Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
LCD вместо фотошаблон 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение LCD вместо фотошаблон
Тези дни правих платки с POSITIV 20.
За тези които не са запознати - това е фотолак, предназначен основно за производство на печатни платки. Както се подразбира от името - позитивен фоторезист. Напръсква се фолираният текстолит и се изчаква да изсъхне. Следва експонирането. Тази процедура представля осветяване на платката през фотошаблон от живачна лампа, UV светодиоди или просто слънчева светлина. Фотошаблонът е позитивен - примерно се разпечатва на лазерен принтер върху прозрачно фолио. Пътечките са черни, а мястото където няма медно фолио остават прозрачни. Фотошаблонът се притиска към текстолира посредствон стъкло. Това е стандартният метод...
Тук идва идеята, за по-бързо прототипиране на малки платчици - мисля да заменя фотошаблона и лампата със някакъв LDC дисплей . Подсветката да бъде пак някой от посочените източници. Най-технологично би било да е пак светодиодна но със UV светодиоди. Отпада необходимостта от принтера и разпечатването на фотошаблони.

Не е кой-знае каква оптимизация, но някак си ме чопли дали може да се направи :)

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Фев 17, 2022 3:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Интересно като идея но дали ще мине UV-то през обикновеното стъкло на дисплея.


Чет Фев 17, 2022 4:04 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:26 pm
Мнения: 26
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
https://www.anycubic.com/collections/sa ... -mono-x-6k
Защо да не стане, този линк е за пример UV 3D принтер само трябва да се пусне на един слой.


Чет Фев 17, 2022 9:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Идеята далеч не е безумна и може би трябва темата да се премести при проектите. Тази идея реално вече я има реализирана в търговски вид. Евтините SLA 3D принтери работят точно така. Един такъв 100х100мм SLA е по евтин от някой средна хубост домашен FDM принтер. Може да си купиш такъв, да го разкостиш и да му ползваш LCD-то и лампата. Даже мисля че са и с доста добра резолюция.


Чет Фев 17, 2022 9:13 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10608
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Поглеждам в кристалното кълбо и виждам как някой таблет ще остане без дисплей... :D


Чет Фев 17, 2022 10:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Даже не виждам особен смисъл да се разколачва каквото и да е :) С G-кода вероятно могат много неща да се подшушнат на принтера, та да светне шаблона за достатъчно време.
От друга страна с тия цени на китайците за производство на платки, освен ако не си много на зор, не мисля че може да се оправдае цената и загубеното време по проект като този.


Пон Фев 21, 2022 4:23 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 3:24 pm
Мнения: 316
Местоположение: Варна
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Моята безумна идея за платките е следната :).Взима се един стар монитор с катодна тръба.Маха се предното стъкло с луминофора и се затваря камерата с нещо върху което се слага платката и с вакуумно уплътнение.Вакуумна помпа прави вакуум колкото е необходим да върви лъчът , който пък си има иуправление :).Е трябва бавно да се движи да може да изпари материала.Луда работа.


Пон Фев 21, 2022 7:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Тия неща вече са правени при машините за снимки - имаше фотоателиета доскоро :D
ЛЦД-то ... все пак няма да осигури контакт с платката - имаш там някаква
дебелина(стъкло,фолио) между кристалчетата и фоторезиста....дифракцията колко ще е важна ...божа работа.


Пон Фев 21, 2022 9:06 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10608
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Техниката на фотоателиетата беше малко по-различна. Монохромно CRT и цветни филтри пред него.


Пон Фев 21, 2022 10:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2586
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
michev написа:
От друга страна с тия цени на китайците за производство на платки, освен ако не си много на зор, не мисля че може да се оправдае цената и загубеното време по проект като този.

Ами ето аз имам едни устройства искам да свържа един малък контролер - ама той само SMD, не става на макетна плакта, културно без тънки хвърчащи жички. Начертах си платката, разпечатах шаблона и експонирах текстолита. Това за една вечер става. Ако поръчам плакти се губи време. Тук говорим за елементарни платки - така или иначе многослойни няма как да се направят. С малко повече зор и двуслойни стават. Имам примерно някакво устойство - обаче чипът "шуми" заради лошо опроводяване на масите. Ами като шуми променям малко платката слагам друго парче текстолит и повтарям действията. До половин час имам новият вариант. Ако пращам на китайците трябва да го уцеля от първият път опроводяването иначе ще отиде няколко седмици в експерименти :) Пък и за бързи прототипи ще е идеално. Не, че разпечатването на шаблон отнема време де.... тука идеята ми беше повече от любопитство.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Фев 21, 2022 10:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
За CRT-то: Въй, за туй ли ми правеха толкова скапани снимките?! Аз си мислех, че е заради икономия на пиксели и време. То и последното е вярно, нали ми даваха CD...


Пон Фев 21, 2022 10:45 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10608
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Бонго, монохромното кино НЯМА пиксели...


Пон Фев 21, 2022 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
slav4o.com написа:
michev написа:
От друга страна с тия цени на китайците за производство на платки, освен ако не си много на зор, не мисля че може да се оправдае цената и загубеното време по проект като този.

Ами ето аз имам едни устройства искам да свържа един малък контролер - ама той само SMD, не става на макетна плакта, културно без тънки хвърчащи жички. Начертах си платката, разпечатах шаблона и експонирах текстолита. Това за една вечер става. Ако поръчам плакти се губи време. Тук говорим за елементарни платки - така или иначе многослойни няма как да се направят. С малко повече зор и двуслойни стават. Имам примерно някакво устойство - обаче чипът "шуми" заради лошо опроводяване на масите. Ами като шуми променям малко платката слагам друго парче текстолит и повтарям действията. До половин час имам новият вариант. Ако пращам на китайците трябва да го уцеля от първият път опроводяването иначе ще отиде няколко седмици в експерименти :) Пък и за бързи прототипи ще е идеално. Не, че разпечатването на шаблон отнема време де.... тука идеята ми беше повече от любопитство.

За тая работа има СМД платчета със всякакви корпуси - ръгаш чипа там и после с рейки, кабелчета, квото дойде - до макетната.
Според мен си отдели повече време на дизайна от колкото да влагаш такова в правене на платки в домашни условия. Така ще минимизираш и евентуалните грешки, които ако са дребни ще можеш да коригираш на ръка.
Иначе идеята не е нова и ютуб от години е пълен с подобни проекти.
Ако все пак държиш да се цапаш - ютийно-тонерния метод работи доста добре, но предполагам това го знаеш :) Един жокер от мен за него - след като се пренесе отпечатъка, платката се поставя на обърнатата ютия отново (с отпечатъка нагоре), за да може всякакви шупли да се самозапълнят.


Вто Фев 22, 2022 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Е то има много начини да се направи платка - бягането от позитив-а и на мене ми станало интерес. В момента се мъча с isolation milling - става ама що фрезери изпочупих докато постигна резултат. Обаче има една по-хитра технология дето все още не мога да я изтествам. Пръска се с боя и после с лазер се зачиства боята. Само че шефа като купува играчката я купил с 5W лазерче и то едва успява да опърли боята. Хем я исках с 15W. Първо с рутерчето се пробиват отворите, два пасващи, боядисваш и после с лазера "зачистваш" боята. Накрая пак трябва да се ецне ама става значително по прецизно за двуслойки.


Вто Фев 22, 2022 9:42 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10608
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Cekins написа:
...Накрая пак трябва да се ецне ама става значително по прецизно за двуслойки.

Явно имаш много свободно време след като си правиш сам двуслойни платки без метализаця на отворите. Че и да ги насищаш...


Вто Фев 22, 2022 9:54 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни