Отговори на тема  [ 13 мнения ] 
Зареждане на 5 елемента 2600мAh 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 05, 2005 9:58 pm
Мнения: 284
Местоположение: Varna
Мнение Зареждане на 5 елемента 2600мAh
Колеги, някой зареждал ли е елементи АА с голям капацитет. Досега използвх 12V (10 елемента АА по 1100мАh) и ги зареждах с генератор на ток със 7805, след него стабилизатор 10V подпрян с ценер 4,3V, за да се зареждат до 14,3V.
Сега се наложи да се прави зарядно за 6V( 5 елемента АА NiMH), но капацитета им е по голям 2600мAh и нещо не се получава. Т.е. става но мнооооого бавно се зареждат по стария начин. Намалих много токоограничаващия резистор, на празен ход на изхода имам 7,2V , но пак не се получава:? Странното е че тока на късо на изхода е 280мА, а се зареждат с дни. Батериите са супер, като ги зареждам поотделно в smart charger нямат проблем и държат много дълго.
Накакви идеи :!:

_________________
Господ прощава, тока не. А глада е по силен от тока !


Вто Дек 04, 2007 7:44 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение 
ni-mh се зареждат или по делта U или до повишаване на температурата, това са признаците за заредена батерия
нормалните елементи се зареждат с 1/10 до 1/4 от капацитета, които са предназначени за бърз заряд може и с капацитета на батерията да се зареждат

тока на заряд го мери през батериите а не на късо, въпреки че е генератор на ток, напрежението може да не го ограничаваш, тъй като напрежението на елемента зависи доста от температурата, и може да стане така че да не се зареди до край


Вто Дек 04, 2007 8:04 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение 
7,2 волта ми се виждат малко за зареждане на 5 елемента. Щом имаш ограничаване на тока на 280 ма, на празен ход пусни 10-12 волта.


Вто Дек 04, 2007 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение 
И аз мисля че ограничаването на 7.2 V те бърка.
7.2 / 5 = 1.44 V на елемент
По време на заряд напрежението на един елемент NiMH нормално се вдига някъде към 1.7-1.8 V. Ограничение на напрежението трябва да имаш само за защита някъде към 2.0 V(по спомени) на елемент.


Сря Дек 05, 2007 3:51 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран
Аватар

Регистриран на: Съб Фев 05, 2005 9:58 pm
Мнения: 284
Местоположение: Varna
Мнение 
Благодаря на всички за съветите. Мисля, че се справих, зареждат се нормално. Само остава да измъдря някаква автоматика, кога да спира зареждането. Начини има, но ми се ще да е нещо гениално, т.е. колкото се може да е по-просто.
Между другото, какво мислите за тази схема, измъкнах я от един руски форум?


Прикачени файлове:
zariadka_7,2V.gif
zariadka_7,2V.gif [ 55.41 KiB | Прегледано 6662 пъти ]

_________________
Господ прощава, тока не. А глада е по силен от тока !
Съб Дек 08, 2007 7:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение 
Най-простото е да няма никаква автоматика, защото при NiMH, след като се заредят, при малък заряден ток около 0,1С, и да ги забравиш така тока продължава да си тече без да презарежда батерията, отделя се във топлина по закона на Ом, тъй като батерията се държи като активно съпротивление.


Съб Дек 08, 2007 8:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение 
Не съм експерт по батериите, но по-дебелите книги пишат че за заряд на NiMH е добре да имаш таймер. Забравени във зарядното мижавият ток на подзаряд ги скапва.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Съб Дек 08, 2007 8:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Мда
Zdrav написа:
Не съм експерт по батериите, но по-дебелите книги пишат че за заряд на NiMH е добре да имаш таймер. Забравени във зарядното мижавият ток на подзаряд ги скапва.

Има нещо вярно, мисля че освен таймер трябва да се следи и напрежение , защото може да се зарежда с малко по висок ток за по кратко време.
А някой знае ли до какво напрежение да се зареди обикновенна 8.4V NiMh :?:

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Нед Дек 09, 2007 2:13 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 17, 2007 9:29 pm
Мнения: 29
Мнение Привет!
Здравейте!
Мисля, че вече го писах това веднъж, но за всеки случай...Като зареждаш батерии /примерно 5 бр. 5x1.44=7.xx сметни си го/ напрежението не те вълнува...трябва да гониш активно ограничение по ток..не се прави трудно..шунт...малко операционни усилватели /ако нямаш друго под ръка/ и мениш режима на транзистора..Друго нещо...не забравяй пулсацията на тока...големите пулсации ще ти скапят батерииките доста бърже..
Поздрави!
sergo_zmeia


Съб Дек 15, 2007 6:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Re: Привет!
sergo_zmeia написа:
Здравейте!
Мисля, че вече го писах това веднъж, но за всеки случай...Като зареждаш батерии /примерно 5 бр. 5x1.44=7.xx сметни си го/ напрежението не те вълнува...трябва да гониш активно ограничение по ток..не се прави трудно..шунт...малко операционни усилватели /ако нямаш друго под ръка/ и мениш режима на транзистора..Друго нещо...не забравяй пулсацията на тока...големите пулсации ще ти скапят батерииките доста бърже..
Поздрави!
sergo_zmeia

Много сложно за нищо , взимаш 1 адаптор за 12v/1A и 1 резистор който да ограничи тока , проблема е че трябва ръчна проба с резистори до като стане тока около 260ма заряд , самите адаптори като ги понатовариш и напрежението им кляка и не върви със сметки . С времето тока си намалява плавно до зареждане на батерията и за 8ч е готова , все пак е добре да се хвърля по 1 око от време на време до като се зареди , ако си мързелив това око може да играе ролята някой 12C509 или какъвто и да е за 2лв с едно реле, като мине еди колко си време и да изключи, но е добре и напрежение да следи както писах по нагоре ако се зареди по рано да изключи .

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Нед Дек 16, 2007 12:22 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 17, 2007 9:29 pm
Мнения: 29
Мнение Привет!
@plameniv,
И твоето решение е работещо...Аз съм обсъждал оптимален вариант...така че да се използва максимално дълго живота на батярията..то иначе може и по просто ако тръгнем съвсем да безумстваме...Все пак всеки има право на избор...ако батерията си е твоя..не мисля че ще гориш от желание през 6 месеца да купуваш нова...
Поздрави!
sergo_zmeia


Нед Дек 16, 2007 10:58 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 21, 2008 5:50 pm
Мнения: 70
Мнение 
Здравейте, нов съм тук и не дотам спец по електроника, но и аз имах подобен проблем наскоро. След дълго ровене в нета намерих това:
http://tangentsoft.net/audio/ppa/bb/. С негова помощ и datasheet-a на MC33340 (продава се във Футурел) си направих (до тук на "хартия" само) "интелигентно" зарядно за NiMH батерии. Надявам се да е полезно за някой.
Поздрави


Пет Мар 21, 2008 6:02 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Дек 09, 2005 2:22 am
Мнения: 254
Мнение 
Zdrav написа:
Не съм експерт по батериите, но по-дебелите книги пишат че за заряд на NiMH е добре да имаш таймер. Забравени във зарядното мижавият ток на подзаряд ги скапва.


Верно ли? Безжичните радиотелефони стоят на майката с месеци с ток на подзаряд.


Съб Фев 26, 2011 9:31 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 13 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни