Отговори на тема  [ 192 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща
Лазерен убиец на комари с акустично самонасочване. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Лазерен убиец на комари с акустично самонасочване.
А кажете, де!


Сря Яну 05, 2005 9:39 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Е това вече изби рибата. Супер идея - тука може да намерят приложение и невронните мрежи. Ама не издаваха ли звуци само мъжките комари (или пък само женските - забравих как беше точно :oops: ). Та ще трябва и някакво допълнително насочване да се измисли - топлинно или нещо друго 8) .


Сря Яну 05, 2005 10:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Идеята ми е да се ползва решетка от 4 (или повече) микрофона, много еднакви (в рамките на приличието). Прави се Фурие анализ на звука и се определя тон на крилата на летящия комар. може да има много комари, но едва ли ще пищят кохерентно. Значи, трябва да се избере един от тоновете. По фазовите разлики между сигнала в различните микрофони се определя посоката. Следват прицелване и екзекуция. Естествено, трябва да има "забранени зони", за да не ослепим някого. Липса на отрязяващи повърхнини и т.н. Тривиална задача за едно DSP.


Сря Яну 05, 2005 10:09 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение 
Взе да става интересно 8) . За определянето на целта - ясно, но най-ми е интересно какви точно механизми за насочване на лазера мислиш да се ползват. Трябва да са доста бързички :? . Или лазера ще стои неподвижен, а ще местим разни огледала и оптики :roll: ?


Сря Яну 05, 2005 10:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Лазерът ще се върти, или поне за сега така си мисля. Ще ползвам лазер от DVD записвачка - в режим на единичен импулс дупчи вестник "Компютри" ( ако се насочи към черно ). Комарът става на пуканка, ако го улучиш. Гадното е, че иска оптична система. От лазерно фенерче не става - след 1 метър вече е около милиметър в диаметър. Та може и да стане с неподвижен лазер и огледалжа някави си там.
А бе, ако бях сигурен как ще е най-добре, щях да съм го направил вече. Въпросите са мноооого повече от ясните моменти. Всякакви предложения приемам.


Сря Яну 05, 2005 10:27 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
bateAz написа:
Лазерът ще се върти, или поне за сега така си мисля. Ще ползвам лазер от DVD записвачка - в режим на единичен импулс дупчи вестник "Компютри" ( ако се насочи към черно )


Верно ли тва? Баси. 8O Иначе проблема е, че комарите излъчват в чуваемия диапазон. Който е зашумен от телевизори, перални, хладилници и т.н. Тряба да се изнамери няква честота, която само комарите я излъчват. После, ако комарът е близо до, например, пердето в момента на изстрела, жена ти ще изрази решителен протест срещу надпреварата във въоръжаването. И последната ми забележка е свързана със сетивния комфорт. Пърженето обикновено е съпроводено с отделяне на миризми. Кюфтетата предизвикват приятни усещания, но миризмата на пържени комари едва ли е от най-приятните.


Сря Яну 05, 2005 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Честотата на пърхането с крилете много зависи от комара - гладният пищи по-тънко. Тази честота се определя в хода на работата, или както казваме в гилдията - runtime. Всяко нещо, което е чист тон, и се генерира в обема, който сме си избрали, е комар!


Сря Яну 05, 2005 11:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение 
bateAz написа:
Честотата на пърхането с крилете много зависи от комара - гладният пищи по-тънко. Тази честота се определя в хода на работата, или както казваме в гилдията - runtime. Всяко нещо, което е чист тон, и се генерира в обема, който сме си избрали, е комар!


Да бе да ми надупчи високоговорителите на тонколоните....

Я си представи някой тон на китарата на дядо ти Джими съвпадне с пищенето на комарите... 8O


Сря Яну 05, 2005 11:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение 
Dimitar написа:
Взе да става интересно 8) . За определянето на целта - ясно, но най-ми е интересно какви точно механизми за насочване на лазера мислиш да се ползват. Трябва да са доста бързички :? . Или лазера ще стои неподвижен, а ще местим разни огледала и оптики :roll: ?


Призма и DLP :P


Сря Яну 05, 2005 11:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Може и призма. Едно е сугурно - ще има и обратен канал за последния етап от прицелването. Слаб сигнал, докато се получи върнат лъч, модулиран с честотата на комара. Тогава - бум! Иначе само по звука няма да стане май.


Чет Яну 06, 2005 12:12 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение 
Гледай да не прецакаш кучето само. Че ако се окаже че бълхите, като кръвоядящи насекоми са далечна рода на комарите и владеят техния диалект, хайванчето ша са види в чудо. То и сега кат го гледам в очите е като фарове за мъгла на жигула 70г.

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Чет Яну 06, 2005 10:16 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение 
Няма, няма. Ще се огранича само с високолетящи цели, над 2.30 метра. А то жвотното с ушите не вдига над 2.20. :wink:


Чет Яну 06, 2005 10:45 am
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Ное 25, 2004 2:42 pm
Мнения: 913
Мнение 
Малии станахме милионери.
Тзи система лесно може да се въоражи с ак47 а ако заменим микрофоните с малки радари и ето автоматична отбрана като във фантастичните филми.


Чет Яну 06, 2005 3:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7878
Местоположение: София
Мнение 
Не с АК47, а с 4К7, колега :)


Чет Яну 06, 2005 4:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение 
bateAz написа:
Може и призма. Едно е сугурно - ще има и обратен канал за последния етап от прицелването. Слаб сигнал, докато се получи върнат лъч, модулиран с честотата на комара. Тогава - бум! Иначе само по звука няма да стане май.



Мда.
Може да се направи така.
Призмата се върти постоянно, лазер-а се пуска когато трябва да пържи комар.
Мисля че с 4 микрофона по ъглите на стаята ще може добре да се направи насочването.
Другото е че устройството може да се монтира така че да действа само на пътя на комарите. прозорец, врата. Според мен не е необходимо в цялата стая.

Хм...
Горките комари ако знаят какво им мислим.


Пет Яну 07, 2005 10:10 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 192 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни