Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Поправка на Fluke 80T-150U 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Поправка на Fluke 80T-150U
Приставка за мерене на температура, с накрайник тип "писалка"...някой му е видял сметката на накрайника...вътре има един флекс който завършва с термистор или термодвойка. Електрониката и самия адаптер изглеждат наред.
Грешката разбира се е "OPEN" на температура, на миливолти чете 138mV в изключена състояние, Фаренхайт - минус 414mV, Целзий - минус 245.5mV

Червената точка си е на плюсовата клема, не съм обръщал полюсите.
https://www.fluke.com/en/product/access ... -80t-150ua

Та това може ли да се замени и калибрира с човешки методи и стандарен, купешки сензор или да си заминава по пътя? Гледах по форумите, но май няма много. Елементната база е на ниво 80-90те, платката също.


Съб Окт 21, 2023 3:31 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Поправка на Fluke 80T-150U
Наложи ми се да измервам температура на въртяш се барабан с такава сонда и резултатът беше, че върхът се "отнесе". Термосензора е диоден, специално изпълнение с метална контактна повърхност беше заминал, но и пластмасата на върха разрушена. С епокси компаунд и 1N4148 направих някаква възстановка, която успях да калибрирам при 0 и при 70 градуса. Резултатът е под очакванията, при по-високи температури разминаването е над 3 градуса и се влошава още при 100 градуса. Общо взето "цък - язък".
Работата е, че сондата специално е предназначена за точково измерване на температура на електронни компонени, но с разрушаване на оригинала "точката" се губи.
Мисля, че с 2N2222 в металун корпус или SMD изпълнение, свързан като диод (емитерния преход) ще стане по-добре, но не ми остава време...


Нед Окт 22, 2023 12:30 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Поправка на Fluke 80T-150U
Да, при мен тази точкова част е останала, но вътре в "перодръжката" вероятно е влязла вода, и се е развила корозия. Може би няма да е лошо да сваля схемата и да пробвам варианти. Не мога да си обесня защо при цена от 350Евро, сензора е запоен, а не с конектор, но Флуке никога не са били евтини.


Нед Окт 22, 2023 1:54 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Яну 04, 2023 12:12 am
Мнения: 73
Мнение Re: Поправка на Fluke 80T-150U
ikarlo написа:
Мисля, че с 2N2222 в металун корпус или SMD изпълнение, свързан като диод (емитерния преход) ще стане по-добре

Тц. Не емитерния преход, а целия транзистор ползваш - база и колектор накъсо от едната страна, емитера от другата, и току виж останеш приятно изненадан.


Нед Окт 22, 2023 2:25 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Поправка на Fluke 80T-150U
741_ написа:
ikarlo написа:
Мисля, че с 2N2222 в металун корпус или SMD изпълнение, свързан като диод (емитерния преход) ще стане по-добре

Тц. Не емитерния преход, а целия транзистор ползваш - база и колектор накъсо от едната страна, емитера от другата, и току виж останеш приятно изненадан.

Аз това имах предвид - база и солектор накъсо, но понеже тази схема е много разпространена, не я описах точно.


Нед Окт 22, 2023 7:34 pm
Профил YIM
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни