Отговори на тема  [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Захранване с UC3842? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Захранване с UC3842?
Престраших се да се пробвам с едно импулсно та събрах го но се държи странно. На изхода ми трябват около 24 волта но се получава страннен ефект - напрежението се качва плавно /за около 7-8 сек./ от 0 до 15-на волта. Почти без товар - 23В. Товара - 21 Ватова крушка. Трансформатора - ползвах такъв от АТХ захранване, първична - 60 нам. захранване на ИС-то 10 намотки. Пробвах да намаля емитерния резистор до 0.5 ома, напрежението на вторичната нараства нормално но в следвашия момент от време транзисторчето вече иска да се самоотпуши и да му останат само краката на платката.
Лошо навит траф или нещо ми куца?


Прикачени файлове:
Graphic1.jpg
Graphic1.jpg [ 56.41 KiB | Прегледано 7706 пъти ]
Пет Фев 15, 2008 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Аз ли бъркам или нещо нямаш обратна връзка? 8O Защо 20-те килоома от 2 крак за дадени към захранване ? От къде изнамери тази схема?


Пет Фев 15, 2008 9:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
Схемата е от чаршафа на производителя, няма обратна връзка, просто не ми трябва стабилизация на изходното напрежение, товара е постоянен, 2-3 волта долу или горе не ме бъркат ;) Възможно ли е от опроводяването на дрейна да куца работата?


Пет Фев 15, 2008 9:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Изтегли си www.nxp.com/acrobat_download/applicatio ... AN1272.pdf - описано е как се прави с детайли.Трансформатора сам ли си го прави или ползваш наготово 3 намотки от фабричния?Колко ти е входното АС напрежение ?


Пет Фев 15, 2008 9:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение Хм
milenjs написа:
Схемата е от чаршафа на производителя, няма обратна връзка, просто не ми трябва стабилизация на изходното напрежение, товара е постоянен, 2-3 волта долу или горе не ме бъркат ;) Възможно ли е от опроводяването на дрейна да куца работата?

Ми плавно се качва защото на входа за следене на напрежението е собственото му захранване , ако има начин да сложиш още един диод от намотката и + на делителя да се филтрира с по малък кондензатор , така ще има по бърза реакция :roll:

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Пет Фев 15, 2008 9:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
Кичо, трафа сам си го мотах ще разгледам теорийката...
plameniv, ще пробвам това което казваш, дано се получи ;) че не ми се прави обратна връзка...


Пет Фев 15, 2008 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Окт 10, 2004 8:55 am
Мнения: 1718
Мнение MMM
milenjs написа:
Кичо, трафа сам си го мотах ще разгледам теорийката...
plameniv, ще пробвам това което казваш, дано се получи ;) че не ми се прави обратна връзка...

Ми като гледам схемата то си има, е малко е афиф ама като за целта трябва да работи.
Ако не ти се гледат подскачащи платки по масата когато правиш експерименти, най добре сложи последователно една 20тина вата крушка за 220V на високото напрежение , ако всичко е както трябва крушката няма да свети ако имаш нещо не както трябва ще свети :)

_________________
Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!
Няма невъзможни работи - има много трудни работи!
----------------------------------------------------------------------------------
"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате" !


Пет Фев 15, 2008 12:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
Тоя чип нали е до 100% запълване. Не знам как го ограничаваш да е под 50%.
Нали трябва време за ресетване на сърцевината. Да не би да се насища?

/// по груби сметки изкарах 38kHz и 26us ontime (ако не греша де...)


Пет Фев 15, 2008 1:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Друг е въпроса колко е истински тоя 3842 :!:

С такъв съм си сглобил захранването на телезизора - 83cm говедо в който постоянно пукаха разни раобти по захранването и чипа (TEA2261/62 - 10-12лв) го събирах от стените му. Доста изписахме по форуми за тоя проклет чип, в Euras , eshop и пр., накрая седнах да го сглобя с UC3842. Бях събрал 20-ина чисто новички от магазини, имаше поне 5 вида, от тях само 1 вид се държеше както пише в PDF, останалите или си цъкат изхода както им дойде (с транзистор за 15лв в 150W захранване си е малко гавра) или изобщо не палят (независимо че по пиновете им мериш абсолютно същото както си пише по PDF. Така че, само като съвет, внимавай с 3842, пълно е с боклуци (същото се отнася и за TDA4600 / 05)


Пет Фев 15, 2008 5:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Predator_MF,кой беше производителя на читавите схеми,та да потърся от неговите(имам малък проект с такъв чип),щото не ми се експериментира с
каска , залегнал под бюрото с латер в ръка.


Пет Фев 15, 2008 6:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Окт 07, 2004 12:22 pm
Мнения: 1947
Местоположение: София
Мнение 
Не мога да ти кажа забравил съм вече, трябва да разглобявам телевизора :D Спомням си, че тези чипове които тръгнаха бяха с гравиран надпис а повечето от шепата която не тръгна бяха с бял печатан. Мисля Motorola, пазарувал съм ги от Eshop


Пет Фев 15, 2008 6:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
Поиграх си малко с намотките на трафа, промених малко схемата и нещата са значително по стабилни, за целта която ми трябваше стана перфектно.
Сега смятам да се пробвам и с обратна връзка оптрон и 431. Поразгледах доста схеми на ТВ-та, различни решения, някои шантави. Та ако някой може да бутне едно рамо с изпробвана схема с нормален брой елементи...бирата е от мен ;)


Съб Фев 16, 2008 3:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
Промених малко схемата с обратна връзка от вторичната за стабилизация на 12В. Така става ли? Че ми са едни големи бели полета...


Прикачени файлове:
power.JPG
power.JPG [ 86 KiB | Прегледано 7675 пъти ]
Чет Фев 28, 2008 7:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
направи нещо със свободните намотки, не ги оставяй да висят.
поне съответния крак на маса (най-малкото).

гасящите RC вериги е хубаво да не са "на око". измери каква е честотата на звънтене и ги сметни за нея. колкото по-калаво намотан е трафа, толкова повече енергия ще отива в тях.


Чет Фев 28, 2008 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
ДедоБоре, няма свободни намотки, тези на схемата са просто останали от символа който използвах... за феритен траф - какво точно се има в предвид с "въздушна междина"? Гасяшите верига как да ги сметна - в резонанс ли?


Чет Фев 28, 2008 8:46 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 20 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни