Отговори на тема  [ 265 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Следваща
LPWA - Narrow Band, Lora... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
аз го "разпампурих" :)
има хидър с един стринг и 2 GUID-а, LZMA( JSON дата ), и футер за край
JSON го използват за индексиране на данните за всяко ядро, информация за преинициализиране на "епром" и дебъг информация
но това не касае чипа а само ъплоадера, той си чете JSON и подава данни за флашване
реално това горното не ми трябва, от трите core искам да флашна само единия ( Application ) другите два са прекомпилирани "константи" за всички SoC

и бут протокола го "хванах"... просто нямам модул за експерименти

_________________
main[-1u]={1};


Вто Фев 15, 2022 10:19 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
някой пробвал ли е LoRaWAN Gateway с Helium копачка?
SenseCAP M1 EU868
https://www.sensecapmx.com/

_________________
main[-1u]={1};


Пет Апр 29, 2022 9:02 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
LORA за RC ( не знам с каква модулация )
https://www.youtube.com/watch?v=55v1r1wTus4

10 км @ 60 mW
https://www.youtube.com/watch?v=Mb26us9xcEo

_________________
main[-1u]={1};


Вто Май 17, 2022 9:57 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
намерих си първото ми IoT приложение ... може би и първия меседжер ( ICQ ) за GSM телефон в Света :D
https://github.com/Wiz-IO/icq-gsm

BTW: идеята тогава беше да подкарам UART-а през java-та за да чета К линията на мотрониците ... и разни други UART приложения като отключване на GSM с GSM :finga:
за съжаление не беше шарнат UART-a


Прикачени файлове:
logo.png
logo.png [ 28.57 KiB | Прегледано 2623 пъти ]

_________________
main[-1u]={1};
Пет Юни 17, 2022 11:37 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
Разцъках (на софт ниво) тези дни Nordic nRF9160 NB IoT / LTE M + GNSS
обаче нещо ме разочароват скандинавците, не че не им работи хардуера
софтуера и супорта е майка плаче - вървят уверено по стъпките на Texas...

Силно обвързан SDK със Zephyr и CMAKE, едно SDK за 10 чипа от различни категории ( общото е ARM & RF )
Нямам нищо против Zephyr, но е само частен случай за RTOS приложения
Мразим CMAKE, когато прост МАКЕ върши същата работа
ARM M3/4 SDK за една шепа CMSIS и HAL драйвери ... 4 гиги SDK силно обвързано със Zephyr ... прости baremetal примери забрави
SiP модул (няколко чипа в корпус) FLASH, ARM узер апликация, ARM модем - връзка по жицата, най-вероятно SPI
ARM узер апликация Coretx M33 ... ала бала + Zephyr ... кое, как, защо - динамичен CMAKE ... та дори и линкер скрипта е динамично създаден
ARM модем - Closed Source - няма инфо, черна кутия ... просто някакси работи
RPC връзка помежду им ... прекомпилирана библиотека - няма инфо и за протокола - навярно бинарни "АТ команди"

и те така...

скрин шота е горния ARM узер апликация в PlatformIO - експеримента е дали може да се подкара ( без Zephyr ) с наличната информация и ако да - С++ и Ардуино Порт
нямам си на идея за сега ... като ARM ще тръгнe, но с модем - много неизвестни


Прикачени файлове:
NRF.jpg
NRF.jpg [ 296.23 KiB | Прегледано 2509 пъти ]

_________________
main[-1u]={1};


Последна промяна TheWizard на Вто Юни 28, 2022 8:16 am, променена общо 2 пъти

Вто Юни 28, 2022 7:32 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
някой тук да не работи в Nordic ... как така ме наспамиха със семинар и то точно за nRF9160

_________________
main[-1u]={1};


Вто Юни 28, 2022 8:12 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
Мисля да приключа тази тема с един разказ за GSM модули

а лонг лонг тайм ин галакси фа фа ауей...
В една от електронните сфери бях един от първите GSM хакери и един от първите работеши у нас по IoT идеята на Бош/Сименс в "древноста"
Пред погледа ми приминава историята на GSM, от "дръжки", Симбияни до Андроиди и Ябълки... поради горното
За професията ни общото от изброените е че управляват GSM с АТ команди - за мен отживелица от времето на модемите га трябваше да пишем "думи" за влизане в BBS
Другото общо е че могат да изпълняват програми от вътре без външна намеса. В началото се използваше ДжаваТоМи ( Java2ME ) 90% игри за "дръжка", а тази Джаба се ползваше дори за спътници и луноходи поради "екстри"
В момента, който на някой му светна :idea: идеята, че може да пакетират GSM във вид на модул за индустрията, бандата на Бош започна да лансира идея за IoT ( имаха едни Скади и Име пред индустрията )
или по-точно управление на "умни" печки, перални, хладилници... дори инвестираха (много пари) за R&D звено в България - някой познати там "творяха" бъдещите сървърни приложения за подобни модули
В прехода "игрите" минаха под управлението на Симбиан, но така и не се появиха модули с тази ОС и те така до Андроид/Ябълка, изпускам нарочно WinMobile и Linux
Имаше един период в който Бош подобните ( най-вече Германия ) изгубиха "IoT" инициативата - най-вероятно им спраха кранчето,
Симбиан почина, Ябълки и Дроиди мереха възходи, а Китай твореше GSM-и с телевизори с шарения на Айфон. Та през този период нямаше кой знай какви GSM модули.
Намираха се тук там за яки кинти модули и модеми като Siemens MC35 и разни други на по-по-най производители

Хакерството на телефони ми почна с клониране на мобифон Nokia 150, тази имаше отделна платка RF Rx/Tx аналог ауидио и си играх със синтезатора - слушахме СРС-та :wink:
Интересно беше с дръжките Sagem, кода за отключване се смяташе с хаш от ID ( one wire dalas чип ), private key[6] и разбъркан масив[256] от 0-255
Масива се намираше лесно във firmware, обаче KEY[6] трудно, За наша "радост", първите 3 числа бяха константа, оставаха 3 и ни светна идея ( приятел от Мобилтел ) за Brute Force на кода
Проба, тест - 10 минути на 350 MHz PC - YES, задоволитен резултат. След време метода BruteForce го подеха едни приятели в Англия(българи) с ферми от графични карти за кодове за Nokia ( BruteForce с графични карти говори ли ви нещо )
Имаше и комични начини за отключване на GSM - с брум ( 50Hz ) правиш висящо краче i2c data на еепром, пипаш крачето и го караш да се отключи - навярно брума мажеше данните, а firmware се опитваше да възстанови фабрични данни
това беше лирично отклонение...

След време ( дупка около 10 години ) инициатива я поеха китайците заради един много евтин GSM SoC - Mediatek MTK 62xx, като цена долар и половина на дребно,
и заради факта, че са произведени милиарди "дръжки" от Нокия Фенерче до GSM с телевизор
A като SoC разбирай всичко в едно: ARM, FLASH, от GSM модем и БлуТу до MPEG 1,2,3,4 енкодери и камери - на шарения изглеждаше Айфон с един единствен чип !!!
Та този SoC много китайци го пакетираха във вид модули за "смешни" пари. Една от фирмите извади едно нативно С апи за такива като нас да пишат приложения вътре в модула без външно МЦУ ( икономия на кинти )
нещо, което Java2ME навремето, но не ми даваше възможности за достъп до периферията.
Разцъквах го без особен интерес до момента в който един момък демонстрира продажба на около 1000 индустриални джаджи с Ардуино приложение ... мдам Ардуино в индустрия
До тогава Ардуино го "гледах" с насмешка и си нямах на идея какво има "под капака". В последствие се оказа окастрена C++ стринг библиотека(опростяване) работеща в супер луп, но със стандарт за драйвери за периферия
и заради този "стандарт" няма интерфейс, протокол, сензор, тиква ... за който да няма copy/paste Open Source библиотека.
А това дава нисък старт (съкращава време) за продуктова идея, експерименти, та дори обучение и реклама, дори фирми като Infineon ( ако ви говори нещо ) имат "играчки" под формата на Ардуино
Общо взето няма голяма фирма, която да няма подобни "дранкулки", най-вече за реклама и обучение.
Та това Ардуино(сорс) с онова горното С апи за GSM, със спомени за ДжаваТоМи и Симбиан ме накараха да си "начеша крастата" и за моя радост, с малко хакове, ако следите написаното,
Ардуиното в GSM заработи все едно не е излизало от там. Хаковете бяха за разширяване на възможностите на апито и влизане в стандартите за библиотеки за интерфейси, протоколи и периферия
Едно е да парсваш АТ команди с външно МЦУ, друго си е да пишеш С/C++ вътре в модула, а за някой - "кеф" на Ардуино. ( под Ардуино разбирай и С++ )
Не съм първия качил Ардуино в GSM - аз съм втория. Първи са едни китайци с Кикстартер, които имат пълната документация на оригиналното SDK на SoC-a с което са написани firmware за модулите
От Кикстартер играчка платформата им стана "лого" на Mediatek - LinkIt ( в момента не виждам развитие ) насочена към GSM, WiFi, BT с FreeRTOS + lwIP
Та тези SDK са много скъпи. Продава ги производителя на SoC или се "подаряват на наши хора", а за такива като мен/нас инфо няма ... между другото в GIT се намират SDK за стари чипове
Онези китайчета имаха директен и оригинален достъп до кернела, а аз използвах апи на апито, поради развинтените фантазии на производителя на модула
По едно време на GSM сцената се появи технологията LPWA NarrowBand ( NB-IoT, в Европа ) ( LTE-CAT-M1 в щатите ).
О баня, О кеф ... 1 долар сим катра за 10 години ... да ама в България нямаше мрежа, а се намираха модули и ако обърнахте внимание в началото на GSM хакер, наврно имам познати от стария Цитрон/Мобилтел
Търси стари забравени телефонни номера, биип, среща, бира - дай връзка с А1 - нова среща - абе вие знаете еди кво си еди що си - добре - и щрак шалтера, цяла София с NarrowBand
Това, че имат "извратени" финансови идеи за използване на NarrowBand, са си тяхни сънища и кошмари
Та - Китаец, дай модул, мога ли да пиша вътре - Можеш ... и защо си направил апи да пиша отвътре АТ команди ... ми щото толкова разбираме
Добре - Хак, Хак - директно викане на кернел функции от FreeRtos, lwIP, mbedTLS ---> Ардуино ... долетяха двама китаеца, мигат на парцали и се чешат по кратуните
Общо взето само мигането остана, а опита показа ( за NB-IoT ) че колкото и непокосано да напиша Ардуино приложение в модул,
то той ще си изпълнява заданието - общо взето ще работи приблизително 10 секунди и ще спи дълбоко ден/седмица/месец до следващо събуждане и като се има впредвид огромното Ардуино "наследство" размислите ги оставам на вас
2G, 3G, 4G, 5G модули - повечето имат С апита за писане на приложения вътре в модула.
Познавам един SoC, който работи с Linux почти като ПИ Зеро с разлика - флоат хард или софт, а повечето нови минават на FreeRTOS и "безплатни" ОС
Някой модули дори търкалят и microPython, може да "светне" дори Lua(има) и JavaScipt(няма)
пример: https://www.youtube.com/watch?v=1vF9Lb7n_-k
а Java2ME е отдавна забравена птица...
Мога да разкажа и как се "изроди" Андроид от Моторола Open Hardware "дръжка" с Linux + Java, но явно пазара опердели модела на развитие

и те така - Целта на темата беше да покажа колко: просто, лесно и бързо могат да стават нещата @ GSM модули
:D

_________________
main[-1u]={1};


Чет Юли 07, 2022 8:58 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
TheWizard написа:
...Намираха се тук там за яки кинти модули и модеми като Siemens MC35 и разни други на по-по-най производители...

Това ще да е било доста по-късно в развитието на тоя вид техника.
Преди MC35 имаше TC35, а преди него имаше M20, който пък беше дружка с А1, та А10 ли (с 5W стъпалце). Дали пък преди M20 нямаше и по-дърт сименски модул.


Чет Юли 07, 2022 9:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
модела MC35 го написах като пример за познат на аудиторята модул :)
по принцип се отлючваше ( калкулация на кода ) като "стандартна" Сименс дръжка с Infineon SoC
"Ноу-Хауто" го държеше един гад :) от Украйна - брат му работеше в Сименс ... ние си намерихме "калкулатора" сами с IDA

_________________
main[-1u]={1};


Чет Юли 07, 2022 9:15 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
WOW !!!
пуснах една "историческа бележка" за MC35i в Линкедин
и ме изнамери човека проектирал референт дизайна на модула :D

_________________
main[-1u]={1};


Съб Юли 16, 2022 8:16 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
Някъде в долапа трябва да имам TC35 или MC35 като завършен модул - в пластмасова кутия, с дупки за захранване, сериен порт и антена.


Съб Юли 16, 2022 12:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
и аз пазя оня дето го "троших" докато писах софта за unlock
три варианта
- RAM boot application
- калкулатор код за AT въвеждане
- eeprom fields модификации и клониране

_________________
main[-1u]={1};


Съб Юли 16, 2022 2:09 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
един стар експеримент ( от зимата ) компилиране на GSM Firmware...
NB-IoT Mediatek MT2625 SDK в PlatformIO
използван модул Quectel BC66 - като хардуер
( по принцип трябва да стават всички модули с тоя SoC, без значение на производителя... )


Прикачени файлове:
MT2625-PIO.jpg
MT2625-PIO.jpg [ 472 KiB | Прегледано 2111 пъти ]

_________________
main[-1u]={1};
Съб Авг 20, 2022 4:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
някъде по-горе обяснявах как работи PLT ( Procedure Linkage Table ) и GOT ( Global Offset Table )
та: OpenAPI ( aka OpenCPU ) тестове с MT2625 SDK

Userware Application ( от скриншота ... blink & print ) BIN Size = 424 байта
шарнати са 143 кернел функции към user приложението за теста, то си открива неговите 6
даже и работи :D


Прикачени файлове:
API-PIO.jpg
API-PIO.jpg [ 190.26 KiB | Прегледано 2034 пъти ]
OpenAPI-LOG.jpg
OpenAPI-LOG.jpg [ 307.65 KiB | Прегледано 2034 пъти ]

_________________
main[-1u]={1};
Нед Авг 28, 2022 6:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: LPWA - Narrow Band, Lora...
така стана
https://www.youtube.com/watch?v=E_ITLNXYudA

_________________
main[-1u]={1};


Вто Авг 30, 2022 9:03 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 265 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни