Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Замяна на умножение със сума в dB 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Замяна на умножение със сума в dB
Не е точно за безумни идеи, но и не съм правил сериозни сметки.
Идея - да направя PFC контролер с general purpose микроконтролер. Проблемът е, че при dcm и ccm режимите на управление трябва да се реализира модулатор, който е дефакто умножител.
Та същината на идеята е да заменя умножението на два или повече входни сигнала със сума на логаритмите им. За тази цел данните от АЦП да се прекарват през LUT volt->dBV, а резултата през обратната таблица dBV->volt и така да се подава на компаратора за ток.

Безумно или?

_________________
Хайде де!


Чет Фев 03, 2022 11:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Замяна на умножение със сума в dB
Не звучи безумно, но трябва да провериш при резолюцията която искаш да постигнеш какъв размер ще се получава таблиците.


Чет Фев 03, 2022 11:49 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 28, 2017 10:27 am
Мнения: 25
Мнение Re: Замяна на умножение със сума в dB
Така "работи" логаритмичната сметачна линийка :D
А има и много други сметки , които може да прави.


Прикачени файлове:
external-content.duckduckgo.com.jpg
external-content.duckduckgo.com.jpg [ 10.13 KiB | Прегледано 1320 пъти ]
Чет Фев 03, 2022 7:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Замяна на умножение със сума в dB
Мдам, аз щях да се цепя "Миии провери кое е по-прецизно", а хората са го открили преди векове. И аз съм правил мнооого сметки с подобна линийка: беше по бързо от с калкулатор и с достатъчна точност.


Чет Фев 03, 2022 9:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Замяна на умножение със сума в dB
Хич не е безумна, разните му трансформации на Лаплас, Фуриер и др известни и неизвестни математици са базирани точно на идеята, че прехвърлянето на информация от една математическа система в друга е смислено тогава когато от две взаимнозаменими математичски операции едната е по-изгодна. Иначе казано, когато един математически проблем стане сложен понякога помага да сменим математикта с която го решаваме.

Всяко качествено DPS използвано в безжичните комуникации има FFT ускорител поради идеята, че събирането в честотния домейн е много по-лесно от умножението във времевия. Като за някои проблеми под по-изгодно се разбира не само от гледна точка на изчислителна мощност, а и на памет.

А това което си го замислил, както писа Ицо зависи от изискванията ти за динамичен обхват и разделителна способност и това колко памет имаш на разположение :) Но никак не е безумно.

Навремето бях правил спректрален анализатор в ФГПА, който превключваше хардуерните компоненти на базата на конфигурираната честотна лента за да може да изкара максималното от хардуера. По това време бях чел едни руски публикации където хората се опитваха да дефинират цял математически домейн само и само да напаснат определен проблем към деден хардуер. Дядо ми е бил ръководител на електронно изчислителния център към бургаската рафинерия и казваше, че когато мощността не стига математиката помага. И под мощност мисля че имаше в предвид нещо което се измерва с kW, а не с MHz :) Та там нещата отиват вече на безумие или по-ското в посока където се иска много ум. Но полупроводниците се намесиха и днес сметиките се правят от пишлемета като нас дето един интеграл не могат да сметнат на ум. Има изключения обаче, но рядко се срещат и са много специализирини. До толкова, че е трудно да се поддържа нормален разговор с тях,


Съб Фев 05, 2022 8:32 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Замяна на умножение със сума в dB
dan написа:
Безумно или?

Това всъщност е доста стара идея.
Yamaha OPL: https://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_OPL
OPL2/OPL3 emulation library: https://github.com/opentyrian/opentyria ... /src/opl.c

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Съб Фев 12, 2022 4:21 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 6 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни