Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Безжични протоколи за DMX512 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Без да омаловажавам труда ти - на хоби ниво като нещо "мяЗащо да работи". За мен подкарване не е да се билдне някой от екзампъл проекттите им с лека модификация и нещо да заработи/замига и т.н.
(Само HW документацията (без тази на двете АРМ ядра и третото low-power такова) за CC1312 примерно е 3000+ страници, за ОС-а, драйверите и радиото до колкото я има въобще да не говорим)

Ако си се задълбавал до там - как точно реализирта LBT (Listen Before Transmit) без да губиш възможност да приемеш фрейм докато правиш LBT? Това е много основна функкционалност за мен.
( И в момента това НЕ можеш да го направиш с последните SDK-та преди новия OS - към който още не съм мигрирал и в който предполагам, че нещата са същите - та и по-зле като слушам колегата. Трябват пачове които получих от тях след специално запитване от мен, като отговора им отне около месец)

Как точно си подкарал прекъсвания по външен пин, които да кепчват с кепчъра на таймерите, без да правиш ревърс инженеринг на кода на драйверите им и да дописваш в него функционалност за целта (защото в SDK-то, и SYS- конфиг-а тогава нямаше поддръжка за това)?

Ако си използвал Uart драйвер с DMA - как точно си ги използвал без да настъпиш мотиката/бъга в него, който още не е фикснат и до днес?

За синхронизирането и калибрирането на RTC по радиото няма да питам, защото това наистина е много специфично и там документацията е = 0. Т.е. разбирай документация няма, всичко е ревърс инженеринг от сорс кодовете на OS-a и драйверите и т.н.
Не успях да получа съпорт от тях от компетентен девелопър по темата, та трябваше аз да откривам "топлата" вода.

Предполагам не си се заигравал и с DMA-то им. Пълно с хардуерни бъгавини и от никаква до неверна документация... (За драйвери в библиотеката им да не говорим)

От друга страна се кефя на енергията и мерака ти. Аз например не мога толкова бързо като теб да се ориентирам в подкарването на нови разнородни платформи, дев. среди, ос-ове, използване на библиотеки, платки и т.н.
Евала за което!


Нед Май 07, 2023 1:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Мерси но
специално за CC13 ме връщаш повече от 5 години назад... мислиш ли че помня конкретиката на коп-процесора
за кооп радиото, LBT и другите "гадости", ако не го направя няма да работи, а и част от CSMA/CA ( това ми трябваше за меша )
Uart не съм го подкарвал с DMA - Нода, нямаше нужда от Uart DMA
Друго, не съм използвал на TI средата за разработка и изобщо не ме вълнуват техните SDK драйвери ( ти знаеш защо )
демек съм се справил няколко пъти в повече от наличното и сам си отговаряш на това какво съм "преживял" с TI съпорта

ако листнеш горния ГИТ ще забележиш много неща
коренно различна OpenSorce билд платформа ( мулти-платформена ) от тази на Тексас
ще забележиш също пълна подръжка на TI гадостите плюс FreeRTOS и Ардуино за SoC с IEEE 802.15.4 ( не стигнах до BT ) ако листнеш нета няма да намериш Ардуино за 15.4
почти готов Ардуино базиран хардуер с работещи примери...
е те така работеше " на хоби ниво като нещо "мяЗащо да работи" "
https://www.youtube.com/watch?v=_QHe3rqxSYc&t=1s

просто, като на Груби "финансистите и меринджечетата" прецакаха "хоби" проекта и не само него


снимка на подобен прототип от експерименти


Прикачени файлове:
IMG_20230507_155836_resized_20230507_035940189.jpg
IMG_20230507_155836_resized_20230507_035940189.jpg [ 324.15 KiB | Прегледано 296 пъти ]

_________________
main[-1u]={1};
Нед Май 07, 2023 2:56 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Пак нещо...какви финансисти, какви меринджеи...
Да съм питал за екип...всъщност питах преди за асемблиране и направихме 20-30к платки в София, но това беше със стария протокол - той вече е собственост на друга фирма и нямам желание да го копирам или модифицирам.

Слагам нещо си, уж ново, в "Безумни идеи" и засега е точно такова - нямам времето, нямам повечето от знанието, нито финансите да направя нещо такова. Но съм в добри отношения с човека, който е дефинирал и разработвал същия този стар протокол/хардуер...И той знае какво се търси, и на кой да го продаде - а това е повече от половината работа.

И двамата в момента се занимаваме с коренно различни от радиото проекти, но може би имаме ентусиазма да направим нов и да съберем стари колеги, някой в Ериксон, други в аутомотива и т.н.. Дали ще стане и дали ще се купува - никой не знае.

Ако на някой съм му виновен за нещо, моля - кажете ми ;) А "мойте'" меринджейчета и финансисти...ами щом казвате, мои са си.

Приятна седмица!


Пон Май 08, 2023 7:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Grubi написа:
Пак нещо...какви финансисти, какви меринджеи...


А ти моя едноредов коментар видя ли го?
Ама карай...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Май 08, 2023 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Grubi написа:
... Аз може да успея да намеря финансиране ...


давай оферта да го почваме

_________________
main[-1u]={1};


Пон Май 08, 2023 10:14 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Видях ги и двете предложения, ако ми остане време този месец ще ходя да се видим и да обсъдим
какво имахме, какво има в момента и какво искат сегашните заинтересувани...
И ако го опишем добре, може да се върна към безумните идеи и да пиша какво трябва и дали някой е готов да плати развоя и пробното производство.
И не е до универсален протокол -
а по-скоро такъв който е подходящ точно за DMX512/RDM/ArtNet/sACN
https://en.wikipedia.org/wiki/DMX512

Matter виждам че се развива, но той е май-за по-бавни неща, на по-малки растояния и не е точно broadcast/real time

Но ако имате идеи, пишете...


Пон Май 08, 2023 11:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
BTW: радио под 250 kbps не може да покрие стандарта DMX512
ще има един фрейм закъснение при 250 kbps ... изобщо винаги ще има закъснение определено от kbps на радиото :D

https://electronics.stackexchange.com/q ... otocol-stm

_________________
main[-1u]={1};


Пон Май 08, 2023 12:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Ами неслучайно това се опитах да обесня в началото
- може да под 250kbps, но тогава ще трябват други мерки в приемниците - памет, допълване, работа при по-ниско опресняване и т.н.
- нашето къстъм отиваше към 1М с овърхеда за два канала DMX (Universe 512канала x44Hz), с много зор можеха да се докарат 4 канала на 2М
- тези които са с ArtNet могат да покриват много канали DMX и тогава 5/6G NR започва да има смисъл
- когато имаш и RDM, демек обратен канал нещата стават съвсем интересни


Пон Май 08, 2023 1:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
на 250kbps можеш да изпратиш 512 канала ( един фрейм от брейк до брейк ) в ефира, с втория фрейм трябва да го пратиш на нодовете ... синхронизирани са, но с 4 микро закъснение
на 5Г май няма да стане ( по стандарт ), закъснението е 2 мили секунди на нод, а как ще го броадкаснеш фрейма (512) си нямам на идея
( бакалски сметки на една бира )

_________________
main[-1u]={1};


Пон Май 08, 2023 1:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Ами аз не знам как точно ще се кодира радиоканала, но нали и 5/6G NR ги водят realtime
с минимални закъснения за индустриални приложения - които са много по-отговорни, а вероятно и по чувствителни към закъснения.
На мен всичко под 20мсек забавяне ми върши работи, още повече
че DMX e streaming - т.е. бълва постоянно, без корекции и т.н. Сегашните "гарантират" 5мсек... уж със всякакви кодирания и дори FEC...
но май не е точно така. По-едно време дори търсих 5G NR модеми с RS485 - да пробвам какво ще стане ако пусне DMX през такова.
Но през 5G модемите ще е точка до точка. В момента може да е звезда, с рюпитери, или с дървовидна структура. При старата ни система имаше 2.4GHz и 5.2/5.8GHz според лиценза и законовите положения с страната, плюс че може да ограничаваш каналите или дори да казваш как да скачат, както и да си играеш с изходна мощност и чувствителност.

Самия радиоканал може да кодира и коригира DMX фреймовете както си иска, това не ме интересува -
ако канала е максимално "прозрачен" за DMX.

Ако не може DMX, както казах може да се подкара Art-Net или sACN безжичен Етернет и после да се
филтрира от него DMX.


Пон Май 08, 2023 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
значи ако следваш точно стандарта DMX512, с радио при всички случай излизаш от него или поне закъсняваш с ХХХ u/m секунди
ако пращаш RF данни до координатор, а той по жица управлява 512 канала ... си остава жичен DMX512

не знам как ще броадкастнеш ( синхронно ) минимум 2 DMX нода по GSM ( било то и 6G ) ... все ще се изпадне в условности за синхронизация и вече не говорим за DMX
на мен лично не ми пука за десетина мили секунди синхро за ламби ... ама как ще го възприеме режисьора и оператора на пулта е проблема ????

btw: повечето RF ( ефтинджос ), трудно ще изпратят 4096+ байта фрейм...

_________________
main[-1u]={1};


Пон Май 08, 2023 5:13 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Grubi написа:
но нали и 5/6G NR ги водят realtime


само за 1 крайно устройство било то 16к талавизор, кола, дрон, робот... етц ... Ен степени на свобода
синхронизацията е в пакета

а в смисъла на DMX тряя синхронизация на минимум 2 крайни устройства

_________________
main[-1u]={1};


Пон Май 08, 2023 5:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Доколкото съм чувал на DMX се свързва не само осветление, а и пиро-ефекти. Там се взема предвид времето за задействане на съответният ефект, и програмата се аранжира така, че да му се каже "аре оп" Х време по-рано, за да стане работата навреме...


Пон Май 08, 2023 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4717
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
кат напиша Ламби ... разбирай и Бомби :)

_________________
main[-1u]={1};


Пон Май 08, 2023 5:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10940
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Безжични протоколи за DMX512
Пирото е извън стандарта, изрично.
Което не им пречи да го използват и за пиро, и за огньове, и разрешените мъгла, огледала и за какво ли още не.

Понеже не бах в софтуера - предполагам синхронизация точно няма - източника(пулта с осветителя) праща 1х, 2х или повече "вселени" х512 канала. Крайните ламби с приемници - каквото приели, приели. Ако са изпуснали нещо, ще хванат следващите пакети. Доколкото знам и съм виждал 20-25 милисек не са проблем. Ако имаш нещо мнооого отговорно са кабели, почти винаги.
Но пак има пазар за безжични, и то не малък.

Ако имаш рюпитер - също, но там започват белите.


Пон Май 08, 2023 6:26 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни