Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
За осветление на едни по-особени тавани на стаи (старовремски греди и гипскашон между тях) иска да сложа нещо по-шантаво като осветление. Говорим за основно такова, не за декоративност.
Гредите са през 50-60см и оформят между тях ивици от картона, дълги около 4м.
Целта е осветлението да "наводнява" тия площи, за да се виждат добре гредите и разните там естествени ефекти по тях, които са друга тема. Т.е. масовите осветителни тела не ми вършат работа, понеже гоня ъгъл от пълни 180 градуса, и това да може да лежи на нивото на картона, а не 1-2 санта по-ниско (щото тогава ще ми трябват 200+ градуса пространствен ъгъл).
Та, преди времи си бях намерил от китайците специфични оптики, дето бяха 180 градуса. Получих ги, пробвах ги и изглежда да са това, което търся. Оказа се, че това са лещи за подсветки в ЛЕД телевизори. Продават се цели 'strip'=-ове от 6..8 диода върху лента (твърда).
Днеска чета и тоя руснак ме върна на темата:
https://mysku.ru/blog/aliexpress/79908.html
Така като гледам, това няма да имам проблем да го "flush"-на в кашона на 1-2 мм (с оберфрезата примерно) и може да стане съвсем на нивото на кашона - ама може и да е излишно, като гледам колко е дебело и без да го "вграждам" ще е ок.
Проблемът с охлаждането мисля да го реша като ги им смъкна много тока - целта ми е във всяко "междугредие" да имам ленти такива, т.е. мога да разпределя много диоди - тия ленти са по 60-70см, ако сложа по 1 на метър дължина ще имам 3-4 на всяко "междугредие". Общо са 7-8 "междугредия" и ще имам примерно 20-25 ленти, по 6 или 8 диода, значи от 20*6 до 32*8 мога да варирам - т.е. от 120 до 256 диода. Ако баламски кажем че ми трябват общо 20-тина вата ЛЕД светлина (айде, и 50 да ги сложим, ама не е толкова голяма стаята - 4х4м), ще имам максимум 50Вт/120диода - под половин ват на диодче преко сили. Това дори при не много високата топлопроводимост на гипскашона трябва да е никакъв проблем.
Та, като въпрос, някакви технически пречки пред подобно решение? Тука по сервизите за проба дали може да се намери една лента такава? Гледам, руснака казва 33-35V и 100-тина мА - как са свързани диодите - предполагам просто последователно без нищо повече?
Опция е тия ленти да се пробвам да ги нарежа на отделни сегментчета - по един диод, и да ги разпределя по-равномерно на 4-те метра - иначе ще е много голяма плътността от диоди на метър. Остава да им фрезовам каналчета за кабелче, но при 100мА примерно, ако всичките са серийно, ще е достатъчно тънко да го вградя в слоя боя, айде, в краен случай в шпакловката, или, ако се престарая, в прорез от макетния нож.
Предимството на тия ленти пред отделните диоди и лещи (преди пробвах китайските лещи с хубави cree-та от комет с висок CRI) е в цената - от комет като взема диода на ALU платка ми идва въз-скъпо. В офертата от али-то са 18 диода (3*6) за 16-17 долара - т.е. по доларче на диодче, че и запоени и залепени. Сега, като качество може и да не са много добри, но за подсветките би трябвало да са малко по-"бели" диодите от тези в крушките Е27 за 1.80лв...


Едит: то и тук имало доста опции за покупка - гледам KSP има много модели, и май цените са ок че да не поръчвам и чакам от такай...
Ето един "фешън" модел, дето май баш за мен е правен (малко да поразчупя дизайна):
https://ksp-electronics.com/bg/product/view/44978-led-backlight-lm41-00133a-lm41-00148a
Изображение


Сря Май 06, 2020 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Абе да ти кажа ...аз не съм виждал нищо подобно в панелите, работим основно с LG панели, освен в домашните да използват нещо друго. Това да не са подсветки за амбиент а не за панела ? Ето така изглеждат тези които са при нас, това е от кърв но няма особенна разлика.


Прикачени файлове:
IMG-20191211-WA0003.jpg
IMG-20191211-WA0003.jpg [ 46.49 KiB | Прегледано 5945 пъти ]
Сря Май 06, 2020 12:31 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Окт 30, 2004 4:18 am
Мнения: 632
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
В големите панели не може да се получи равномерно осветяване от периферията. Май всичко над 30 инча ползва подобни лед ленти с лупи.

_________________
Не мога да знам всичко,а и не искам.Тогава би било прекалено лесно и скучно!


Сря Май 06, 2020 2:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Това на снимката е от 42, същото е и при 49 и 55. Се га ще сляза да видя скоро правихме десекция на един друг, ако не са му изхвърлили компонентите ще го наснимам, това са освен всичко друго ips панели. Възможно е в ТВ да тънкят нещо, все пак един от нашите панели е колкото две ТВ- та при все че е само панел AD борд, без тунери, захранвания и др екстри.


Сря Май 06, 2020 3:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Има различни видове - това на ToHu май се води 'edge', другото може би е "direct"-a. По фирмите (KSP) и в olx има и от двата вида. Но масовото гледам че са от "моя" вариант. Гледах ги edge-овете, но те са неудобни за моя случай - много мощност в малко площ, ъглова слобка и т.н.
Другото ми е по- на сърце - ще си заръчам няколко от KSP да видя какво може да се направи с тях.
Докато рових по моделче попаднат на турски сайт - тв-парчаци беше името му :-)


Edit: тук се вижда един модел с две ленти от "по-разчупените":
https://youtu.be/V8GTCIQx8oE?t=213


Сря Май 06, 2020 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Предполагам това до голяма степен рефлектира и върху цената. Конструкцията на подсветката при тези които използваме е доста сложна, сега да не те излъжа но е сандвич от 5 или 6 материала.


Сря Май 06, 2020 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Не съм спец, чувал съм че имало телевизори с edge и "друго" - принципно на панелите за осветление си е точно една лента по обиколката, или ако са 120х30см от едната страна, и някаква пластмаса дето се грижи да разпредели светлината равномерно до другия край.
То и на тия има един "разсейвател" - вижда се на видеото точно преди да "лъснат" диодите - ама може би е по-лесен за правене - не знам. Такъв "материал" ще е интересно дали може да се намери на големи парцали - примерно 2х1м или 3х2м или нещо такова - с няколко ленти и такъв бацамак разсейвател може да се получи интересен ефект "прозорец към небето".
Скоро търсих телевизор по-модерен, и на rthings имаше интересна снимка - с термокамера. Там се виждаше че има осезаемо топлоотдаване, концентрирано в най-долния ръб на дисплея и нагоре нищо. Предполагам това да значи че моделът е с една "гъста" лента на единия ръб, а не като тия дето заглеждам с много диоди равномерно в площта.
Утре ще заръчам няколко модела да видя как стоят нещата. Доколкото намерих информация, повечето се палят на 30-тина волта, някъде споменават за "6V диоди" - та не е сигурно дали всичките са последователно. Аз искам да сложа няколко (3 или 4) ленти последователно и да ги помпя с захранване 130-140V в CC режим.


Сря Май 06, 2020 6:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
сега като каза термокамера, се сетих че съм виждал снимки където се виждат горещи зони на растер, явно са с такива за които говориш.
Иначе за нас правят къстъм панели и монитори, не съм се занимавал с проектиране на подаветки, ние даваме само механични критерии, евентуално барме по фрейма нещо или охлаждане, платки такива, но мога да разпитм. Със сигурност материала е на големи листи, 1.2х2.4 със сигурност го има виждал съм разкрой, за по-големи не знам. Само че те са няколко материала, винаги ми е било интересно но никога не съм задълбочил да разпитам. Сега там има и много тънкости, има осезаема разлика в цветовъзпроизвеждане, контраст и яркост. Един и същ панел на AUO да речем, с различни подсветки от различни производители има съвсем различна картина. При 32-ките да речем в момент 500 cd е средна яркост, нормлно с 350-400, правят ги до към 800 със стандартни панели, та при 500 моделите има огромна разлика между да речем подаветка на fantloks, Mtree и Alfa display, това са 3 от основните доставчици на къстъм дисплеи за нашата индустрия. Та там е голямата тънкост.
При флат дисплеите има друг подход, там при повечето имаш материал подобен на плексиглас, който,има много фин патерн от еднта страна, засветва се странично, а тоя патерн работи като дифузйор и осигурява равномерно светене, е има и рефлектори, филтри и др.

За това което говориш, но с тава тежички, плексиглас, от едната страна правиш печат бели точки. Под него слагаш отражател, бяло фолио има си и специални за целта, и го засветвш стрнично, това прави много равномерно осветление по цялата площ, ще видя да кача снимки.


Сря Май 06, 2020 6:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
п.с. за тия лещи за които спомена, имай в предвид че те обикновенно се оптимизират за определена дистанция до повърхноста, при която получаваш най-добра равномерност.


Сря Май 06, 2020 7:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Да, за жалост не намирам смислена документация на подобни лещи - да видя какво е разпределението. То и затова ще го карам на проби. Първо зяпах ledil или други по-сериозни за оптики понеже имат документи, но там не намерих, да не говорим че ще са трудни за доставяне.
Заръчах няколко вида и ще направя проби, и ще ги огледам доколко са удобни за модификация (разрязване, серийно свързване), колко могат да разсеят и при какво прегряване лепнати за картона и т.н.
Другата ми опция за толкова отворен ъгъл е някакво подобие на E27 - крушката да стърчи 2 санта под тавана (малко повече от половината балон) и така има 270 градуса (при по-нормални круШи).
Правих проби и с балони от изгорели ЛЕД лампи и качествени CoB-ове вътре - готино се получава, висок CRI, ама голяма играчка и твърде обемно и стърчащо.


Пет Май 08, 2020 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Защо не помислиш върху друг вариант. Таванът да е боядисан... може би бял.
Светодиодите да са насочени нагоре, за да използваш тавана за дифузьор. Под тях монтираш някакъв матиран плексиглас или прозрачен със залепено на него подходящо фолио.


Пет Май 08, 2020 9:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Ннам, не ми се месеше, ама по-безумна "подсветка" не можех да си представя. Толкова много други варЯнти...


Пет Май 08, 2020 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
аз не разбрах на къде ще светят тия диоди, това с гредите и гипсокартона между тях не си го представих.


Пет Май 08, 2020 9:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Останах с впечатление, че Гичо иска да направи между гредите аналог на т.нар. опънат таван, но с плексиглас.

https://www.google.bg/search?q=%D0%BE%D ... 0Q_AUICCgB


Пет Май 08, 2020 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
ама аз разбрах че иска да осветява самите греди и не разбирам малко как хем има нещо между тях и как се виждат, някак виси ли ...


Пет Май 08, 2020 10:05 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни