Отговори на тема  [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Суич WiFi като радио скенер 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Grubi написа:
идеята е ако някой пациент като има проблем с безжичните комуникации, да свърже едно такова към мрежата и ти да "огледаш", без да ходиш на място

Аз в такива случаи препоръчвам на клиентите да си инсталират WiFi analizer на смартфона и да видят как са натоварени каналите. Е, вярно е, че е само за безжичните мрежи, ама колко бебефона да има наоколо?


Сря Яну 22, 2020 10:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Ами това съм го направил, купили сме и Wi-Spy, има и разни Netscout, Eye P.A. но според мен не е много разумно
да се харчат между 800 до 4000USD за всяко местенце, което някой иска да поглежда отвреме на време какво става или да логва, или пък ние да поглеждаме при възникнал проблем.
Местенце имам предвид театър, концертна зала, дискотека, стадион и т.н. Разбира се разликата е от земата до небето за някои приложения, за други си приличат много.

Иначе съм ги инструктирал, а и те повечето знаят че могат на мобилния да видят доста неща с тия безплатни приложения.


Сря Яну 22, 2020 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Малко офтопик:
ig_ivanov написа:
Аз в такива случаи препоръчвам на клиентите да си инсталират WiFi analizer на смартфона .....

И аз от самото начало се чудех дали да не се изцепя с нещо подобно. И чак ся се Осетих, че нямам такова чудо на умнофоня. Да, ама те са мнооооо с това име и долу-горе с еднакви възможности, затова се спрях на опън соурса - работи си.
https://play.google.com/store/apps/deta ... fianalyzer


Сря Яну 22, 2020 2:04 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Аз съм инсталирал това от линка по-горе. Най-интересно ми стана, че за да работи приложението, трябва да е включен GPSа на телефона. Ама не защото искат да те следят, а защото андроида така бил направен. Пробвах с изключен GPS- нищо не анализира.


Сря Яну 22, 2020 2:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Пък опън соурсът поиска само разрешение до WiFi-то и нищо друго. GPS-ът по принцип ми изключен. А че не пуща реклами мисля, че се подразбира.
Шоуто е, че долу-горе ми посочваше разстоянието до съответния излъчвател. Ама му познаваше и модела. Ако няма препятствия сигурно би било точно.


Сря Яну 22, 2020 3:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Това зависи от версията на андроида, просто зад разрешението "локация" (дето не е коретно вече да се ограничава до gps) е сложен достъп до функциите за сканиране за мрежи. Не помня от 7-ца или 8-ца на андроида стана така. Ако Бонго е с по-стар андроид няма да види същите искания.

Grubi, ESP-тата има мониторинг (снифър) режим - рапортуват всички пакети в ефира. Но е само за 2.4.


Сря Яну 22, 2020 3:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Ето - това за снифър мода ще е полезно. Според мен сега като излезе двубадовия IoT RTL, и ESP ще повлекат крак.
После е само въпрос на време да започнат и с други честоти (те и идват новите спецификации).


Сря Яну 22, 2020 3:50 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 338
Местоположение: Varna
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
А какво не ти харесва в предложенито на michev? трябва ти само едно SXT (примерно) и интернет на проблемното място и dude при теб. Разгледай https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Spectral_scan и края на това https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/Wireless (snooper-a)


Сря Яну 22, 2020 11:17 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Май 17, 2018 2:38 pm
Мнения: 49
Местоположение: София
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Някои от Ubiquity wifi устройствата имат едно нещо, което са нарекли AirView - практически върши работата на Wi-Spy за 2.4 и за 5GHz обхватите (стига конкретния дивайс да е двубандов). Друга опция - преди години правих такова нещо с някакъв кит на Ti MSP430 EZ-RF или нещо от сорта. Можа де се пусне да слуша само за ниво на шума, честотата на чипа можеше да се настройва на стъпки от 200kHz или нещо такова. Резултата може да се бълва по uart, трябва и frontend някакъв. Правих и някаква дървена Java програма за визуализация. Ловеше микровълновата добре. Сега вече ползвам само wi-spy и това се търкаля някъде из чекмеджетата. Само 2.4 е, но пък е доста малко на размери.


Чет Яну 23, 2020 8:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Няма да намериш чип, при това двубандов, с напълно отворено радио, в смисъл да взимаш данни преди Wifi MAC-а, RTL-а едва ли ще има такова. Така че или трябва да се ограничиш до откриване само на wifi пакети, или да развържеш кесията :)
Ако е за комерсиални цели, а такива мисля са твоите, второто може да има допълнителен ефект - друго ще е ако не работи системата ти и ти имаш информация за излъчване, неотговарящо на нормите за нива и запълване по време. Така би могъл да хванеш разни не-съвсем-лицензни смутители и да решиш проблем, който твоите конкуренти няма да могат. Което пак те връща на нещо SDR на приемлива цена... Или да мислиш за нещо по-ретро - приемник, настройваем на една честота и детектор заедно с логгер във времето. Като откриеш проблемната честота може да го "запишеш" като ниво във времето и да имаш 24 часа история примерно. Това би трябвало да е достатъчно да задвижи съответните структури...
Преди време обсъждахме ползване на тунер за DTV или SAT (R820,...) за следене за излъчване около GPS L1 честотата с цел откриване на смутители, които предизвестяват определени криминално прояви. Ако има нещо достатъчно малко, евтино, I2C настройваемо за тия честоти би трябвало да е достатъчно? Някакъв прост front end - pll, mixer и усилватели да вади прилично ниво за мерене. Китайците имат разни чипове за предаване на аналогово видео на 5.8ГХз (и приемане де), дали няма да може да се ползва такова?
То въпросът е в кои масови приложение се ползват тия бандове - освен вифи се сещам за тия аналогови видео трансмитери.


Чет Яну 23, 2020 8:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Е аз затова питам е безумни идеи, защото сигурно няма. Приложението е комерсиално, но обикновенно няма как да преследваш или съдиш някой, ако не е брутален нарушител - просто гледаш как да си отместиш твоите честоти, за да не няма пропадания и т.н.
И разбира - не може да е безумно скъпо, иначе всеки щеше да закачи по един FieldFox наравно с антените.
Приложение е безжична серийна връзка до 4Мбит, RS485 за сценично осветление и т.н.

Другото интересно е да се направи относително евтин мултипликатор с променлив фракционен множител, за да може да умножаваш
2.4GHz до 5.2 и 5.8, 17GHz, 24GHz, 60GHz или до каквато искаш нелицензирана честота. Или да имаш софтуерно радио, което да излъчва директно на която честота искаш.


Чет Яну 23, 2020 10:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
А аз друго си мислех - за 100ина евро можеш да въоръжиш няколко младежа да щъкат из моловете в София и да картографират на ръка етажите. Като направиш базата данни пускаш едно безплатно приложение и почне ли да се сваля ползваш телефоните на народа за масово картографиране през GPS... Базата данни би представлявала Интерен актив за един малък стартъп


Чет Яну 23, 2020 1:46 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
Да картографираш кое?


Съб Яну 25, 2020 11:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
HCL написа:
А аз друго си мислех - за 100ина евро можеш да въоръжиш няколко младежа да щъкат из моловете в София и да картографират на ръка етажите. Като направиш базата данни пускаш едно безплатно приложение и почне ли да се сваля ползваш телефоните на народа за масово картографиране през GPS... Базата данни би представлявала Интерен актив за един малък стартъп

Ти защо мислиш, че google и apple не го правят това от 10-15 години?

_________________
Мразя да мразя ...


Съб Яну 25, 2020 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Суич WiFi като радио скенер
@ТоНи етажите на мола. Идеята е като влезе семейството в мола да може да ги локализираш лесно кой къде е. Ако можеш и колата да локализираш къде си я оставил ще е най-добре, но на паркинг етажите го няма лукса всяко магазинче да има свой WiFi. Та най-вероятно няма да се получи.

@palavrov, това че една фирма има развита дадена технология, не означава че няма място за ниша в пазара. Още повече, че тези двете не продават данните толкова лесно. А има и друг момент, те събират информация относно мрежите. Картографирането на етажите от гледна тозка на архитектурата и разположението отделните магазини го нямат защото се прави на ръка и още нямат интерес. При street view историята е малко друга, но и там има място за конкуренти. Скоро някой беше пуснал във форума една франкфуртска фирма която беше пратила коли с камери из големите градове в Германия. Бизнеса с данни тепърва започва.


Съб Яну 25, 2020 5:53 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 37 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни