Отговори на тема  [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
първо импулсно с ir2153D 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 17, 2005 4:07 pm
Мнения: 810
Местоположение: Сливен
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Според мен просто нямаш защита ... ако сложиш там предпазител преди да изгори ще цъфне чипчето :) .. лампата не трябва да свети по силно а даже да поугасне заради спряната "консумация" заради "защитата" и захранването да започне да "цъка" т.е. да опитва да запали но не и да вдига толкова консумацията от мрежата :)

_________________
Код:
while(true);


Чет Юни 05, 2014 7:41 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
добре дошъл в кошмарния свят на импулсните захранвания!
вероятно си жертва на масовата заблуда, че импулсните захранвания са нещо като 7812 -връзваш някаква схема и тя тръгва.

опитваш се да направиш захранване за усилвател ли?
не искам да те отчайвам, но нито чипа, нито трафа е подходящ.

vgeorgiev написа:
Много скъпи тези чипове :)

това иронияно ли е?
даже са евтини. мислени са за лампи, а там се гони цена.
е, някой руснак, въпреки всичко, може и да е го е подкарал за захранване на усилвател, ама те руснаците са по-особени хора и на техния развой трябва да се гледа от подходящ ъгъл.


Чет Юни 05, 2014 9:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Това което в Русия работи другаде не може, микроклимат и специфичен магнетизъм .... ако другаде тръгне е по скоро късмет :)
Изобщо идеята за импулсно на усилвател ... усилвателя си иска траф и кондензатори, не импулсно, освен ако не е някой D клас. То и аз това си помислих като видях че мъчи двуполярно, ама си затраех.


Пет Юни 06, 2014 12:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
[quote="T ... усилвателя си иска траф и кондензатори, не импулсно ...[/quote]

А бе не е задължително. Кондензатори - толкова големи, колкото може да поеме захранването без да му се срине устойчивостта. И почти всяка импулсна архитектура може да му поеме динамиката на консумацията. Доста по-благо е от GSM модул примерно.
Проблем би могъл да има само от шумовете и трясъците на захранването, ако не е направено разумно. Иначе сме правили импулсно за доста Hi-End ламбов усилвател 2 Х 100W с десетина отделни напрежения, повечето галванично разделени едно от друго. С малко акъл на правилното място проблемите се заобикалят лесно.


Пет Юни 06, 2014 11:34 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Ама не го направихте с 5 чарка накръст нали?

Вчера обяснявах на колегата (инженер механик) за руските схемни решения. Щото той много захласнат по тях и твърди че винаги имало умишлена грешка в схемата ако не тръгва. Греша друг път - няква руска "вуду" магия има :)


Пет Юни 06, 2014 11:46 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
bateAz написа:
И почти всяка импулсна архитектура може да му поеме динамиката на консумацията.

стига да има някаква обратна връзка 8)

масовите схеми в нета на импулсни за усилватели са без никаква обратна връзка, без защити и т.н.
според мен такова захранване се държи като разгонен жребец, болен от луда крава и охапан от бясно куче.


Пет Юни 06, 2014 12:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
ДедоБоре написа:
стига да има някаква обратна връзка 8)

масовите схеми в нета на импулсни за усилватели са без никаква обратна връзка, без защити и т.н.
според мен такова захранване се държи като разгонен жребец, болен от луда крава и охапан от бясно куче.

Зависи. Обикновено схемата е двутактна, с коефициент на запълване около 50% и е на принципа "каквото даде". Явява се някакъв аналог на мрежов трансформатор работещ на по-висока честота.
Има подобни схеми на Сони, по времето когато се литкаха да правят усилвачи с импулсно, пак без обратна връзка. И си бачкат безгрижно. Почти... :D


Пет Юни 06, 2014 1:06 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 9:25 am
Мнения: 197
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Здравейте отново,

На първо място искам да кажа, че това захранване с IR2153D го правя за "спорта" или да понауча нещо.
Иначе ми се иска да си направя захранване за амп., но с някоя изпитана схема с ШИМ контролер и обратна връзка, защити и т.н.

Ето малко развитие по темата с IR2153D захранването.
Направих защитата с тиристор, който шунтира кондензатора на честотозадаващата верига.
Мисля, че сега работи добре. Щом окася изхода захранването спира, а товарната лампа вързаха последователно на входа не свети.

Някой може ли да ми предложи готов проект тестван и работещ добре (схема, платка и т.н.) на захранване с ШИМ контролер 494 или друг.
Търся нещо готово и работещо.

ЕДИТ: Довечера ще кача клип на новата защита.


Пет Юни 06, 2014 4:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Бате, то и аз съм правил, даже ми е на бюрото някъде май, ама .... ако си говорим за Hi-Fi не знам, много шум бре, кондензатори, опроводяване, екрани .. ясно, ама пак си шуми, не е до динамика само. Тука има аудиофили, те ще кажат. А за ламби е по-друга бира май, там и тоците обикновенно не са толкова големи .... когато съм правил ламбов усилвател ми беше зор да сглобя линейно захранване няма да говорим за импулсно, трафа го изкормих от радиото, то и първоначалния източник на ламби беше то .. по едно време дядото взе да се чуди ще спряло да работи, ама вече си беше купил ВЕФ и го преживя лесно :)


Пет Юни 06, 2014 6:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
http://www.stinnovators.com/?page_id=623


Пет Юни 06, 2014 8:07 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Мдаааа ами те на, с играчка става, това стандартно добре филтрирано импулно ли е или резонансно?

п.с. тия хорица здраво работят за конкуренцията .. за емерсон имам в предвид де ... но ритал са като хванали дедо господ за .... всички им снасяме явно :)


Пет Юни 06, 2014 8:21 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 06, 2013 9:25 am
Мнения: 197
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
vgeorgiev написа:
...
ЕДИТ: Довечера ще кача клип на новата защита.


Ето клипчето: https://www.youtube.com/watch?v=PI8GQ2VdJww&feature=youtu.be
В началото на клипа показвам тока на "късо" през мултицета. Сондите ми са с тънки проводници и дават около 0.6 ома.
После давам на късо и гасне.


Пет Юни 06, 2014 10:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Като гледам как ти светят крушките, ако ги няма ми се струва ще пуши и ще свети.


Пет Юни 06, 2014 11:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Фев 13, 2013 2:35 pm
Мнения: 1748
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Аз си бях налепил усилвател с крайни транзистори и го нагласих с лампи за защита ако претакова тока. Уж го нагласих и като махнах лампите и гръмна- явно и те по някакъв начин влияят на схемата?


Съб Юни 07, 2014 7:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: първо импулсно с ir2153D
Не влияят а ти ограничават тока.


Нед Юни 08, 2014 2:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 74 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни