Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Проблем с импулсни захранвания 
Автор Съобщение
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 4:46 pm
Мнения: 680
Мнение Проблем с импулсни захранвания
Имам проблем с едни адаптери 220-5В/3А. Дават дефекти доста често (25% от тях гърмят). Нямам им схемата и сигурно ще е трудно да се диагностицира. Гори мощния транзистор PJ13007, окъсява, бобината се напича и смърди на лак и гърми предпазителя на входа (хубаво че го има). Не съм мерил бобината за късо - само дали е прекъснала - не е.
Все още не съм проумял flyback захранванията, но знам че на buck конверторите се слага диод на мощния транзистор (S-D). Също така знам че повечето MOSFET имат такъв диод вграден. Тук обаче е използван биполярен който със сигурност няма вграден диод . Трябва ли да му се сложи външен и как да е свързан. Дайте примерна схема за да потърся дали има на платката такъв.
Също така радиатора не е голям и не е алуминиев, но това не е линеен стабилизатор че да има голям пад. Като си щрака пада е минимален. Пък и да има по-голям радиатор едва ли ще помогне - кутията е пластмасова и няма отвори за охлаждане.

_________________
PIC SPBRG values calculator


Сря Ное 03, 2010 11:00 am
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Съб Май 06, 2006 6:16 pm
Мнения: 21
Местоположение: Златоград
Мнение 
Замервал ли си колко е консумацията от тях, да не се претоварват, по принцип трябва да има и такива диоди виж да няма успоредно на трафа последователно с някой кондензатор. Това е една по елементарна схема само че с MJE13005 има си и диоди.


Прикачени файлове:
sch1.jpg
sch1.jpg [ 59.16 KiB | Прегледано 3648 пъти ]

_________________
ПРОСТО И ЛЕСНО !
Чет Ное 04, 2010 11:35 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Пет Яну 22, 2010 4:46 pm
Мнения: 680
Мнение 
Мисля че диода на E-C е спестен. Обаче може и да бъркам. Не съм много добър в проследяването на платки.
Определено не се претоварва. Консуматора харчи около 1.65 А (измерено), а според етикета захранването е проектирано за 3А. Консуматора е 10 W според производителя (10W/5V = 2А max). Мисля че има достатъчно аванс да поеме тук-там някое непредвидено претоварване. Плюс - консуматора е предвиден да работи и със хард диск, а в случая работи с флаш памет (compact flash), която харчи малко по-малко.

Мерси за схемата - ще поогледам. Принципно има още една бобинка - по-малка, но това което ме интересува е дали наистина има диод на мощния транзистор.

_________________
PIC SPBRG values calculator


Пет Ное 05, 2010 9:44 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение 
И да имаш в предвид че диода може и да не се вижда на пръв поглед а да е в надписа на транзистора ;)


Нед Ное 07, 2010 8:40 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение 
Тези 400 V колектор/емитер не са ли твърде малко? Аз бих заложил поне 700 /а може би 800/
Когато е запушен транзисторът има бая височки отскоци на напрежението.
Мисля, че този не е подходящ за тази цел.

http://schmidt-walter.eit.h-da.de/snt/s ... teng3b.pdf


Нед Ное 07, 2010 7:17 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни