Отговори на тема  [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Пищящо захранване от Изот 0308 С / 1989г 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение Пищящо захранване от Изот 0308 С / 1989г
Имам лек проблем с това захранване. Както по-възрастните се досещат беше захранващ блок от ЕС система, модела не помня вече. Поради стечение на обстоятелствата (основно защото ЕС-а беше добре умрял) се превърна в захранване за самоделното ми аудио.
И като такова работи доста години. От няколко седмици обаче чувам лек високочестотен звук, който идва от него. И за съжаление се засили до толкова, че стана неприятен. Отварям го днес (а той не е бил отварян сигурно от как е произведен) и .... ами нищо видимо няма. Като се заслушам по-внимателно високочестотното (вече не чак толкова) пищене идва от траф (клони към тороидална сърцевина, от ламели, един вход <-> един изход, никакви допълнителни намотки или изводи). Съдейки от разположението му - в непосредствена близост до 220V, грец, няколко кондензтора и КТ2061600 (ако правилно го чета), от което подозирам че тук ще да се клати нещо на има-няма 20кХз, което вече е влезнало в чуваемия диапазон (или моите уши са дефектирали?) или трафа се е "разхлабил". Тъй като силно ме съмнява някъде из нета да има схема на това животно, още по-малко детайли около тоя траф - ако някой може ли да прегледа из старите архиви дали не му се намира схема на такова животно - много ми се иска да знам ако е трафа да го мисля със заместител.
Интересно, че след натиск върху трафа звукът вече не е толкова високочестотен (направо отива към пукане), та подозирам, че той не е наред.
А захранването продължава да си работи перфектно - изходите са точни. Тъй като е доста мощно: 12V - 8A, 5V - 18A, и минусовите, които не ги търся изобщо - нямам възможност да го натоваря на максимум, за да видя дали ще клекне или ще се промени звука в някаква посока.
По-късно ще го доразглобя и ще мога евентуално да дам по-точно описание в каква схема точно участва тоя траф и ще се опитам да приложа и снимка (и/или звук), но пак казвам - работи, та ми се ще да намеря малко информация за него.

ПП Абе тия нашите на времето не са си поплювали - кутия дебелва 2.5 мм метална, където може заземяване, входящ филтър, дето не вярвам да срещна вече, радиаторите големи както си е редът, та и без въздушен поток работи стабилно - не се е пестяло материал в ония години.


Нед Яну 02, 2011 1:00 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
ми то и сега един от простите методи за оценка на качествено захранване (за РС) е да го хванеш за кабела и да прецениш колко тежи :D
за съжаление просперират не добре направените захранвания (филтри, радиатори, тенекия), а ефтинджьоса.

прати някоя снимка, че нямам никакъв визуален спомен за какво захранване говориш


Нед Яну 02, 2011 1:30 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение 
Обикновено времето е най-безпощадно към електролитните кондензатори. Най ме съмнява някой да е изсъхнал. Едно време ги проверявах, като взема някой подобен на тоя дето проверявам, и без да рзпоявам нищо, допирах крачетата му към съмнителния от към спойките(естествено се спазва поляритета и максималния волтаж). Ако настъпи промяна в параметрите на търсения проблем, направо разпоявах стария и запоявах новия. Доста ровичкане ми е спестявало това.


Нед Яну 02, 2011 2:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
тъй, относно звукът - зорлен работа, оказа се само телефонът ми го улавя 8O за разлика от фотоапарата, който досто добре хваща фоновия шум навън, но нищо от този на захранването :D
Това е захранването, трафа е маркиран (це-ка-то до вентилаторите си е моя добавка, че ме подлудяваше - като хеликоптер като ще излита е иначе ... ):

Едит: за да чуете звукът ще трябва да усилите волумето на мах, че трудно се разбира, но поне отчетливо се забелязва разликата про натиск и без него. Дедо, не можах да направя смислена снимка на данните му (етикета), но то така или иначе не пише кой знае колко повече от това което казах в горния пост (честота и тилеранси на входящото захранване). А има и два клупунга на капака, нямам спомен те какво хранеха от ЕС-а.

ПП Имаше една тема някъде тук музей за стари компютри - мисля в мазето пазя монитора му - някакво 17 инача горе-долу зелено чудовище беше, с EGA (май?) интерфейс - като сериен порт. Ако може да послужи казвайте :)


Прикачени файлове:
Video-0007.rar [509.49 KiB]
330 пъти
S5022442.jpg
S5022442.jpg [ 757.29 KiB | Прегледано 6067 пъти ]
S5022437.JPG
S5022437.JPG [ 398.19 KiB | Прегледано 6110 пъти ]
Нед Яну 02, 2011 2:18 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
изрових схемата 8) ама е на хартия, тъй че утре евентуално може да я имаш на pdf.
може би няма да стане сканирането, защото е чудесно соцкачество в стил ИЗОТ - безмислено количество безсмислена информация, нарисувана грозни и нечетливо.
мога и да ти я пратя с куриер, ако сканирането е неуспешно.

тъй.
тоя траф няма как да пищи. обикновен мрежов траф, който храни инвертора. след него има грец, 2 кондензатора и 7812. ако искаш да го сменяш е очевидно с какво.

малко е странна схемата. след бушона (на 63.10) през диода на 117.23 се подава изправеното напрежение от вторичната на главния траф. явно е опит за само-хранене на инвертора.
обаче е точно след изправителните диоди - преди дросела на 132.40 и кондензаторите. явно идеята е била да осигурятт студен старт на инвертора и понеже е направен дърводелски харчи много и не може да се захрани през кондензатор/резистор. затова са сложили траф на 50Hz. за да пее, явно идва импулсно напрежение от основния изправител.

което не знам какво значи.
явно някои кондензатори са изкуфяли съвсем и вече са само за украса.
не знам дали си заслужава да се занимаваш да ремонтираш това чудо на изотската мисъл.
само четенето на схемата е интелектуално предизвикателство, а как работи и каква е била идеята не знам дали някой може вече да каже.
има някакъв текст, който описва работата на блока, но е нещо като описанието на работа на четиритактов двигател с "бррррррр".

мисля, че ако отпоиш диода на 117.23 и оставиш схемата да се храни изцяло от трафа ще спре да пищи.


Нед Яну 02, 2011 3:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
дедо, златен си :partyman:
Ако не става със сканиране няма ли шанс с фотоапарата - с по-висока резолюция ще се ядва предполагам, ако я направиш на 4 снимки? не може да е чак толкова огромна, или греша?
където викаш - може и да не си заслужава ремонта, току виж се оказало, че може да ползвам и някое друго чудо на китайската мисъл, но не ми се изхвръля това чудо, толкова години ми служи вярно, може да има още хляб в него :roll:
може и да се окаже Zeus прав - да му мъча кондензаторите един по един...
а тези координати дето ми ги даваш ХХХ.УУ примерно - как да ги разбирам - виждам, че са сложили някакви подобни координати на платката, но не мога да засека нищо от това което казваш? Да не е някаква странна ориентация валидна само на листата, които имаш? Не го вдявам много това, ако може да обясниш :oops:


Нед Яну 02, 2011 4:02 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
трафа е записан на 33.04. явно дългата страна е първото число.
диодите на греца са 54.09, 54.11, 60.07 и 60.05
бушона е на 63.10.
кондензатор преди бушона 64.09 22uF/35V, след 107.19 1oouF/35V и 111.19 150nF/63V
диода пише че е sy345 производство на ТДР :wink:

дай мейл на ЛС да ти пратя снимките.
трябва да им се насладиш

едит:
направих го на поносимо малък файл. реших, че ще е егоистично само ние да му се наслаждаваме, затова го пускам публично.
самото копие е ужасно нечетливо, затова жертвах контраст за красота.
погледнете го, най-малкото за да имате представа как може иначе една добра идея (за стандартизирана документация) да се изроди до невероятни висоти на неползваемост.
снимките пък са образец как не трябва да се прави импулсно захранване. почти няма правило, което да не е погазено грубо.
и въпреки това желязото е работило .... (ъъъъ! 8O ) 20 години. не го хвърляй в никакъв случай!

интересното е, че блока отговаря на изискванията за излъчване (ВЧ) на БДС-7900/70.
има такъв стандарт, само 4 странички. http://www.bds-bg.org/standard/info.php?standard_id=16304
та ме нашушва смях за напъните на сегашното правителство да вкарва БДС-та


Прикачени файлове:
izot-308.pdf [1.52 MiB]
521 пъти


Последна промяна ДедоБоре на Нед Яну 02, 2011 5:04 pm, променена общо 1 път

Нед Яну 02, 2011 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Дедо, имаш ЛС, да не ме налазят ботовете.
Усещам, че ще се наслаждавам дълго на инженерната мисъл от соц. времето, изрисувана върху вече пожълтяла хартия!
Вярно ли пише ТДР? Бива, зор ще видя значи, ако и той е проблемен :P


Нед Яну 02, 2011 4:41 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Гледам и се дивя... тия дето са правили документацията когато и да ги пратиш на разстрел всякак е късно :x
Но на пръв поглед наисгина няма причина тоя траф да си показва гласа. Ще се цъкля по-обстойно в тая схема, докато ми писне, а лошото е, че няма да ми стигне репертоара от псувни да изразя волно мислите си.
Като я погледнах от страна спойки тая платка не би трябвало да е работила толкова време - че то на сума места реално спойка (като това, което повечето хора си представят) няма, по скоро контакт. Та ще се заиграя явно и с поялника, пък дано си струва труда.


Нед Яну 02, 2011 6:22 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
Явно в Правец е имало някой по-умни хора. Щото след като са видели че не могат да направят импулсно, просто са си внесли западно такова. Все още имам 1-2 от "западните" и си ги ползвам за разни работи :)


Нед Яну 02, 2011 7:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Със слабите ми познания по импулсни захранвания си е приключение да го ровя това та:
Дедо, странна работа, но да - наистина си връщат 12В от изхода към 7812-ката, през диода 117.23, но това би могло да има значение само ако напрежението от трафа, т.е. след греца отиде под 11.4В, което не виждам защо ще става в нормален режим - след греца меря 26В, т.е. тоя диод никаква не я върши към момента, освен ако мрежовото не духне толкова, че да се отпуши, а и то ще работи за малко, после ще клекне ако не се появи пак мрежата. Мога да го махна, но където викаш - ако и тогава не спре да пее, наистина няма от къде да дойде нещо високочестотно. Възможно ли е да се е "разхлопал" самия траф - не ми се случва всеки ден да чуя такова пищене от траф, за който се предполага, че го клатят 50Хз мрежово? Защото наистина от него чувам звука, а и опита с натиска бе показателен, че той го издава.


Нед Яну 02, 2011 7:50 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 3:04 am
Мнения: 1539
Мнение 
Възможно е някоя ламела да се е разхлабила и да вибрира. Също, бръмчене се получава и когато филтриращия кондензатор след греца замине - тогава трафа се товари по-особено и бръмчи. Значи бръмченето може да идва и от товарния ток, а не само от входното напрежение.


Нед Яну 02, 2011 8:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Ное 30, 2004 11:44 pm
Мнения: 2811
Местоположение: София
Мнение 
@head_up,
Вместо да гадаеш, защо не вземеш една докторска слушалка и да го преслушаш? Ще разбереш кое точно пищи - траф ли, дросел ли....

_________________
www.bsms.bg - SMS услуги за фирмите с модерно мислене.


Нед Яну 02, 2011 10:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Lupus написа:
@head_up,
Вместо да гадаеш, защо не вземеш една докторска слушалка и да го преслушаш? Ще разбереш кое точно пищи - траф ли, дросел ли....

Съседа е доктор, мога да му поискам - ама ще последва дъъълго обяснение защо преслушвам захранване от 20 годишен компютър. Той човека е далече от всякаква технка, та ми е жал да го мъча (и себе си) с тия обяснения :D
А единстввния дросел е онова чудо до електролитните кондензатори - и не, то не пищи.
За експеримента - откачих предпазителя 63.10, т.е. всичката високочестотна част спира работа и след греца единственното, което остава е електролитния кондензатор - а той не изглежда да е зле, поне външно няма признци. Утре ще го разкача, за да изключа и предположението на ji4ka, което си е основателно де, но при липсата на товар и продължаващо пеене, без промяна - залагам на ламела. След като проверя и кондензатора ще последва въпроса от къде да намеря траф, който да вмъкна в това пространство, за предпочитане направо еквивалент, че тоя си върви с дупките по платката. Идеи от къде мога да се сдобия с такова соц. изделие у мое село, освен Викиват?


Нед Яну 02, 2011 11:04 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
добре, че съседа не е гинеколог :yawinkle:

в спецификацията пише, че е Ц14.702.085 каквото и да значи.

преди много години имаше бая магазини, дето продаваха разколачени машини. вече не знам къде.
може би танко на искър (на гърба на пожарната). ама заслужава ли си обикалянето в студа?
ако си сигурен, че е от трафа, залей го с нещо - парафин, силикон, смола.

ако го ползваш това захранване за аудио цели, тури си един як траф с грец и няколкостотин хиляди микрофарада кондензатори и си свиркай.
е, може и шотки диоди или дори кенотрон да сложиш 8)


Нед Яну 02, 2011 11:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 47 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни