Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Самопълнеща се бутилка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Самопълнеща се бутилка
Мисля си за нещо което да извлича влагата от въздуха чрез ток и да пълни бутилка.
Идеята - ток може да се прави по много начини, но вода единствено може да се транспортира, т.е. при очаквания колапс на цивилизацията достъпът до вода се превръща в първостепенна нужда. Иначе за ток може да се ползва ръчка, солар, и т.н.
Сега единствено остава да се измисли как... :-k

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Яну 21, 2023 2:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Н'бабане Гт'муан'га написа:
...вода единствено може да се транспортира...

Това е в днешно време. В по-стари времена хората са умеели да събират дъждовна вода, владеели са технологията "кондензация" с която улавяли влагата във въздуха.
Дори са умеели да откриват течаща вода във вид на поточета, реки, подпочвени водоизточници.
Уви всичко това е забравено и загубено завинаги. :lol:


Съб Яну 21, 2023 2:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Кондензацията не е забравена, наскоро гледах по БНТ за едни немци, които инсталираха в Африка такива системи. Приличат на телени огради и улуци под тях. Разбира се, немецът го е изпипал и изглежда много по-добре.
Май в същото предаване даваха и за Саудитска Арабия, където по 100 начина добиват вода - чрез пречистване на морска и т.н.
Но интересното за саудитците беше, че най-много наблягат на отпадните води. На практика почти нямат такива. Всичко се пречиства и се ползва после за поливане. Та това е нещото, което е най-голям потенциал според мен.
Иначе аз също си добивам 2-3 литра вода дневно чрез влагоабсорбатор. Но това е нищожно, няма и 1% от консумацията вкъщи. А отпадните ни води са 300-400 литра дневно. При това 1/3 от сметката за вода всъщност е за отвеждане на отпадните води.


Съб Яну 21, 2023 2:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
miro_atc написа:
Кондензацията не е забравена, наскоро гледах по БНТ за едни немци, които инсталираха в Африка такива системи...

Разбира се че кондензацията не е забравена. Бъзикам се по повод твърдението, че водата можела единствено да се транспортира.

miro_atc написа:
Иначе аз също си добивам 2-3 литра вода дневно чрез влагоабсорбатор. Но това е нищожно, няма и 1% от консумацията вкъщи. А отпадните ни води са 300-400 литра дневно. При това 1/3 от сметката за вода всъщност е за отвеждане на отпадните води.

В отоплителния сезон и аз добивам някаква вода по същия метод. Гледам на нея като отпадък, а не като на дестилирана вода.
Тя съдържа в себе си целия прахоляк и частици в жилището. Но, от кондензационен валгоуловител - толкова.


Съб Яну 21, 2023 4:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Ицо, с това тролене само си допълваш имиджа на канапе-критик: никога нищо не създал, но на хартия знаещ всички тънкости в занаята...
Самото описание на идеята съчетано с минимум нужно IQ предполага, че идеята е достатъчно ясна и не се налага човек да се захваща за отделни думи и от тях да прави съдебен случай.
Само казвам

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Яну 21, 2023 5:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
itso.t написа:
Тя съдържа в себе си целия прахоляк и частици в жилището.


Така е... всеки, който използва такава техника е виждал на какво заприличва ваничката. Може би е редно да го кажем и на производителите, че да не ги правят с толкова чупки и да са по-лесни за миене.

Но да се върна на "отпадъка"... не бъди толкова предубеден. Виждаш и знаеш какво съдържа тази вода, ама трябва да видиш какво съдържа и как се добива водата дето ти тече от чешмата.
Хайде там ако сте на рилския водопровод има някакъв шанс от чешмата ви да тече питейна вода. Тук нямаме подобен шанс. Затова пием само бутилирана. Донякъде и защото не знам какво и как точно се бутилира и предпочитам да не знам ;-)


Съб Яну 21, 2023 5:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
miro_atc написа:
Така е... всеки, който използва такава техника е виждал на какво заприличва ваничката. Може би е редно да го кажем и на производителите, че да не ги правят с толкова чупки и да са по-лесни за миене.

Но да се върна на "отпадъка"... не бъди толкова предубеден.

Не съм предубеден. Споменах го, защото много хора не се замислят какво съдържа тая вода и гледат на нея като на дестилирана. 'Щото нали, процесът наподобява тоя на дестилацията...
Не е като да не съм чувал твърдението - събирай я и я използвай за ютията, доливане в акумулатора и т.н. Това включва и конденза от климатиците.

miro_atc написа:
Виждаш и знаеш какво съдържа тази вода, ама трябва да видиш какво съдържа и как се добива водата дето ти тече от чешмата.
Хайде там ако сте на рилския водопровод има някакъв шанс от чешмата ви да тече питейна вода. Тук нямаме подобен шанс. Затова пием само бутилирана. Донякъде и защото не знам какво и как точно се бутилира и предпочитам да не знам ;-)

Наистина по-добре да не знаеш какво се бутилира.
Иначе, за тия които искат да имат добре пречистена вода се продават домашни системи за филтриране на водата, а за тия които искат още по-пречистена вода се продават и битови "инсталацийки" за обратна осмоза.
Е, водата от последните не е приятна за пиене, нито е полезна за продължителна употреба. Но пък винаги след мембраната за осмоза може да се добави и минерализатор.
Дейонизираната вода добре пасва на кафе машини, ютии и т.н. Никога няма да завъдят котлен камък.

Та Бабане, нахвърлял съм ти няколко начина за добив на вода след края на света. Остава да си харесаш подходяща бутилка. :D


Съб Яну 21, 2023 5:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
За ютията става вода от сушилнята, там си е дестилирана с мин примеси, стига сушилнята да я събира.


Съб Яну 21, 2023 10:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
В БГ недостиг на вода няма да има. По-добре мисли как да я пречистваш. :)


Нед Яну 22, 2023 2:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Въпроса с пречистването ме гложди отдавна.
Механичната филтрация е ясна.
UV стерилизацията - също.
Обратната осмоза - и тя.
Хлор дозаторните системи също, но могат да са опасни и имат консуматив.

Преди май питах за озонирането - и по-специално за домашна озоно-стерилизираща система.
Някой случайно да е попадал на такова чудо като завършен продукт? Т.е. устройство, което да свържеш на пътя на водата след водомера примерно, да го включиш в контака и да си решиш проблема "веднъж за винаги".


Нед Яну 22, 2023 5:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
180 литра на ден стигат ли?
Има и големи инстеалации с UV, озон и пероксид - но това е ако имаш басейн в градината :)
https://www.wiltec.de/en/Naturewater-6- ... rwQAvD_BwE

Иначе, всяка по сериозна инсталация за лодка има UV секция...


Нед Яну 22, 2023 11:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
За къща с 4-6 човека тези 180 L/ден за даже много.
Осмозите са ясни. (Има ги отдавна и в БГ)

Въпроса ми беще за малка домашна озонираща система.


Пон Яну 23, 2023 8:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Стерилизацията и механичното пречистване са ясни, не ти трябват някви особено технологични джаджи за тях. :D Дайте по-добре идеи как да се пречисти от радионуклиди и разни вредни химии.


Вто Яну 24, 2023 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Не съм наясно, но ако не се изпаряват при кипене тези химии и нуклеиди - може би дестилация някаква - изпарение + кондензация. Може да е при ниска (стайна) температура с подналягане примерно.
Осмозата като "микро-механична" филтрация може би също би могла да ги отдели, ако молекулата им е по-голяма от отворите на мембраната.


Вто Яну 24, 2023 1:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение Re: Самопълнеща се бутилка
Все пак говорим за постапокалипсис, какви мембрани, какви осмози? :D Имаш съчки и квото намериш в гората, + остатъци от цивилизация във вид на разни обикновени инструменти и съдове.


Вто Яну 24, 2023 2:47 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни