Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Има ли проблем ако се разменят начало и край на намотките на флайбек трафче - в смисъл и на първичната и на вторичните. Не че не може да се опроводи както си е дадено по схема и както е конструирано трафчето, но като лейаут се получава по-добре ако са наобратно. В интерес на истината на прототипа бях сбъркал пинаута огледално на трафчето и се получи точно това (само дето се наложи да сменя местата на вторичните) и си работи нормално, но все пак да си питам за серийното дали е ОК да са така. Трафчето е от кометските китайски трафчета 5+24 V.


Вто Юни 28, 2022 7:54 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Ами затова се казват начало и край на намотката - да знае токът откъде трябва да влезе и откъде да излезе.
Като ги обърнеш трябва да влиза през изхода... :D

Бъзикам се... Не се сещам каква разлика би могло да има...


Вто Юни 28, 2022 9:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
То и аз не виждам някакъв проблем и прототипа работи нормално както са разменени, ама понеже не съм на ти с импулсните и си питам. По принцип ми е ясно че като не са спазени начало-край/начало-край на първична/вторична не е ок.


Вто Юни 28, 2022 9:30 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Аз се сещам само за смущенията. Края, който е свързан към ключа, трябва да е отвътре, за да се екранира от останалата част от намотките. Иначе си е все индуктивност, според мен ще работи.
Разбира се, може да има други странични ефекти - разсеяна индуктивност, паразитен капацитет, утечки, изолации и т.н.


Вто Юни 28, 2022 3:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Обикновено малкият брой вторични навивки са навити както в сандвич между словевте (примерно 2 ) на първичната. Тези слоеве не е казано, че са с еднакъв брой навивки. Това би довело до повече шумове, но като цяло захранването ще работи.

Това за края на първичната свързан към ключа, за който говори velio е като че ли по-смислена причина да не се обръща свързването.


Вто Юни 28, 2022 3:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Трафчето е намотка върху намотка - не са разделени на различно място върху шпулата. Предполагам че изолацията е предвидена, няма шилдинг на първичната страна. За смущения, поне във вторичните не виждам нищо особено. Цялото нещо се монтира в метална кутия и работи в среда дето има мноооооого по сериознни смущения от други "китайски" апаратури. Както писах - по погрешка съм направил футпринта огледален на прототипа и сега работи точно така. Наложи се само да сменя местата на 5 и 24 волта на самите пинове на трафчето, щото като го пуснах отначало си извади 5 волта на регулирания изход, ама на тази дето трябваше да има около 24, излязоха 1-2 само :) и половин час се чудих кво съм объркал.

едит:

Не ми е проблем да го направя и "правилно", ама много се "връзват" и кръстосват пистите по платката, а мястото е доста ограничено. То не е само мястото ами и позициите на всички свързващи с външния свят клеми и букси също са ми фиксирани и реално нямам много място за фантазии.

едит 2 :

Мога да жертвам едно да го видя как е навито, ако ще помогне с нешо за вземането на решение :) Карам проекта по новите разпоредби - първо подсигурявам частите и накрая платката - та вече всички части са подсигурени и трябва да поръчвам платки.


Вто Юни 28, 2022 3:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Много ми е закъснял отговора, едва ли ще е от полза на питащия. Но за такива като мен, които преглеждат темите от дъжд на вятър: При "флайбек" трансформаторите абсолютно задължително се спазват посоките на токовете, т.е. началата и крайщата на намотките на трансформатора. Това следва от несиметрията на импулсите в първичната намотка, а от там ще зависи как ще се изправят към товара. Това важи и за други еднотактни DC/DC преобразуватели. Няма значение свързването при двутактни, както и когато в изхода няма изправител и на товара му е безразчична посоката на тока, т.е при захранване на крушка.
Ще добавя: при обратно свързване схемата ще работи, но няма да се получи желаното изходно напрежение. Да припомня "флайбек" преобразувателите се използват най-често при повишаващи DC/DC и то за огранимени мощности.


Нед Ное 20, 2022 1:11 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Началото и края на намотките са нещо което е относително, ако размениш вход/изход на първична и вход изход на вторична проблем няма да има, освен в случаите когато имаш средни точки, или имаш няколко вторични с общ извод. Та ако имаш отделни намотки, няма проблем да размениш вход и изход ако го правиш и от двете страни.
Това за което velio пише, може да има някакво значение при конкретна конструкция и навиване, при симетрично навит траф няма, дали първичната ще е между две вторични няма значение, начало и край са си начало и край, та подозирам, че и за повечето готови трафчета няма особенно значение.


Нед Ное 20, 2022 4:07 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пон Авг 24, 2020 3:45 pm
Мнения: 169
Местоположение: София, Люлин 3
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
За по простите случаи е така - ако едновременно се разменят краищата на първична и вторична няма да има разлика. В професионалните разработки обаче, конструкцията на тези трансформатори включва екраниращи намотки, едната от които е свързана с високия потенциал, а другата се замасява или се свързва някоя от вторичните намотки. В този случай има значение дали началото или края на намотката е по-близо (или по-далеч) от извода на екрана. По подробно за изчисляването на трансформаторите може да се намери в Aplication infrmation 474 - The forward converter in switched mode power supplies от поредицата Electronic component and materials на PHILIPS 1975. Там със схеми е онагледено как да се конструират трансформатори за конвертори - разположение на намотките, екраните и изолацията. Също така в Technical information 004, Component for SMPS пак на PHILIPS 1975.
За съжаление това са стари издания и трудно може да се намерят - търсих го в нета, но нямах късмет.
Намерих това, което също може да е от полза:
https://eclass.duth.gr/modules/document/file.php/TMA495/PHILIPS%20APPLICATIONS/PHILIPS%20SemiCond%20HB.pdf


Нед Ное 20, 2022 5:53 pm
Профил YIM
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Да при специфична конструкция на трансформатора е така, но подозирам неговата не е такава, предполагам това са стандартни трансформаторчета от тези които продават Комета или ТМЕ и др.подобни, аз от тях не съм виждал много специфични като изпълнение.
TDK имаха хубаво четиво за трансформатори, не се сещам в момента какво му беше заглавието, но някъде мисля го имам на пдф, ако на някой му е интересно мога да поровя, и то е старо, 90-те нейде.


Нед Ное 20, 2022 9:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Въпрос за опроводяване на флайбек трансформатор
Да - кометските трафчета. Ония италианско китайските. Няма шилд, няма нищо. Май писах вече че в един от проектите дето ги ползвам си е така и чак като правих тези погледнах и видях че е обърнато. Това за което повдигнах темата е с 5 и 24 волта и така разбрах че съм го обърнал, щото 24- те дойдоха на 5-те и на 24 имах 1 и нещо. Почнах да ровя и видях какво съм направил - футпринта огледален. Ако сложа трафчето отдолу на платката всичко ще е точно, ама много кофти става за монтаж :) малко си поиграх с едно да преместя жиците на намотките че да направя прототипа за тестовете и си работи, че и се ползва от горе долу кога пуснах темата - с разменени начала и краища - няма проблеми. На пръдъкшън платките намоткитите са както трябва. То и чак тия дни стигнах до правенето им - сега му дойде времето за правене на джаджите.


Пон Ное 21, 2022 3:51 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 11 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни