Отговори на тема  [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Импулсно за усилвател 300W 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 4:46 pm
Мнения: 20
Местоположение: Дупница
Мнение Импулсно за усилвател 300W
Здравейте,интересува ме някой дали е реализирал тази схема на импулсно?


Прикачени файлове:
IR2156SHEME.JPG
IR2156SHEME.JPG [ 30.79 KiB | Прегледано 7733 пъти ]
Пон Сеп 10, 2007 12:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Имам малко съмнения относно тази схема:
1.Не виждам филтър след изхода на греца
2.Захранването на драйвера през резистор 47к и диода BY209 ми се струва многоо ненадеждно.
3.Няма верига за обратна връзка - при усилватели клас Н това е от голямо значение.
4.На бобината на входния филтър нещо намотките не са както трябва
Сигурно има и други неща.Аз на тази схема доверие и нямам


Пон Сеп 10, 2007 12:27 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 4:46 pm
Мнения: 20
Местоположение: Дупница
Мнение 
Ки4о написа:
Имам малко съмнения относно тази схема:
1.Не виждам филтър след изхода на греца
2.Захранването на драйвера през резистор 47к и диода BY209 ми се струва многоо ненадеждно.
3.Няма верига за обратна връзка - при усилватели клас Н това е от голямо значение.
4.На бобината на входния филтър нещо намотките не са както трябва
Сигурно има и други неща.Аз на тази схема доверие и нямам


Имаш предвид изходящи филтри-има 2дросела след греца.Захранването е стандартно за тази инт.схема която е с вграден ценер,а изходното напрежение зависи единствено от данните на имп.трансформатор.Ето данни за инт.схема:
Само феритния пръстен ми се вижда малък за мощността...


Прикачени файлове:
ir2156 datasheet.pdf [497.26 KiB]
477 пъти
Пон Сеп 10, 2007 2:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Имам в предвид входния филтър дето трябва да е след греца.
Цитат:
,а изходното напрежение зависи единствено от данните на имп.трансформатор.

Щом казваш че е така - не ми се спори.Това е специализирана интегрална схема за конкретно приложение.Разликата между управление на лампа и усилвател е същественна ама ....


Пон Сеп 10, 2007 2:57 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 4:46 pm
Мнения: 20
Местоположение: Дупница
Мнение 
Не,аз не споря не ме разбирай погрешно-казвам това което съм разбрал за схемата,а темата съм я отворил именно за да чуя мнения от различни хора преда да реша да я реализирам!


Пон Сеп 10, 2007 3:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение 
И аз не разбрах защо си се хвърлил точно на тая схема. ИС действително е мислена за захранване на лампа.
Освен това ΙR сигурно имат и други схеми далеч по-подходящи...
Да не говорим за другите производители.


Вто Сеп 11, 2007 2:53 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 18, 2006 11:18 am
Мнения: 223
Мнение 
Братле моят съвет е изобщо не се занимаваи с тази интегрална схема тя е специализирана за управление на лампи .Преди време пускахме в университета няколко схеми мисля че с тази ис бяха и големи проблеми имаше:), наи добри резултати дадоха тези за smd монтажа .колегите са прави толкова много други подходящи схеми има,но ако ти се гърми някои друг транзистор :)


Вто Сеп 11, 2007 4:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
тая схема, като гледам, е кирилизирана от руснак (май)

интегралната схема въбоще не е подходяща за импулсно захранване. правена е за баласт.
особено за захранване на 300W. без обратна връзка. с траф на тороид.

съвсем друг е въпроса за пригодността на импулсни захранвания за аудио-усилватели.
има един форум, дето ще те оплюят от първия пост още за такава идея.
не че непременно не става (освен ако не гониш кадифен басов звук и светло-сини високи), но не е това схемата

=> тури си нормален траф с големи кондензатори


Вто Сеп 11, 2007 5:02 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 4:46 pm
Мнения: 20
Местоположение: Дупница
Мнение 
Тази схема я взех точно от този форум,все пак аз се доверявам повече на ушите си от колкото на това което се вижда на осцилоскопа!Че е разработена с друга цел е вярно,но принципа е един и същ,пък и руските импулсни за аудио са повечето без обратна връзка!Това което казвате не ми е достатъчно да ме "разкандардиса" защото е достатъчно проста и си заслужава да се изпробва,но пък ме накарахте да се съмнявам.Ще я навържа на експериментална платка да видя какво ще излезе!


Вто Сеп 11, 2007 6:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
на експериментална платка не е добре да се опитваш да пуснеш дори нормално импулсно за лунички.
щом ти идват такива идеи, вероятно никога не си виждал спектрален анализатор.и стандарт...

че повечето са без обратна връзка е факт. защото обратната връзка се прави много трудно. трябва си dsp, че и връзка с аудио сигнала. и затова, за по-лесно се прави без такава. а не се гони и кой знае каква стабилност на напрежението. което обаче води до много особен траф и филтри. и разни други работи.

еднофазен инвертор няма да работи добре с аудио "товар". поне 3 фази, а 6 са вече добре. но ще е зор, доста.
да не говрим за hafl-bridge. най-малкото като мощност не е подходящо решение.

в случая със захранването, ако го докараш до чуваеми звуци, вече е късно (баааам!)
така че, доверявай се на осцилоскопа преди всичко. и ако нямаш токова сонда за съответния честотен диапазон, не знам какво ще видиш. най-вероятно ще изпаднеш в ситуация "гледам и не вярвам на ушите си"

дали чипа е подходящ? колкото стани-шеф е подходящ за премиер.
импулсно можеш да направиш с почти всичко, което генерира импулси.
ако си упорит и находчив. с упоритост, казват, и стена с глава разбиваш. не съм пробвал. нямам време.
2161 е мнооого по-подходящ. дори 2168 - поне има вграден PCF контролер. никак не ми харесват инвертори, работещи с нефилтрирано напрежение. просто си нямаш идея какво те очкава.

в крайна сметка - вържи я. никой не може да те спре.
парите и времето са си твои.
нямам нищо против, освен ако не работиш някъде в ДА и не го правиш в работно време


Вто Сеп 11, 2007 7:02 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 4:46 pm
Мнения: 20
Местоположение: Дупница
Мнение 
ДедоБоре написа:
никак не ми харесват инвертори, работещи с нефилтрирано напрежение. просто си нямаш идея какво те очкава.

Не разбрах какво точно имаш предвид под "нефилтрирано напрежение",добре а какво мислиш за трансформатора,на мен ми се струва че не е оразмерен правилно като мощност въпреки че работи на 70khz?В повечето схеми които съм виждал се използват поне 2или 3 ферита от този тип!А токовата защита,мислиш ли че е ефективна?


Вто Сеп 11, 2007 10:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
има един разказ на братя стругатски: понеделник започва в събота. в него струдентите от института по магия и чародейство имаха упражнение по магьосничество. учеха се как да правят плодове с магия. преподавателя после ги караше да ги ядат. та ако искаш да усетиш горчивия вкус, направи го това захранване.

не знам как да ти обясня, че този чип не е подходящ по много причини. все едно че се опитваш да сложиш стартер от кола на асансьор.

схемата е "кирилизирана", в нея също има много неща, които не се правят така (защитата по ток е едно от тях)
не мога да я коментирам, защото човека даже не е надписал компонентите. да не говорим, че 470mF/200V, ако значи това, което си мисля, не се пише по този начин.

под нефилтрирано напрежение разбирам, изправено напрежение след първичния грец (левия на схемата), което не е филтрирано. ако го погледнеш с омразния осцилоскоп, там ще видиш положителни половинки от синусоиди, наредени една до друга. с такова напрежение захранващ транзисторите. чипа му трябва точно такова напрежение, когато захранва лумунисцентна лампа, защото трябва да я "запали" при тебе ефекта на запалване може да е друг. във всеки случанй, не слагай кондензатори там.

трафа не мога да го коментирам. тороида не е подходящ изобщо нито за тази мощност, нито за тази топология. дори импулсните електрожени не ги правят така


Сря Сеп 12, 2007 6:45 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 02, 2004 6:22 pm
Мнения: 140
Мнение 
Точно въпросните кондензатори 470мF (470uF всъщност) са въпросният филтър, като освен това изпълняват и ролята на капацитивен делител на полумостовота схема.

На мен от пръв поглед схемата ми изглежда работоспособна напълно, друг е въпросът за характеристиките и далиса задоволителни за конкретния случай.


Сря Сеп 12, 2007 3:23 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 18, 2006 11:18 am
Мнения: 223
Мнение 
доколкото си спомням схемата подаваше импулс да запали лампата и след това вече се регулираше честотата ,и и имаше и други режими и функции които испълняваше и беше супер за луминисцентни лампи но немисля ,че тезе екстри ще са супер за импулсно захранване ,незнам каво толкова те привлича тази интегрална схема :),пък предо 2 години небеше особено евтина незнам как е сега :roll:


Сря Сеп 12, 2007 4:20 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Окт 16, 2005 4:46 pm
Мнения: 20
Местоположение: Дупница
Мнение 
MIPS написа:
доколкото си спомням схемата подаваше импулс да запали лампата и след това вече се регулираше честотата ,и и имаше и други режими и функции които испълняваше и беше супер за луминисцентни лампи но немисля ,че тезе екстри ще са супер за импулсно захранване ,незнам каво толкова те привлича тази интегрална схема :),пък предо 2 години небеше особено евтина незнам как е сега :roll:


Ами не че ме привлича,видя ми се доста просто решение със защита по ток на ключовите транзистори което не е маловажно ,и с добри отзиви от човека който я е реализирал пък е и с разработена платка.В "datasheet"-та на чипа аз не видях нищо специализирано което да ме притеснява-луминисцентната лампа е консуматор като всеки друг и не изисква нещо специално,когато работи на повишено напрежение(като на схемата) не и е необходим импулс за запалване!Тя би си работила и на постоянно напрежение но както знаете то не е полезно за нея,и именно затова е реализиран този конвертор.


Сря Сеп 12, 2007 5:38 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 29 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни