Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
Управление за IGBT транзистор 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 3:15 pm
Мнения: 8
Мнение Управление за IGBT транзистор
http://prikachi.com/images/jpg/32367l.jpg

Здравейте!

Имам едно голямо чудене относно управление на IGBT транзистор. На схемата съм начертал IGBT транзистора /VT1/ драйверно стъпало изградено от 2 биполярни транзистора. Въпросът е каква роля играят резисторите и как да им изчисля стойностите?
За R5 ми е ясно, че трябва да е 5-10k - изтеглящ резистор за микроконтролера. За останалите ми е малко мъгла. Знам само че R1 е за разреждане на вътрешния капацитет на транзистора, а R2 за осигуряване на оптимален ток за отпушване. Ако някой може да помогне ще съм много благодарен. И още един въпрос - защо стъпалото е изградено от 2 транзистора? Не става ли само с един?


Вто Юли 10, 2007 5:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Яну 30, 2006 1:48 am
Мнения: 1248
Местоположение: София
Мнение Re: Управление за IGBT транзистор
veo написа:
http://prikachi.com/images/jpg/32367l.jpg

Здравейте!

Имам едно голямо чудене относно управление на IGBT транзистор. На схемата съм начертал IGBT транзистора /VT1/ драйверно стъпало изградено от 2 биполярни транзистора. Въпросът е каква роля играят резисторите и как да им изчисля стойностите?
За R5 ми е ясно, че трябва да е 5-10k - изтеглящ резистор за микроконтролера. За останалите ми е малко мъгла. Знам само че R1 е за разреждане на вътрешния капацитет на транзистора, а R2 за осигуряване на оптимален ток за отпушване. Ако някой може да помогне ще съм много благодарен. И още един въпрос - защо стъпалото е изградено от 2 транзистора? Не става ли само с един?

Ако изхода на процесора е отворен колектор - би могло.
Но тъй като не е, първия транзистор върши точно това - Качва напрежението


Вто Юли 10, 2007 8:01 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Пет Юли 08, 2005 2:46 pm
Мнения: 112
Местоположение: Пловдив
Мнение 
Според мене това не е много добра схема за управление на IGBT или MOS транзистори,
използваш два транзистора, а нямаш противотактна схема, за какво са ти два транзистора тогава,
за по добри идеи виж прикрепеният файл.
:)


Прикачени файлове:
slup169.pdf [345.26 KiB]
486 пъти
Вто Юли 10, 2007 9:04 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 3:15 pm
Мнения: 8
Мнение 
Знам, че това не е най-добрата схема за управление, но по една или друга причина ми се налага да работя по нея. Няма ли накой да каже поне една добра дума за нея :cry:
Благодаря на отговорилите дотук - ще имам в предвид мненията им и следващия път няма да се набутвам на толкова "постно" управление.


Сря Юли 11, 2007 9:34 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Съб Юли 09, 2005 11:49 am
Мнения: 306
Местоположение: София
Мнение 
Едва ли някой ще каже добра дума за тази схема. Ако резисторът е достатъчно малък, за да се запушва нормално транзисторът, консумацията в отпушено състояние ще е бая голяма. В другия случай ще има твърде полегат заден фронт и съответно ... повишен разход на транзистори :(


Сря Юли 11, 2007 11:57 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 06, 2007 11:45 am
Мнения: 136
Мнение 
Братле сложи си обикновен драивер за IGBT и не се занимавай с изтърбушени схеми.Но като се има предвид ниското захранващо напрежение -20 Волта можеш да сложиш обикновен повторител от CMOS тип , който си е направо драйвер. мисля че има6е такива които издържат до 24 Волта , въпреки че може и да не е така. Както и да е , ако токът във веригата не е прекалено голям и честотата не е много висока няма да имаш голям разход на транзистори ;) . Ако не е така направи си CMOS дискретно изпълнение вместо PNP транзистора и махни R1 и R2 :D . Така R3 R4 може да са по-високоомни без проблем и ще получиш много по стръмни форнтове. Може и с биполярни транзистори комплементарна двойка в ключов режим.

_________________
Мразя червени жички !!!


Вто Юли 24, 2007 8:48 am
Профил ICQ
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 02, 2004 6:22 pm
Мнения: 140
Мнение .
Виж харакеристиките на транзистора защото 20 волта ми се струват множко за управлвние. R2 е 20-ина ома. R1 = 1kom. R3, R4, са така че да се отпушва VT2. Грубо R4=8..10*R3 при 20В. R5 няколко кОма. Като цяло е хубаво да се гледат на осцилоскоп такива неща.


Вто Юли 24, 2007 1:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 24, 2005 10:41 pm
Мнения: 1025
Местоположение: Pz
Мнение 
@veo, вместо да измисляш топлата вода, защо не ползваш някой готов C-MOS буфер? Предполагам, че някой от майкрочипските ТС4420/21/22/23/24 ще ти свърши работа. Ако не - има и други производители. Например International Rectifier - IR2110


Вто Юли 24, 2007 2:59 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1657
Мнение 
ми има си готови драйвери, преди време ползвах някви но не помня точно, май на мицубиши бяха..........


Сря Юли 25, 2007 7:53 am
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Правиш си една двойка 2т6551 и 2т6821 или подобни и управляваш с тях,ако те мързи да копуваш драйвер- но за 1 транзистор.За рамо - трябва драйвер.Не че неможе да сглобиш и такъв но си е играчка.И на Томпсън има драйвери.Така е не се ослушвай ами махай по въпроса смело :wink: схемата дето я ползваш нещо не ми се нрави(но това си е мое мнение )


Сря Юли 25, 2007 1:03 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Вто Сеп 20, 2005 9:01 pm
Мнения: 128
Местоположение: София
Мнение 
veo написа:
Знам, че това не е най-добрата схема за управление, но по една или друга причина ми се налага да работя по нея.....
... а и не се обаждал от преди две седмици - незнам доколко има смисъл да се коментира схемата повече.

_________________
късото съединение прави силата
-------------------------------
http://www.zahranvane.com/


Сря Юли 25, 2007 2:37 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Юни 02, 2007 3:15 pm
Мнения: 8
Мнение 
Прави сте! Най-добре е да се използва готов драйвер а не да се експериментира. Благодаря на всички за отговорите!


Чет Юли 26, 2007 12:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
Дали готовия драйвер е най-доброто решение не се знае, зависи от много неща. Доколкото IGBT е с изолиран гейт, не ти е нужен кй зна ккв постоянен ток за управлението му, от друга страна обаче ако ти трябва комутация със висока честота или стръмни фронтове драйвера трянва да осигрява достатъчно ток. От тази гледна точка CMOS схемите, ккто някои те посъветваха няма да свършат работа, т ене могат да осигурят нужния ток, а и някои драйвери могат да се озорят, трябва да имаш това в предвид. Противотактната схема върши чудесна рабта, то това всъщност има и в по вечето драйвери, е някои които са за Р канални MOSFET имат и още екстри, осигуряващи бързо запушване.
Моят съвет е да си избереш управлението в зависимост от това как и какво ще комутираш. Ако комутираш с ниска честота, и нямаш изисквания за фронтове, тогава и най-простото решение с резистор и транзистор ти върши работа, но при по висока честота и изискване за бърза запушване/отпушване огледай за подходящ драйвер, или си направи противотактно стъпало.


Чет Юли 26, 2007 6:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Юли 22, 2006 8:50 pm
Мнения: 1638
Мнение 
Тони е прав.Преди всичко драйвера се избира по типа на товара.В много случаи се налага да се прави собствен драйвер или да се използват трансформатори поради факта че драйвера има едни гранични напрежения (пише си ги в дейташийта) и се съобразяват при проектиране.Другата работа при комутацията е че IGBT се запушва сигурно,когато потенциала на гейта слезе с около 1-2 волта по-ниско от емитера.Това е особенно характерно при използване на push-pull преобразувател.Но за тази цел драйвера е малко по-специален.Има и други особенности - зависимостта на мъртвото време от типа на товара,бързината на вградените диоди,.... ама трябва да си навлязъл доста в нещата и тогава ще ги усетиш :wink: Айде успех :)


Чет Юли 26, 2007 1:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни