Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3
LCD вместо фотошаблон 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
slav4o.com написа:
Ами преди от фирмата където работех поръчвахме платките. Отвора го задавам един, пък той след метализацията става по-тесен. Конекторът не влиза в дупката и играе шилото :)
Другият момент - наборът от свредла на платкаджийницата не е безкраен, т.е. закъглят диаметъра.


Е то това е пределно ясно и трябва да се предвижда, като се прави корпуса на компонента. Фирмите още преди 20 години предупреждаваха колко ще се стесни отвора след метализация. Обикновено е написано и в сайтовете им. Аз такава грешка за последно правих преди 15 години, че и повече. Оттогава си знам, като си правя мои компоненти. А с готови компоненти (Altium, Cadstar, PCAD, Kicad, DesignSpark, DigiKey) никога не ми се е случвало да имам проблем. Явно си знаят хората, дето ги правят, и правят корпусите с предвидена метализация.
И за закръглянето е ясно, нали по възможностите на платкаджийницата се оформя и drill файла?
Платка се прави според това, кой ще ти я произведе, а не както ти харесва. Защото след това ще имаш много обсъждания, тоест още разходи на време, а и пари. Освен, ако не си баровец и не си правиш платките в Селестика например. Това можеш си правиш дупки с разлика 0.01mm колкото ти душа иска.


Чет Фев 24, 2022 2:18 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Mалко отклонение от темата, но пак по нея. Тази играчка е безумно скъпа според мен. След нея трябва и една reflow пещ да се прави или купува.

https://www.voltera.io/store/v-one

https://www.youtube.com/watch?v=8u4izLA-SCo&t=192s


Пет Фев 25, 2022 12:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
всяко начало е скъпо. след 5-10 годни сигурно ще продават евтини копия по Али-то.


Пет Фев 25, 2022 3:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Ама аз после видях, че това е само принтер. Като изгледах видеото на великия Скот. Пътечките ще се отлепят като стой та гледай. Малки и нови SMD компоненти (разбирай BGA или такива със ситна стъпка и прочие) е невъзможно да се правят с него. Засега по-здраво от химикали и ецване няма. Което връща отново на преден план идеята за "модерен" фотошаблон.
То и Скот накрая направи подобни изводи за машинката. Поне имаше възможност да си поиграе с нея безплатно, нали е инфлуенсър.


Пет Фев 25, 2022 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
d_jelev написа:
Което връща отново на преден план идеята за "модерен" фотошаблон.

Преди години бях гледал един чичо в тубата като обясняваше как са си ъпгрейднали машините за святкане на платки от такива с лазери до такива с DLP и как са си партнирали с тексасците. Буквално за секунди ставаше фокуса. Та там е бъдещето, не с LCD-та ;)


Пет Фев 25, 2022 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Ей го - https://www.youtube.com/watch?v=heUPV0aci5c


Съб Фев 26, 2022 12:45 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Да, това е яко, благодаря за филмчето. Добре е да се знае.


Съб Фев 26, 2022 1:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Алтернативи има - но цената няма да хареса на никой
https://www.nano-di.com/
Мисля, че струва 0.5мил. долара на машина.


Нед Фев 27, 2022 8:36 am
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10620
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
За половин - една милка, някоя платкарница ще отвори филиал в офиса ти...


Нед Фев 27, 2022 10:00 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 670
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Споделям мнението на Ицо - този принтер може да бъде наречен по много начини, но не и алтернатива за прототипни платки. Размера му е като на малка стая, цената му е безумна, и не разбрах дали изобщо метализира отвори, а и маска не слага, според видеото. Не ми е ясно кой би си го купил? Малки фирми със сигурност няма, а големите много често си имат собствени платкаджийници, по няколко в света. Или са преференциални клиенти на платкаджийници и си получават прототипните и професионално направени платки за дни. В големи фирми няма такова нещо като прототип, "който ми трябва утре".


Нед Фев 27, 2022 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Говорете си с израелците, фирмата не е моя. Вижте и кои са им клиенти и за какво. Не говоря за малки копия на Микрон20, а за нещо доста по различно. А за половин милион ще вземеш сградите, ама заплатите и еко-таксите...няма да им стигнат задълго.


Нед Фев 27, 2022 3:28 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10620
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Ако не е секретно, средно колко прототипни платки пускаш годишно, и колко от тях са супер-спешни и няколко дни са критични?


Нед Фев 27, 2022 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
И това какво общо има с мен? Просто показвам фирма, която предлага нещо ново, което се използва в нестандартни области.

А при мен няма нищо секретно. Миналата година бяха 2-3 прототипа, и те се забавиха повече, отколкото ако ги бях поръчал в Китай, че дори и в Израел.


Нед Фев 27, 2022 4:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28007
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Аз последната година понеже си стоях у нас и си запълвах времето доста пусках, поне едно 20-на проектчета. Пусках ги при китайците и времето ме устройва напълно, в повечето случаи платките пристигаха преди частите. С фирми като pcbway не виждам много смисъл в машинка за платки. А нещо с тия възможности е напълно сравнимо с метода с тонера, не съм го прилагал от 20-на години но ако е чак пък такъв зор ... виж да се използва като фрезичка може, но машинките за платки стават основно за панели, а тая дето печата май си няма и алтернативно приложение.


Пон Фев 28, 2022 1:18 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни