Отговори на тема  [ 92 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Да си направим сами ... квантов компютър 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Да си направим сами ... квантов компютър
Интересна презентация... случайно осъзнах, че и аз имам малко лично участие вътре - и след кратък разговор с един друг образ, може би ще се позанимавам малко повече с теорията и практиката

https://www.youtube.com/watch?v=w6O7K7I ... .be&t=1572


Пон Авг 31, 2020 4:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Аз от години се опитвам да разбера как работят тия неща... Явно съм много тъп или пък никой не знае точно, защото всички обясняват какво е кюбит и т.н., обаче досега не съм видял едно обяснение как се прави print "Hello World!" дето ще се изпълни за време 0 както казват

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Авг 31, 2020 6:32 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Юни 03, 2005 8:39 pm
Мнения: 1968
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
И аз, и аз... :)

Чета разни писанки и пак не схващам какво прави този квантов компютър и как го прави.

_________________
Определянето стойността на дадена величина се нарича ИЗМЕРВАНЕ!


Пон Авг 31, 2020 7:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Явно съм много тъп или пък никой не знае точно, защото всички обясняват какво е кюбит и т.н., обаче досега не съм видял едно обяснение как се прави print "Hello World!" дето ще се изпълни за време 0 както казват

1. Ако някой ти каже: "Много си тъп. Аз разбирам квантовите компютри." да знаеш че е по-тъп от теб.
2. Буквалното print "Hello World!" на квантов комютър е все едно на невронна мрежа да я накараш да сметне SQRT(100!) или да накараш калкулатор да сортира снимки в две категории а."Насрани котки" или б."Напикани котки".
3. В момента сме в зората на квантовите компютри. Хората очакват да хванат мишката и да почнат да цъкат на квантовите компютри. Но сега сме на нивото на класическите компютри от преди 100 години, когато е трябвало ръчно на пирони да навиеш кабели върху пирони за да въведеш 1010 0101 и 0111 0000 за да може релетата да изщракат и да светнат лампички с нажежаема жичка с резултата 1010 0101 + 0111 0000.
4. Квантовите езици за програмиране, библиотеките и компилаторите в момента не съществуват. Трябва някой като теб да ги разпише. Веднага давам пример: програма на питон от 3 реда може да претърси целия интернет за всички снимки на котки, да ги вкара в база данни и да ги сортира по размер на файла, размер на изображението, размер на резолюцията и т.н. Но ако трябва да направиш същото на Тюринг машина върху безкрайна лента на която си пробил дупки и имаш инструкциите за четене на дупка и инструкция за пробиване на дупка няма да се справиш. Дупките в Тюринг машината съотвестват на КуБитовете. Разбира се ние сме много по-напред в материала и вече сме на ниво логически елементи. AND, NOT, OR, XOR съотвестват на https://www.google.com/search?q=quantum+circuit&source=lnms&tbm=isch. И както китайски не можеш да научиш за една вечер, така и не очаквай за една вечер да разбереш квантовите диаграми.
5. Има няколко квантови компютъра но все още не се знае дали са истински квантови компютри или са само симулация на квантови компютри. Например ако имаш чаша с вода и пясък и ги разбъркаш, ще получиш перфектна симулация на вода и пясък - но това не означава че имаш компютър който изчислява взаимодействието на водата с пясъка. В момента квантовите компютри дават квантови резултати но не сме сигурни дали отговорите са в резултат на квантови изчисления или просто сме на правили хитра система която само симулира квантови изчисления.
6. Квантовият print "Hello World!" е ето тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Shor%27s_algorithm трябва само да го copy/paste в твоя квантов компютър и веднага ще почнеш да факторизираш целочислени числа за полинoмно време O(N^k).
7. Ето ти он-лаин квантов компютър за да се забавляваш:
http://www.quantumplayground.net/#/playground/5080491044634624
http://www.quantumplayground.net/#/playground/5191954035900416

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Авг 31, 2020 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
ами и аз не знам, но май ще ме замесят на сила ;) ако направим нещо действащо, ще пиша.


Пон Авг 31, 2020 8:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Идеята не е толкова сложна, може би термините са подвеждащи...

За да се разбере не е нужно да се стига чак до "компютър". Може да се разгледа нещо по-елементарно. Както знаете преди компютрите има разни автомати с памет, а пък преди тях има проста комбинаторна логика. Иначе казано логическа схема с И-НЕ-ИЛИ и т.н. елементи.
Какво знаем за логическите схеми? Ами че са с определен брой входове и изходи. Ако подадем нещо (една комбинация) на входа, на изхода излиза някакъв резултат. Ако развъртим всички възможни комбинации, правим си табличка с комбинациите и резултатите и мога да ви кажа каква е функцията и без да гледам схемата ;-)
Надявам се всички дотук е ясно... Това, което може и да не ви е направило впечатление е, че класическата логическа схема работи само с 1 комбинация на входните сигнали в даден момента. На даден вход можем да подадем 0 или 1, но не и двете стойности едновременно. Съответно резултатът, т.е. изхода на логическата схема е резултат, само от конкретно подадената комбинация. Ако искаме да проверим резултата за друга комбинация трябва да я подадем естествено. Така ако искаме да проверим схема с 32 входа примерно, трябва да развъртим 4 милиарда комбинации... а това отнема време. При схема с 200 входа нещата с "развъртането" си става вече мисия невъзможна...

Дотук, надявам се схванахте идеята с "проблема" на класическите схеми. За разлика от класическата логика, квантовата логика обаче позволява представянето на няколко комбинации наведнъж в едно състияние. Вика му се суперпозиция. Чували сте за котката на Шрьодингер дето е хем жива и хем умряла едновременно. Демек бит, който може да е хем 1 хем 0, ама едновременно. Условието е да не го гледаме тоя бит или тая котка. Погледнем ли го (вика му се измерване), стойноста дето виждаме става класическа (хива или умряла) 1 или 0. Магията изчезва... Но номерът е, че може да правим аритметики преди да сме погледнали. И "гледаме" само резултатът след аритметиките. С други думи квантовите логически схеми работят с входове, на които може да се подават все едно произволен брой комбинации. И движейки се по логическата схема, всички комбинации се обработват едновременно. Не е като при класиката дето само една комбинация се изчислява в даден момент.
Те така ако имаме да кажем логическа схема с 32 кюбита на входа, на теория межем да обработим всичките 4 милиарда комбинации едновременно. За да има смисъл цялото упражнение, накрая трябва да "видим" резултат, а при гледане квантовите състояния колапсират до класически. Демек няма как да видим всичките 4 милиарда резултата. Но не е фатално, достатъчно е че може да се обработват много комбинации едновременно, а се гледат само по-интересните резултати.
Иначе на теория няма разлика между класически и квантови... каквото може да сметне на едното, може и на другото. Дребната подробност е само, че на едното някои неща могат лесно да се правят паралелно.


Пон Авг 31, 2020 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Аз още не мога напълно да схвана идеята.
Нали квантовите състояния не са напълно определени, а се описват статистически - тоест с вероятността да се намират в определено състояние (баси, това звучи абсурдно само по себе си).
И от тук на мен ми идва аналогия с fuzzy логиката (как ли е на български), но едва ли аналогията е пълна (и коректна)...

_________________
Хайде де!


Вто Сеп 01, 2020 8:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Добре Миро, похвално си се постарал да го опишеш, ама аз пак не вдявам практическата полза от това. Ако имаш схема която ти върти всичките комбинации едновременно обаче ти не си в състояние да видиш резултата... аз мога да направя това и без квантови щуротии :) Т.е., каква полза има от логически елемент на който му подаваш някакви входове обаче изходът не ти е съвсем ясен?

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Сеп 01, 2020 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
dan написа:
Нали квантовите състояния не са напълно определени, а се описват статистически - тоест с вероятността да се намират в определено състояние (баси, това звучи абсурдно само по себе си).


Така е, квантовият свят ни звучи абсурдно. И то не само на нас... щом Айнщайн и на практика почти всички останали разбирачи са се съмнявали, кво остана за нас простосмъртните ;-)

Но така или иначе, се оказва че чисто математически квантовите състояния се описват перфектно като вектор в равнина и рамената на тоя вектор са комплексни числа. Но повдигнати на квадрат всяко дава реално число, между нула и едно и то има смисъл на вероятност. Примерно спина като квантово състояние е някаква вероятност да е up и някаква вероятност да е down. Ако тръгнеш да го мериш обаче ще видиш едната или другата стойност. Наистина може да се съмняваме дали наистина преди измерването е бил смесица от двете и измерването го е ограничило до едната. Но това така или иначе е философски въпрос, на който аз няма как да знам отговора. Фактът обаче, че всички експерименти съвпадат с решенията на математиката. И нямат друго логично обяснение. Примерно неравенствата на Бел и т.н. Щем не щем, приемаме че математиката на квантовите състояние е такава. А дали то физически е такова, беш ли мамат.а...

Н'бабане Гт'муан'га написа:
Т.е., каква полза има от логически елемент на който му подаваш някакви входове обаче изходът не ти е съвсем ясен?

Ми явно има далавера... Успяват да направят аритметики за линейно време, при условие че същите аритметики на класически компютър отнема експоненциално време. Успяват и да сведат резултата до класическа информация. Това очевидно има далавера, когато заради експоненциалното време на нормален компютър сметките отнемат хилядолетия ;-)


Вто Сеп 01, 2020 12:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
На по-късен етап на развитие на познанието, може да се окаже, че явлението "суперпозиция" има съвсем различно от днешното и доста по-рационално обяснение.
Да си припомним, че и други иначе фундаментални понятия са придобили различно обяснение с времето. Като например понятието "маса".

Но към настоящия момент, това е теорията (най-правдивата от всички известни), макар и силно неразбираема за начина ни на мислене. Рано или късно, всяка теория се оказва невярна или непълна.

Да си припомним и това, че познанието въвежда странни и недоказани понятия, като тъмна материя, само защото не е в състояние да обясни дадено явление.


Вто Сеп 01, 2020 2:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4405
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Grubi написа:
ами и аз не знам, но май ще ме замесят на сила ;) ако направим нещо действащо, ще пиша.

Насила квантов компютър не става :!:
да не стане квантов компот :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Сеп 01, 2020 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
MYXATA написа:
да не стане квантов компот :)

:lol: :lol: или квантова супа, така се е зародила материята след големия взрив


Вто Сеп 01, 2020 6:40 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Мар 18, 2006 11:44 am
Мнения: 92
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Ползата от квантовите компютри е горе-долу следната:

Ако на класически компютър би му отнело години да реши определена задача, то квантовия може да даде почти мигновено резултат, че има еди каква си вероятност отговора X да е в интервала A..B. От тук насетне колко точно е X се смята с класически компютър, но вече се проверява само в интервала A..B, което прави задачата решима.

Забавата около конкретиката оставяме на специалистите :)


Сря Сеп 02, 2020 1:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
И какъв точно е проца на какво мяза с тия кванти вътре, и как ги пишат и четат после тия кванти Доста е интересно и абсурдно, некъв линк като за лаици дали ще се намери.


Сря Сеп 02, 2020 2:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Да си направим сами ... квантов компютър
Quantum computing for dummies още не е излязла от печат... или поне аз не знам
Това например https://www.youtube.com/watch?v=QuR969uMICM


Сря Сеп 02, 2020 6:50 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 92 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни