Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Захранване от ключ за лампа 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 10:15 am
Мнения: 19
Мнение Захранване от ключ за лампа
Здравейте колеги! Трябва ми някокво решение за вземане на захранване от клуча за лампа (през товара) с възможност за светване на лампата. Как го обясних само.... Ще консумирам около 100mA при 3,3V. Имате ли някакво изпитано решение?


Вто Авг 04, 2015 2:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Ммм разни варианти но единствения без особенна намеса в ключа и веригата на лампата е да сложиш едно съпротивление 7.2 Om последователно на ключа, но тов аще работи при 100 W лампа и няма да и намали много мощността, както и резистора няма да грее много, 2 W трябва да са ОК. .. това е най-простото. Другия вариант е да я храниш през тиристор който да отпушваш с малко закъснение, така ще можеш да зареждаш един кондензатор да речем до към 10-на V и след него DC/DC или LDO .. то ако ще е LDO може и до 5 да го зареждаш. По интелигентно ще стане ако не отпушваш тиристора а го запушваш, което за лампа не е проблем, или пък изпозлваш транзистор. Така комутацията може да ти е в 0 което е добре и за лампата и за смущенията, не че са кой зане какви от лампа ама ...


Вто Авг 04, 2015 3:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Вместо последователно резистор да сложи последователно 2 ценера за колкото му трябват волта. Естествено с разчет на можността. Хубавото на решението е, че ще работи еднакво добре ( или зле ) с широк диапазон от мощности на крушката.


Вто Авг 04, 2015 3:53 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 10:15 am
Мнения: 19
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Аз мислех за нещо подобно на захранването на сензорите за движение, които се монтират направо на мястото на ключа.


Вто Авг 04, 2015 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Да прав е бате, с два ценера постигаш същия ефект че и по добър от резисторите, просто да са достатъчно мощни, примерно за по 1А и ако могат да разсейват 5 W би било екстра.


Вто Авг 04, 2015 4:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Това нещо ще работи, когато е светната лампата ли?
Или е димер, паралелно на ключа?


Вто Авг 04, 2015 10:04 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 10:15 am
Мнения: 19
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Идеята ми е да сложа там един микроконтролер с WI-FI AP. На него има web server и разни други неща и дистанционно да мога да си гася и пускам лампата. Винаги трябва да имам захранване за микроконтролера - и при светната и при загасена лампа. Същевременно мисля да светкам и гася лампата през тиристор. Точно това не ми е ясно как да го направя.


Сря Авг 05, 2015 7:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
тоест правиш димер.
Ако ще правиш една бройка - скрий димера във фасунката или на тавана, не в ключа.
Иначе влизаш в много як филм. При просто захранване тези 2-3 вата топлинна мощност ще ти опекат схемата. Или трябва да направиш много хитро захранване ,което не грее.
Обаче ,после като сложиш някаква енергоспестяваща лампа - филмът ще стане многосериен.


Сря Авг 05, 2015 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
viewtopic.php?f=4&t=13609


Сря Авг 05, 2015 9:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Абе има варианти които да решат проблема и с греенето и с енергоспестяващите. Ако изпозлваш задната част на полувълната а не предната, т.е. вместо да отпушват на 5, 185 градуса запушва на 175 и 355, градуса е примерен, но идеята е да се храниш при спадането, това мисля няма да обърква лампите, но все пак зависи как са им схемите за детекция на 0.


Сря Авг 05, 2015 12:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Зорът ще е при угасена лампа - ценерово захранване ще грее, отделно какво ще стане с
енргоспестяваща лампа.


Сря Авг 05, 2015 3:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
И при угасена ще стане, ама не линейно, но то ако има един транзистор и втори може да има, не е никак невъзможно да грее мног малко, въпроса е като обем какво ще дойде.


Сря Авг 05, 2015 7:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
При енергоПестящите лампи проблема може да се реши с включването на кондензатор паралелно на лампата (100 - 680nF примерно). Така при загасена лампа - през него ще може да се захрани устройството.

Примерна идея като на картинката


Прикачени файлове:
Power.jpg
Power.jpg [ 82.17 KiB | Прегледано 7221 пъти ]
Чет Авг 06, 2015 6:38 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
100 мА са сериозно нещо. Като ватове е малко ,0.33.
Но за двупроводен димер съм силно скептичен.
Паралелен кондензатор е опция за знаещи, за масов пазар - не.
Може модерните 220В енергоспестяващи да са го предвидили.


Чет Авг 06, 2015 7:23 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Сеп 11, 2006 10:15 am
Мнения: 19
Мнение Re: Захранване от ключ за лампа
Идеята ми дойде от тук. Поръчах си един, за да го пробвам (оказа се че съм поръчал не европейска версия и не влиза в кръглата конзолна кутия на стария ключ, но предлагат и подходящ за EU. Както и да е.) Вътре има две платки. Едната е захранването и управлението и една за сензорния бутон. Интересното е че бутона не е направен с отделен чип (QT на Атмел или подобен), а е директно към GPIO на един PIC18F. Разгледах платаката, но не успях да разбера как точно взимат захранването от там, като използват тряф. Вторият ключ който поръчах има и полеви транзистор като фазата минава директно през него. Мога да направя подробни снимки ако има заинтересовани.

emilvtc, благодаря за схемичката. Не разбирам при какви условия трябва да отпушвам транзистора.

stefan63, 100mA е за момент (когато пуска АР-то) иначе през повечето време консумира 70mA


Пет Авг 07, 2015 10:33 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни