Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Все пак в дома на gicho има само едно правилно мнение - неговото. Както и в дома на всеки от вас предполагам.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Съб Май 09, 2020 12:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
тук изобщо не става въпрос за мнение, това което ние не разбираме е къде и как иска да ги сложи тия ленти и какво да освети. Ако не си прочел човека пита за нещо, за алтернативи, аз не видях някой да му казва че прави нещо глупаво, не както трябва или пък трябва да го направи по друг начин. A отделно подозирам че много вероятно правилното мнение не е неговото а това на жената но това е по-скоро битов въпрос :D


Съб Май 09, 2020 4:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
А, че не сте казали че ми е неясно заданието - очаквах че всички знаем какво е гредоред и как гредите са по-ниско от тавана. Ето една снимка за ориентир:


Прикачени файлове:
20190524_165233_HDR_small.jpg
20190524_165233_HDR_small.jpg [ 66.9 KiB | Прегледано 5465 пъти ]
Нед Май 10, 2020 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Та между гредите има картон - предполагам се вижда. Той е на 10-тина см по-високо от долния край на гредите, т.е. напъхан е между тях картона.
Осветлението искам да е в тия равни пространства, т.е. по средата на гипсокашона. Класическият вариант е дупка и луничка/панел в тая дупка - там ъглите на излъчване са или много тесни (30 градуса, че и по-фокусирани - спот), или най-много стигат до 120 градуса. Това обаче оставя по-тъмна зона горе - плоския картон и гредите.
Имах разни идеи да сложа нещо да свети хоризонтално - примерно да е на едната греда и да свети към другата.
На друго място наскоро сложих един държач за E27 крушка, за вграждане в картон. Т.е. нещо като луничка, но отзад, над картона, има фасунга. С подбор на големинаа на крушката (дължината - по-мощните са с по-дълго тяло и по-голям балон) постигнах 70% от балона да е под нивото на картона. Тъй като Е27 има широк ъгъл, то картона наоколо се осветява равномерно и дифузно също равномерно към стените и т.н.
Това ме връща към гредореда, който има още по-голяма нужда от това да има светлина към гредите - за да се подчертаят ефектите им.

Та, получих си вчера "лентите" и набързо ги тествах - слагам ги легнали на пода в близост до стена и ги захранвам (с lpc-20-350, т.е. CC на 350мА). Наблюдавам къде ще се види осветяване на стената - в идеалния случай ще е точно от пода нагоре, че ако е беше съвсем идеално можеше и самия под да поосвети. Само че дори при истински 180 градуса и дебелина на лентата от около 1мм, се очаква че стената някъде от 1 мм нагоре от пода ще почне да се осветява.
Не ми стигнаха ръцете да снимам петното, а и не съм сигурен че съвсем добре съм я бил сложил на пода, но петното почваше от височуна 4-5 мм на стената. Там беше по-силнично, нагоре беше по-равномерно.
Та изводите са няколко:
+ това е изгоден вариант - дадоха ми и отстъпка и един от трите модела ленти ми допадна конструктивно
+ диодите са си просто последователно - без простотии като резистори на 12/24V ленти
+ охлаждането изглежда повече от достатъчно - след минута на 350мА не усетих затопляне, а това е повече от ват на диод - аз ги мислех за максимум половин ват, но явно с малко играчка ват или дори два ще са възможни
- диодите не знам доколко са добри за осветление - като отенък са студено бели, което предполагам е нормално за подсветка? в смисъл, гледам че дисплеите като ги мерят на бяло трябва да са май около 5600К, т.е. това че не са оригинални лентите сигурно не значи че оригиналните ще са друг отенък?
- за да стане както го мисля ще трябва поне pcb-то да се вгради в картона - може дори и милиметър от лещата да влезе, за да може светлината от най-долния лъч да "близне" картона и да го освети
- като последствие от горните 2, се замислям дали просто alu pcb с диод, на което да добавя леща, няма да е по-добро решение - мога да избирам цветова температура на диода, CRI и т.н.; ако е примерно кръгла платка, по-големичка, ще е по-лесна за "вкопаване" - онези от подсветката ще са с по-сложна за вкопаване форма; отделно за разните cree като XP-G има различни размери платки и може да избирам

Edit: сега пак се разрових и гледам че carlco има подходящ модел оптика:
http://www.carclo-optics.com/optic-10620


Последна промяна gicho на Нед Май 10, 2020 8:50 pm, променена общо 1 път



Нед Май 10, 2020 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Е ние знаeм как е гредоред ама не разбрах как точно си направил гипсокартона, много често целта му е да крие гредите, ти явно искаш да си го запазиш автентично което е добре. Сега целта е под този гипсокарон да имаш окачена плоскост която да свети към гредите и надолу или ?

Ето това за което бях писал но за твоя случай може би не е много ОК, това се засветва странично, от едната страна се слагя бял рефлектор, и от другата свети доста равномерно, използваме го за засветване на печатани стъкло.


Прикачени файлове:
DSC_1992.JPG
DSC_1992.JPG [ 1.9 MiB | Прегледано 5461 пъти ]
DSC_1991.JPG
DSC_1991.JPG [ 2.9 MiB | Прегледано 5461 пъти ]
Нед Май 10, 2020 8:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
изтървах ти поста в бързината. А мислил ли си за отразено, да светиш към гипсокартона, има подходящи бои, като тези с които боядисват стени за да прожектират на тях. Примерно окачена плоскост под гисокартона, и ледове светещи нагоре към гипсокартона, така ще получиш по-ранвомерно осветяване на долу. Плоскостта естествено трябва да е транслуцентна. Може би може да се получи добър ефект, но пък няма да е много евтино.


Нед Май 10, 2020 8:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Не съм убеден че ще е подходящо - целта на цялото упражнение с картона високо между гредите е да се спечели визуално височина на помещението. За да е странично трябва да го вградя в гредите - не че е трудно, но все си мисля че ще е неравномерно (освен ако не сложа тия допълнителните плоскости, ама това означава да покрия целия картон с нова повърхност). Окачена плоскост също отнема от височината и е много играчка (не че туй дето го мисля е лесно).
Моята идея е да фрезовам/издълбая гнезда по 1-2мм за всяка платка и да ги лепна така че платката да дойде на нивото на картона, или половин - един мм над него (вкопана повече). Шпакловано или само боздисано да се прикрие платката и да остане да се вижда само лещата.
Ще го пробвам на парче картон, че в тая стая вече е монтиран горе, че даже и шпаклован и боядисан. За другите може да измисля нещо още преди монтажа и да стане по-лесно, но за там е късно.
Боята май наистина може да я потърся по-подходяща - сега ползвам много сериозен латекс (става и за outdoor), но не е точно за "екран" мислен.

Едит: пак редакция - сетих се кусура на обикновена alu платка и отделна леща - крепежа не пасва - отворите на платката не пасват на стърчушките на лещата, та се налагаше да ги режа. А и като гледам комет, за платка с диод само ще отидат 4-5лв на брой, лещата левче ако е китайската, карлко-то незнам колко ще е. А и да ползвам тия диоди на 10% от номиналната мощност е набутвация :-)


Нед Май 10, 2020 9:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Хммм това дето си го замислил е голяма играчка, някой дълго ще те споменава. Имай на ум следното, Гопсокартона се държи основно от картона, той е натоварен на опън където е здрав и осигурява коравина на панела. Ако го фрезоваш ще прекъснеш картона и то точно от страната от която не трябва да се прекъсва, и ако това се пада в средата между два щендера има не малък шанс да се счупи точно там. Ако можеш да закрепваш от двете страни на фрезованото вече няма да има тая опасност, т.е да навиеш винтове но трябва да има в какво. Другият проблем идва с маскирането на въпросните канали. Да го изрежеш за да стои достатъчно естетически е горе долу невъзможно, дори и да стане съвсем скоро ще се изрони. Ще трябва да я шпакловаш но това ще е наказание защото лещите едва ли ще са наравно с повърхността, и те там идва момента да почне да те сърби задника, освен ако не си го правиш сам, но тогава подозирам сам ще се кълнеш. И трето, тая лента ако я замажеш не съм сигурен как ще и се отрази, дали няма да се повреди.
Като цяло идеята да ги осветиш така е много добра, обаче реализацията няма да е никак лесна. Принципно по-лесно щеше да е ако имаше опънат таван между тях, ама това по принцип си е смотано решение, не знам защо е толкова модерно. Мисли и за поддръжка, утре като се скапе някоя лента едва ли ще ти се иска да трябва пак да шпакловаш и боядисваш.
На мен обаче не ми хрумва нищо по добро от това което си замислил, единствено виждам проблемите с реализацията му.
Сега сещам се нещо което е много ефектно но е ужасно скъпо а и не съм сигурен че ще осигури нужната осветеност, луминисцентни панели като тези : https://www.knema.com/electroluminescent-el-panels.html


Нед Май 10, 2020 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Аз бих наредил по стените "спотчета" насочени нагоре: слаби и на 2700К. Въпрос на вкус е да се замаскират в нещо ретро, напр. газени ламби - има ги по магазините "за левче". Може да се ползват и LED "халогенки" за крушка, а шишето да се "поопуши" малко.

Сериозното осветление е друга бира.

К'вито и да са лещите не ми се връзва светлината да идва откъм това, което искаш да видиш. Най-много сдвоен П-образен профил (кабелен канал?) между гредите и две LED ленти светещи хоризонтално, или една LED лента насочена надолу и подходящ отражател под нея (напр. тип "винкел"), но трябва да се експериментира. Ама и фацата отива по дяволите: ретро + хайтек.


Нед Май 10, 2020 10:46 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Сложи лентите на 1 см под гипскартона да светят нагоре към него. Отразената светлина от тавана трябва да освети и гредите.


Пон Май 11, 2020 3:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Наистина изпълнението в моя вариант ще е голям гърч - ама сам ще си го правя, за разпускане от коденето. Но и времето е кът и май няма да задълбавам - ще помисля за нещо в гредите дали няма да е по-лесно. Но по стените няма да стане - трябва да са много ниско тия насочени нагоре спотове за да осветят всичките междуредия, а и реално в по-централните няма как да се получи - все пак шкафове ще има по стените. Евентуално в двата края, високо - по средата между две греди и да свети успоредно на гредите. Така ще мога да ползвам силно насочени спотове - в началото, около лампите, ще е "тръгълник", към средата ще се месят двете, а и няма да има друга функция освен декоративна - нещо друго ще трябва да осветява стаята долу.

Пробвах лентите, залепени на армстронг (панелен) таван, на едни 120см шини между панелите - интересно се получава, но тая студена светлина опорочава цялата идея. Сега ще махна лещите да видя какви са като тип диодите отдолу и доколко лесно ще е да се сменят с нещо по-нормално - но в оригиналния си вид не е за мен, много студена светлината.


Пон Май 11, 2020 8:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Ленти за подсветка на телевизори за осветление на стая
Ами да, логично е да е студена, все пак е подсветка трябва да е бяло до болка. Абе за съжаление нищо разумно не се сещам, а да тръгнеш да сменяш на всичките ледовете, това пък си е съвсем мазохизъм. Мисля, мисля и нищо не измислям, може да е по гредите но тогава ще изгубиш ефекта да осветяваш самите греди тъй като самия източник ще заслепява и ако ги виждаш ще е като тъмни силуети. Варианта е да имаш втора плоскост но всичко което спомена е в сила, ще намалиш височината, ще скриеш част от гредите. Въпреки че .. но не знам как ще е естетически. Ако приемем че го окачиш 40 мм под оригиналния таван. Ако светлото между гредите е 600 мм да речем, ти ще сложиш ивица 400. Така гредите няма да се крият, освен от някакви невъзможни ъгли на гледане. Материала да речем ще е 3 мм опал. По дължина в краищата ще имаш диоди които да светят навън, в посока гредите, тях може да ги сложиш топло бяло. Отделно от средата на вътре ще опънеш да речем 3 ли 4 ленти които да светят нагоре към тавана, но трябва да са отдалечени от опала, акоси го провисил на 40 , да речем 20-25 мм над него, за да създават по-малка сянка. Ако опала е качествен много вероятно ще получиш равномерно светещ таван. Сега като мисля няма да стане точно с 4 ивици, ако пътя на светлината от леда до опала през отражението е 60 мм в този случай, ще трябва да имаш ивици през около 60 мм, това е така на око, зависи от ъгъла на излъчване.

п.с. прикачам снимка да е по-ясно, но това може да се реализира но ще е голяма играчка.


Прикачени файлове:
led.jpg
led.jpg [ 25.72 KiB | Прегледано 5386 пъти ]
Пон Май 11, 2020 9:07 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 27 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни