Отговори на тема  [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Мощни 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Ное 10, 2005 6:38 pm
Мнения: 53
Местоположение: Ruse
Мнение 
Да си нправиш мощно импулсно не е такава чак философия.
Има само някои тънкости които се научават чак когато изгориш много транзистори.
И така ..
Мостов или полумостов изчислен за съответните токове.
Транзистори MJ от най-мощните 2 или 3 в паралел много важно е да са оригинални.
Трансворматора е пръстен без междина .
Честотата не повече от 25 kHz при по-голяма загубите в ферита и изправителните диоди са големи .
И сега най-важното - намотките се правят от много по-тънки проводници в паралел.
Вторичната се разделя на мяколко намотки с общо начало и няколко диодни групи ,които се спаралеляват.
По този начин без проблем постигнах 24V 80A. КПД при пълно натоварване 84%.
но цялята работа ми отне 2 севдмици около стотина лв. загуби и много нерви.


Сря Дек 14, 2005 10:23 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 11:36 pm
Мнения: 353
Мнение 
Radjo написа:
Да си нправиш мощно импулсно не е такава чак философия.
Има само някои тънкости които се научават чак когато изгориш много транзистори.
И така ..
.


Просто култово изказване !!! :twisted:

_________________
Сичкото що е транзистор за илядо и пестотин волта се е BU ...


Сря Дек 14, 2005 11:18 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Ами .. и на мен ми се вижда странно но .... за честотата няма да говорим, видях на ендо изложениййче около 1 kW на 1 Mhz мисля беше, правено за спъник, никой не се оплакваше от загуби, беше очудващо малко предвид мощността.
Първо, акокупуваш ферити от къде да е, сигурно може д аимаш и загуби при 5 kHZ големи, аз веднъж си изгубих ни по малко ни повече от 2 дни докато разбера че това кеото продават комет, или не е това кето продават, или феритите няма нищо общо с техническата документация, и се отказах да купувам от там.
Относно проводника, наистина лицендрата е по добре, но в BG се намира трудно, ако не са много навивки шина върши не лоша работа.
За транзисторите ... MJ ...... абе това е мн относително .. а и какво разбираш под оригинални ?
А за философията е философия си е и то не малка, но и истината е че от импулсн до импулсно има голяма разлика.


Сря Дек 14, 2005 11:55 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Май 27, 2005 12:32 pm
Мнения: 40
Местоположение: Sofia
Мнение 
@bateAz:
Идеята с комп. захранвания отпадна тъй като си имаме вече трансформатор (почти киловат), който обаче за нещастие дава 33 волта амплитудна стойност а трябва 24 волта.
Товарът не е взискателен, може да има големи пулсации но трябва да е 23-24 волта и евентуално да може да се доработи лесно за 12... но това последното е за в бъдеще.
До няколко дни ми трябва това а съм нов в импулсните.... Иначе това за изгарянето на много транзистори е много вярно :(


Чет Дек 15, 2005 10:53 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение 
нЕкои насоки:

- 3843 работи сравнително добре на 400-450kHz, но е проектиран за flyback топология, та трябва малко външен чарколяк да може да управлява мощен Р-ключ

- мощния Р-ключ трябва да е МНОГО читав. Rds(on) <5мома. иначе ще грее. 4 броя Si4425 в паралел ще ти дадат 40А, 30V и Rds ~2.5мома, но трбва да всемеш мерки за захранването на гейтовете с правилни импулси.

- на тия тоци препоръчвам синхронен изправител. може и с диоди, но ще трябва да ги охлаждаш. а и на 400kHz всички диоди не работят ефективно. N-ключове в обхвата <10мома има доста повече.

- изходен филтър! трябва да се сметне, но ще е от същия материал и със същата жица

- ако купуваш от комет, искай да видиш опаковката, че ферита е от кашке. кашке до 1MHZ са добри почти колкото TDK и simens. ако ти трябват ферити и/или помощ при мотането на дроселите - пиши ми

последно: няма да стане лесно или бързо. не очаквай резултат за една седмица борби


Чет Дек 15, 2005 12:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
А защо трябва да е с мощни P канални MOSFET ? Не е ли по-удачно с N ? За Step-Down е все тая къде ще сложиш ключа, освен ако няма изисквания изхода и входа на стабилизатора къде да имат обща точка.


Чет Дек 15, 2005 9:55 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 11:36 pm
Мнения: 353
Мнение 
ToHu написа:
Ами .. и на мен ми се вижда странно но .... за честотата няма да говорим, видях на ендо изложениййче около 1 kW на 1 Mhz мисля беше, правено за спъник, никой не се оплакваше от загуби, беше очудващо малко предвид мощността.
.


С увеличаване на работната честота, по принцип намаляват размерите, но това е само на хартия !!! Имаш един праг, след който колкото и да увеличаваш честотата не можеш да си позволиш намаляване на размерите !!!

- Синхронните изправители най-често се реализират са МОС и са подходящи за много ниски напрежения, където пад от 1В е от значение !!!
Ако успеш да си намериш 100 В-ви шотки е добре тях да ползваш !!! Инак ще трябва да се задоволиш с обикновени !

_________________
Сичкото що е транзистор за илядо и пестотин волта се е BU ...


Чет Дек 15, 2005 11:14 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Мощни
Знам че вдигам стара тема, ама...

Таман да се навия сериозно да стъкмя първия си планарен траф и.... Сърцевини във farnell - тсъ.

Иде реч за планарна ЕЕ32. Ще работи на 100KHz (на трафа, или 200Khz на дросела), а от 3F3/3C90 материал във farnell ще имат след 3 месеца - сега имат само 3F4, което за тия честоти не ми върши работа. От Mouser доставката е 40 евра.

От къде си пазарувате такива? Някой поръчвал ли е от Kaschke през Комет, и за колко време идват? Иде реч за 2 или 4 бройки колкото за проби върху прототипа.
От 24 към +/-15V, 30W е захранването, с LM5030, push-pull. 2 дена поправям и пренаписвам скриптове за планарни намотки, смятам трафове, и днес а-ха да поръчам, ама наличност във фарнел - никаква.


Пон Ное 11, 2013 1:35 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Мощни
има некви

Защо реши, че 3f4 не може да работи на 200 kHz :?:

_________________
Хайде де!


Пон Ное 11, 2013 9:21 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Мощни
A, не че не може. Само дето Al му е наполовина на тоя на 3F3/3C90 и трябва да увеличавам намотките, иначе тока на намагнитване ще скокне двойно. А побирането на намотките при тия трафове е критичен момент. Те и сега са със ширина 0.55мм, а E32 може принципно да поеме доста повече мощност от 30 вата, но върху по-малка сърцевина просто няма как да сбера намотките на 4 слоя и да останат с с човешка ширина. Идеята е да ползвам 2-та слоя на платката за първична, и още 2 едностранни платчици за вторична. Понеже и двете с централен извод, навити са бифиларно (заради което и преработвах скрипта за Altium).

Другия вариант е да вдигам честотата, ама до сега не съм правил нищо на над 100Кхз (на трафа), пък при даденостите на платкаджийницата трафа няма да е съвсем както го пише по кнгите, и честно казано не знам какво да очаквам.


Пон Ное 11, 2013 10:14 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Мощни
няма нищо страшно до 200-250 кХц.
Не е задължителено да правиш навивките като платка. Аз съм ги правил с медно фолио и каптонова изолация.

_________________
Хайде де!


Пон Ное 11, 2013 12:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Мощни
dan написа:
няма нищо страшно до 200-250 кХц.
Не е задължителено да правиш навивките като платка. Аз съм ги правил с медно фолио и каптонова изолация.


А, то ако така, по-лесно е да си навия едно трафче върху ETD29 или EFD някакво. Само дето ми се ще да не се занимавам точно с навиване на трафове. Винаги са ми били трън в очите. То това е и основното, заради което съм тръгнал да го правя планарен.


Пон Ное 11, 2013 12:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Мощни
Изобщо не си прав.
Планарните трафове имат и други предимства. От тях е по-доброто отношение на дължината средната магнитна линия към сечението както и на обем/сечение. ОСвен това по-голямата площ на ферита позволява да разсееш по-голяма топлинна мощност, т.е. да работиш с по-големи индукции (и да намалиш размера).

_________________
Хайде де!


Пон Ное 11, 2013 3:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Мощни
dan написа:
Изобщо не си прав.
Планарните трафове имат и други предимства. От тях е по-доброто отношение на дължината средната магнитна линия към сечението както и на обем/сечение. ОСвен това по-голямата площ на ферита позволява да разсееш по-голяма топлинна мощност, т.е. да работиш с по-големи индукции (и да намалиш размера).


Знам че имат други предимства. Просто в случая търся максимум лесниния. Понеже не правя телефон, габаритите също не са пръв приоритет. Просто искам - поръчвам части, поръчвам платки, сглобявам, и толкоз. За 30 вата E32 сърцевина е преоразмерена с много. То ETD34 даяни на 200 и отгоре. Загубите в съвцевината ще са мижави. В случая и индукцията е много под максимума. Така както го изчислявам делтаB ще е няма и 60mT

Просто искам траф с минимални разправии от моя страна. Пък и да се ориентирам малко с планарните истории.

Имаш ли някакви снимки на онова с каптоновата изолация? Просто ми стана любопитно.


Пон Ное 11, 2013 3:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Мощни
sparkybg написа:
dan написа:
Изобщо не си прав.
Планарните трафове имат и други предимства. От тях е по-доброто отношение на дължината средната магнитна линия към сечението както и на обем/сечение. ОСвен това по-голямата площ на ферита позволява да разсееш по-голяма топлинна мощност, т.е. да работиш с по-големи индукции (и да намалиш размера).


Знам че имат други предимства. Просто в случая търся максимум лесниния. Понеже не правя телефон, габаритите също не са пръв приоритет. Просто искам - поръчвам части, поръчвам платки, сглобявам, и толкоз. За 30 вата E32 сърцевина е преоразмерена с много. То ETD34 даяни на 200 и отгоре. Загубите в съвцевината ще са мижави. В случая и индукцията е много под максимума. Така както го изчислявам делтаB ще е няма и 60mT

Просто искам траф с минимални разправии от моя страна. Пък и да се ориентирам малко с планарните истории.

Имаш ли някакви снимки на онова с каптоновата изолация? Просто ми стана любопитно.


Не, за съжаление, няма да мога да ти пратя. След седмица-две може би ще успея.

_________________
Хайде де!


Пон Ное 11, 2013 5:42 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 31 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни