друг.


Вто Дек 18, 2018 1:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Уплътняване на медна към pvc тръба ...
Викаш да не ти трошим хатъра, но Бонго искаше да каже, че шампоанената вода както и мазнината е смърт за всеки топлообменник. Просто така ще намали коефициента на топлопредаване през медната стена, че сметките ти може да не излязат.
Но ще се радвам да науча ако има ефект пък дори и минимален. Пък бил той и от начесване на крастата :)

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Вто Дек 18, 2018 9:36 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни