Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
LCD вместо фотошаблон 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 2:32 pm
Мнения: 249
Местоположение: Благоевград
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Един приятел ползва следната технология:
Купил си е някакъв античен плотер (Roland) който работи с химикалка(маркер). Чертае платката на Proteus там в менюто има опция "принт с плотер"
На плотера слага преманентен маркер и газ... след 10 минути има платка, за прости платки е трепач..


Вто Фев 22, 2022 8:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Има вариант и ламиниране с позитивен фоторезист. После фотоплотер - лазер 405nm. Има лазерни диоди по 150-200mW, даже 900. И не са скъпи.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Вто Фев 22, 2022 9:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
За едностранни платки за прототипи горе-долу бива. Но за двустранни е вятър работа. Докато напоиш телчетата между слоевете и станало коледа.
И в двата варианта след ецването следва досадно пробиване...


Вто Фев 22, 2022 9:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
След малко май ще стигнеш до гравиране ...не вярвам да излезе много по-скъпо.
Ей тука друга вариация -
с ЦНЦ 10Ватов лазер.
https://www.instructables.com/How-to-Ma ... r-Laser-E/


Вто Фев 22, 2022 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Аз бих стигнал до най-близката или най-удобната платкарница. :D


Вто Фев 22, 2022 9:44 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Идеите са много хубави, дори не бих казал съвсем безумни. Но имаха смисъл преди 20 години. Сега дори и българските платкаджийници, ако са останали от тях, правят двуслойки за три дни. Китайските също за три или четири дни, с доставката. Което си доста впечатляващо. Аз лично избягвам работата с лазери, химикали, CNC, рязания, гравиране до минимум, тоест нула. Няма смисъл вече. По-добре похарчете парите и времето си за нещо друго, дето да тръгва с тридневни (само ако се налага толкова бързо) еднослойки и двуслойки, правени в Китай (или в България, що не?).


Вто Фев 22, 2022 10:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Сега погледнах цените на китайците - JLCPCB - 56лв до вратата с DDP (т.е няма занимавки с митница) за 5бр 100мм по 100мм платка с белия печат и маската. При това за под 2 седмици. Без пари са станали тези услуги. Няма никакъв смисъл човек да се цапа, да диша разни химии и да си губи времето.


Вто Фев 22, 2022 10:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Което се връзва колкото двадесетина свредла за платки, които ще бъдат счупени докато се пробият 5 бр. платки 100 х 100 мм. :D


Вто Фев 22, 2022 11:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Мда, тази подробност я бях забравил. Ако помня правилно и свредлата бяха високооборотни и без стойка малко не се получаваше фокуса. Дори скъпата стойка на Дремел не е достатъчно стабилна.


Вто Фев 22, 2022 11:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Ами аз навремето пробивах с карбидни свредла на ръка и не съм чупил много, но бяха 1 и 1.5 мм. Но като цяло за такива свредла си трябва хубава стойка, корава и немърдаща.


Сря Фев 23, 2022 3:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
0.6 до 0.9мм съм ползвал и определно ги чупех бързо. Първите ми карбидни свредла купувах от едно магазинче в Шумен :D


Сря Фев 23, 2022 10:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Ами аз да ви кажа с китайския полу-отпадък тип 3018Pro се пробива перфектно. Пробвах с от 0.3 до 1.2 - няма грижи и не се чупят свредла. Намерих някъв магазин в Шумен (сигурно е същия дето Мичев си е купувал :) ) дето на много прилични цени продават комплекти от 0.3 до 1.2 с опашка 1/8". Подложил съм отдолу едно парче ламиниран паркет, правят се два пасващи отвора с фрезер (по дълбоко че да влезе хубаво в ламината) и после вече каква точно технология ще се ползва за махане на медта - въпрос на вкус. Идеята на такива платки е да мога днес да си направя нещо с което да изтествам идеята - едно време можеше на протоплатки с елементи с крачета, ама сега дето няма чаркове ами и все са едни смд-та дето немам нерви да ги правя с жички. И като видя кво не е наред, мога след час да имам коригирана платка и така няколко итерации докато дойде 1 комплект от 3-5 бр. от платкаджийница. Правихме преди две седмици 3 бр. в Хардтех - не бяха баш за 3 дни - по скоро за 5 (2 дни в повече - 1 докато се поръча и 1 за куриера) и струваха 300+ лв.


Чет Фев 24, 2022 9:08 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Едно е да имаш налична техниката и да не си давал лични средства за нея и друго е тепърва да наливаш някакви хиляди левове (сумарно). На твое място и аз щях да пробвам. Ако имах 3д фотополимерен принтер - сигурно и платка щях да светна от любопитство, но тепърва да купувам или преправям за тая цел и да инвестирам солидно количество време - никакъв шанс.
Магазинчето в Шумен го проверих как се казва - NN electronic.


Чет Фев 24, 2022 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Има и още нещо което се пропуска. По тая технология платките стават бързо. Уж...
Ентусиастите мажат с фоторезисти, шаблони, експониране, ецване, фрезоване, пробиване, псуване защо не е станало, псуване "ама как пробих с грешното свредло и конекторът пада през отвора"...

А хората които си поръчват платките в платкарници използват това време за да си свършат друга работа, и не се чудят откъде са се появили тия странни дупчици по дънките им... :D


Чет Фев 24, 2022 11:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: LCD вместо фотошаблон
Ами преди от фирмата където работех поръчвахме платките. Отвора го задавам един, пък той след метализацията става по-тесен. Конекторът не влиза в дупката и играе шилото :)
Другият момент - наборът от свредла на платкаджийницата не е безкраен, т.е. закъглят диаметъра.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Чет Фев 24, 2022 11:42 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 44 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни