Отговори на тема  [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Съвет към прохождащ в електрониката-късно ли е? Как...? 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 8:17 pm
Мнения: 177
Мнение Съвет към прохождащ в електрониката-късно ли е? Как...?
Здравейте, бихте ли посъветвали един мечтател :)

Искам да се занимавам с електроника :roll: :idea:
Проблемът е, че малко съм закъснял, завършвам инженер-химик...на 24 съм.

Навремето не се записах в техникум по електроника и много сгреших. За напред бих искал да се занивам с електроинженерство, специализирал в някоя от областите, може би с алтернативни източници на енергия, бионика,мехатроника, нещо свързано с механиката...като цяло - изобретателство, иновации ,но ми е рано да преценя). Това засега е авангарден план/блян...мечта!
Понеже дори да запиша в ТУ нещата които се преподават ще са ми трудно разбираеми (така ми казаха), повече теоретични неща се преподават, пък и плановете са остаряли... единствено практиката ще ми е интересна.
Ето учебния план :
http://www.tu-sofia.bg/Bul/UPlan/UPlan-FETT-E-bak-new.pdf
> http://www.tu-sofia.bg/Bul/index.html
И планът за втора специалност, но в ТУ се замразиха.

Вариант А: Да започна с основите, взимам си учебници като: Полупроводникова техника от Шишков , 1-ва част; Материали и градивни елементи - да изуча основите, след това набавям материалите, инструменти и да започна със направата на по-прости схеми :idea:

След това ако ме грабне както си го мисля - да се задълбоча още и да запиша някаква специалност тук или в чужбина.

Според вас какво ще ми трябва да науча като основни знания за електрониката ( както и базови знания по електротехника ще ми трябват) , колко време ще ми трябва за да усвоя тези неща, имам един познат който може да ми показва някои неща как са и защо и т.н. по натам.

Идеята е един ден да започна да съставям апарати, схеми, да изобретя, внедря нещо ново, защото таланта за изобретяване, импровизиране, аналитичността - спи в мен и така още повече се измъчвам и терзая вътрешно; липсват ми знанията и уменията, за да развия потенциалът си :cry:
Вярно е, че ще трябват поне 5-6 години, или 10г (както ми казаха) ,но това е цената на мечтата :o

Вариант Б: Научавам нещата до ниво, с което ще мога да разчитам схемите, изчислявам елементите и да сглобявам разни системи, схеми... за хоби... :cry: :?

Каква литература ще ми препоръчате?
Колко време ще ми трябват за двата варианта?
Има ли кръжоци в София за тези неща?
Идеята сам (евентуално с още един ентусиаст като мен) да се захванем добра ли е и какво ще ни коства? Като гледам какво е нивото на образование, дори във ВУЗовете... се плаша направо.
:roll: :idea:
Нямам много време да се озъртам... наближава момента в който ще трябва или да загърбя окончателно тази мечта или да поема по нелесния път на осъществяването й, доста време го обмислям и още не съм решил какво да правя.
Благодаря :-({|=


Последна промяна stargate на Съб Сеп 19, 2009 7:33 pm, променена общо 1 път



Вто Сеп 15, 2009 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Фев 01, 2007 3:04 am
Мнения: 1539
Мнение 
Второ висше и то пак техническо? Внимавай, ще изперкаш ,човече. :wink:
По-скоро план Б с книжките от план А + повечко практика с поялника и за има-няма 4-5г. си готов жичкаджия.
А разликата между хоби и професия е само в това кой плаща (ти на другите или другите на теб).
Какво ще ти коства ли? -Почти нищо друго освен времето ти.


Вто Сеп 15, 2009 10:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение 
хмм интерсен въпрос .. труден отговор, хубаво е и ти да си отговориш дали наистина имаш и желанието и възможността да го направиш. Електрониката, не е нещо сложно, но е нещокоето иска отдаденост, така м-у другото в свободното време, освен за хоби за друго няма да можеш да я ползваш, което също не е лошо. Имайки идеи, и дори малко познания, пак много по лесно ще направиш нещо от колкото само с идеи.
Може някои ще възразят, но погледни хората които наистин аработят професионално и творят продукти, не се сещам за много които се знаимават от 3-4 или 5 години. Аз мисля че съм от по младите, знаимавам се вече повече от 20 години, не мога да кажа че знам и мога толкова колкото би ми се искало, а в някои области съм си кажи речи аматьор, примерно RF, правил съм и радиостанции, и трансмитери, но това нищо не значи. Електорниката е доста широка област, нещата съвсем не опират до това да прогрмаираш един контролер, или да налепиш някаква схема.
Всъщност това си е изцяло приложна, да не кажа занаятчийска наука, има формули, има сметки, има симулатори, а има и електроника, което го разбирай че едното с другото много често няма общо, прост пример темата с греещият мосфет в Академия. В същото време без теория, и формулите си за никъде .. абе гадна област си е. Та мисълта ми беше че трябва да решиш имаш ли нужното упорство и желание да отделиш и време и сили.
От друга страна, самата тя не е професия която може да те храни добре, нито тук, нито навън, това което ти намира добра работа е опитът който си натрупал, и потенциала който някой може да види в теб. Е разбира се ако работиш за себе си, тя може да ти е добър помощник в много други сфери. Като цяло тази област изисква, и изгражда едно доста аналитично мислене.
А за хоби е лесно, въпреки че нещатат с времето доста са се променили. Едно време имаше кръжок и хоби, но примерно платките си ги правихме сами, сами си измисляхме схеми, или в най-лошия случай модифицирахме. Правихме си любителски станции, а това не искаш да знаеш как се пуска с технология от края на 70-те. Сега е малко по различно, купуват някой кит, наливат готовия хекс, или в най-добрия случай компилират готов сорс и готово, имаш синтезатор, радио, или каквото други си си наумил. някак сега се прави с повече механичен труд от колкот мислене. Та и самото хоби, ако не останеш на това да сглабяш готови неща, а започнеш да твориш, в еиднмомент с решаването на различни проблеми може да с епревърне и в професия.
Но като цяло, това зависи само от теб. Да запишеш второ висше е загуба на време, пари и усилия. Ако финансово не си притеснен, се захващай с хобито, и малко по малко го докарай до професия. Пък ако ти хареса ще я работиш, ако не не.
Иначе относно възобновяеми източници, и др подобни, там няма много електроника, там всъщност почти нищо няма, освен мениджмънт, всичко е въпрос на планиране, финансиране и управление. Еско си решил да разработваш нов източник на енергия, или подобрен е друго, но тогава физиката е по правилната наука, не електорниката. Електрониката се възползва наготово от решенията които физиката дава.
Механиката, мехатрониката ... не знам ... роботи, манипулатори разни, има поле за изява, но не се прави като за хоби, поне според мен, или по скоро то може да е хоби, но трябва да се подхожда професионално. Едно време правих един робот подводен, всичко беше добре до един момент, тъкмо научих модела да плува и трябваше да с еправи наживо и парите на инвеститора изчезнаха ... аз си останах с прототипи в умален мащаб ... скоро, преди година, започнах камера за хеликоптер, със стабилизатори и др глупости, механика на 100% проектирана, също и управление, в един момент интереса изчезна .... нямам време и възможност да го правя за хоби .. та понякога дори със супер добро желане да направиш нещо, дори да се хванеш без пари да започнеш, в еидн момент не може да го довършиш, просто няма как. За последната 1 година, всичкокоето съм праивл акто хардуер се свежда до прости, съвсем безинтересни у-ва ... тъп компарат с хистерезис, също толкова тъп генератор на ток, разпределително табло в-у платка, т.е. само предпазители и чат пат някой светодиод, велик контролер с 4 входа и 3 изхода, с интеелкта на амеба, супер велик филтър с 3 кондензатора и 3 резистора, тъпоумно управление на фентилатори с малко елементарни екстри .. сигурно и друго е имало ама не помня. Тъй де идеята ми беше все изделия в възможностите на ученик от техникум по електорника. Нищо сериозно, нищо което да е някакво предизвикателство ... иначе като цяло познанията ми помохгнаха, примерно скоро пуснахме сигурно единствената сграда в БГ с напълно интегрирани системи ... предстои още еидн мн интересен проект, ама тук ми помагаше по скоро някакво аналитични мислене което се е развило, всичко останало са сметки на пари, материяли, организация и др подобни ... интересно, но не електорника :(

Това дето го изписах, не с цел да те откажа, а с цел да помислиш дали точно това са ти представите. Помисли какво точно те вълнува, дали електрониката е толква важна част от него, или не е, защото си е заробване до някъде, деформира мисленето, това е факт, е питай го tgi що му е да бута фусове по тая логика ... и аз не мога да ти обесня що предпочитам да я рисувам в схеми ... що като имам за 1 лв проц със 16 и с 8 крака, аз вземам тоя с 8 и правя чудеса, вместо да взема тоя с 16 и да ми останат свободни .... и като го съчетаеш и с няколко други сфери, както в момента работя и в по различна сфера, и изкривяванеот понякога става изродяване, и оглупяване .. аз май съм в процес на оглупяване напоследък.


Вто Сеп 15, 2009 11:36 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Чет Ное 20, 2008 12:49 pm
Мнения: 276
Местоположение: Бургас
Мнение 
С полупроводниковата техника бързаш. Но аз не знам на какво ниво си в момента де ...
Идеята ми е да започнеш с базовата електротехника - съпротивления, бобини, кондензатори, диоди, проводници и техните свойства. Видове електрически ток и неговите величини (напрежение, сила на тока, честота и подобни).
После към електромеханиката - електрически ключове, вериги с лапми, законите на Ом и на Кирхов. Видове свързване и техните особености при съпротивления, кондензатори и бобини (последователно, паралелно, комбинирано). Монофазен и трифазен ток, разлики, области на приложение, причини за възникването им. Видове двигатели, поведението им при постоянно и променливо натоварване, характеристики. Също и формулите за пресмятане на мощности и различни видове съпротивления (активно, реактивно, комплексно, импеданс). Трансформатори и трансформаторни захранвания - принцип на работа, пресмятания, проектиране.
След това вече можеш да закопаеш полупроводниковата. Полупроводникови преходи, диоди, транзистори, усилвателни схеми с тях, динистори, тиристори, семистори, както и по-екзотични елементи като термистори, термодиоди, варистори, варикапи, ценерови диоди (или както ги наричат още стабилитрони) и други. Паралелно с полупроводниковата техника започни да изучаваш аналоговата схемотехника - вече споменах транзисторните усилватели, след тях са интегралните усилватели (в частност операционни усилватели), след това различни варианти на импулсни захранвания. В днешно време тези са доста актуални. Малко след като започнеш с тези двете, можеш да захванеш материали и градивни елементи - да знаеш как са устроени всички тези елементи. Тук вече можеш да започнеш да строиш усилватели и електронни ключове. На тяхна база по-нататък изникват и различни видове регулатори и стабилизатори. Като начало, един регулатор на осветление е добро упражнение на този етап.
Тук може малко честотна техника, ама то е само ако ти се занимава. Има и готови решения. Имам предвид синусоидални сигнали с радиочестота. Пренасяне на сигнали и данни чрез радиосигнали. Видове модулация и особеностите им. Видове филтри, техните особености и характеристики, както и начини на реализация. Трептящи кръгове, усилватели, антени. Модулатори и демодулатори. В частност може да разгледаш уплътнителните телефонни системи.
След това идва импулсната техника - дискретни и цифрови сигнали, видове импулси и техните величини (период, коефициент на запълване, честота, форма на фронтовете и т.н.). Реакция на импулсите при преминаване през съпротивления, кондензатори и бобини. Интегриращи и диференциращи вериги. Импулсни усилватели. Генератори на импулси (моновибратори и мултивибратори).
След всичко това идва и цифровата схемотехника - логически нива, булева алгебра, логически схеми. Логически елементи, тригери, регистри, броячи, някои по-прости памети. Кодери, декодери, мултиплексори и демултиплексори, преобразуватели и драйвери за индикатори и така нататък. Тук идеята е да схванеш по-скоро теоретичната част около цифровата техника, отколкото самите елементи. Разбира се, не пренебрегвай напълно елементите, защото ще ти трябват по-нататък, макар и не много. Тук упражнение е например брояч на импулси с индикация с цифри. За по-интересно може да го направиш реверсивен и да го монтираш на врата за проверка в даден момент колко хора има в помещението. ;)
След цифровата идва и микропроцесорната техника - устройство на микропроцесорно устройство, начин на работа, видове архитектури (фон Нойман и Харвардска), процесори, комуникационни шини, памети, периферни устройства и т.н. Тук подозирам ще ти е най-трудно. От една страна, защото вече захапваш програмируеми елементи и трябва да научиш програмен език (най-вероятно асемблер), а от друга, защото тази област се развива бързо и ще трябва да си гъвкав, за да си актуален. Разбира се, всеки сам си преценя доколко му трябват новостите. След този етап ще можеш да програмираш процесори и микроконтролери. Може да започнеш с някакви играчки - например свирещо устройство, което мига и някакви лампички. После и по-сериозни - кодова брава например. Като захапеш и комуникационните протоколи, може да разшириш кодовата брава до цялостна алармена система.
Това е горе-долу основата. Като я имаш, върху нея можеш да си надстройваш вече познанията и да се развиваш, било то всестранно, било то в някаква тясна специалност. В частност, нещата, които изброи в първите си постове.
Каквото се сетих го изложих накратко, по реда в който са се развивали повечето хора, които познавам и които се занимават с това. И аз в това число. Допускам, че може да съм пропуснал нещо, така че нека който се сети да ме поправя.
Надявам се всичко, което казах до момента не те шашка твърде много. Все пак, според мен, преходът от химично инженерство към електро инженерство едва ли е лесен. Успех ти желая!

_________________
Digitally yours: Optron


Сря Сеп 16, 2009 12:24 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Сря Яну 03, 2007 11:43 pm
Мнения: 178
Мнение 
Stargate, за да овладееш електрониката трябва да поддържаш жив интереса си към нея. А това със сигурност няма да стане с четене на учебници :) .
Моят съвет е да си набавиш за начало някои радиолюбителски книжки и да си сглобиш някое устройство, дори и да не разбираш напълно как то работи. Понеже такива книги отдавна не се издават (дано да греша), иди в някоя библиотека и потърси в техническия раздел.
Интернет е също пълен с какви ли не готови схеми на всякакви аматьорски устройства - от "мигалки" до роботи. Естествено, започни от нещо по-просто.
Разучи как работи устройството, какви са компонентите му и т.н. Постепенно усъвършенствай знанията си за компонентите и схемотехниката (или софтуера, ако ще се занимаваш с микроконтролери). Тук естествено ще дойдат и учебниците.
А ТУ можеш да завършиш независимо от всичко това, ако ти трябва диплома в областта на електрониката - т.е., ако ще се занимаваш професионално с нея.


Сря Сеп 16, 2009 9:06 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение 
И аз подкрепям напълно БатеВаньо. За начало се снабди с един евтин китайски поялник от 3-4 лв и един също евтин цифров мултицет 15-20 лв.(Дори да се откажеш от електрониката, тези 2 устройства ще ти служат постоянно за какво ли не). Отиваш в някой магазин и си поръчваш 1-2 китчета за сглобяване, примерно http://hobby.neomontana-bg.com/ В тях има всичко необходимо да докараш схемата до работещ вариант, а има и описание как точно функционира. Като оживиш първата схема, ще се накефиш максимално и отттам нататък връщане назад почти няма :) Докато другия вариант: да свалиш схема от интернет, да правиш платка, да купуваш части и накрая нещо да не тръгне, може да те откаже завинаги още в началото.


Сря Сеп 16, 2009 12:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
абе май вси сме почнали от някакви китчета/конструктори за електронни схеми дето мигат и пискат :D и май повечето сме минали и през радиоапаратите - къв кеф беше да висиш с високоомните слушалки и детекторният приемник да дебнеш да позалезе слънцето, че тогава се ловяха далечните станции... мда или високоволтовите играчки с някъв генератор, някаква скалъпена силова част от руски телевизор и намотки. колко непредвидена болка беше :P тия спомени не си ги давам, има защо да ми харесва електрониката :)


Сря Сеп 16, 2009 2:43 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Сря Окт 11, 2006 7:19 pm
Мнения: 373
Местоположение: София/Edinburgh, UK
Мнение 
Ако искаш да се занимаваш с електроника само като хоби никога не е късно :)
Може би правилната стъпка е да решиш да се занимаваш с електроника, само като хоби, пък после, ако наистина ти харесва и притежаваш потенциал в тази област сам ще започнеш да усещаш, че нещата, които ползваш ти утесняват :) Аз така започнах, преди 3 години, а сега предстои да завърша първия ми професионален проект. Но какво да ти кажа, поставиха ми задача, обмисляне, проектиране (чертаене схеми, платки) тестване - въобще процеса на "творчество" ми отне 2седмици... от там нататък са едни разправии с търговци, събираш части...Мога съвсем спокойно да каже, че ми беше по трудно да организирам производството на 25 броя устройства, от колкото проектирането или обмислянето...Но накрая има едно чуство, което не те оставя да спреш, май трябва да си го носиш в себе си за да можеш да положиш систематични усилия в областа на електрониката и за да се развиваш :)
Аз започнах с една книжка на английски и разни схеми в нея, които пуснах и след 2-3 платки, скочих на един голям проект, който ме сбълска с много основни проблеми и учих в течение на разрешаването им :)

_________________
Българският портал за РОБОТИКА


Сря Сеп 16, 2009 3:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение 
С две думи от личен опит : никога не е късно. Аз от много малък имах мерак да се занимавам с електроника ама така се стекоха обстоятелствата че едва на 28 започнах да се занимавам сериозно. Е, имах основни познания по цифрова и микропроцесорна техника включително и програмиране, но пък от аналогова си нямах и грам понятие. Сега вече знам толкова че да кажа че нищо не знам ама се справям някак си. А и си намерих няколко "комерсиални" задачки, щото само за хоби не е евтино. Сега вече имам няколко развити проекта които успявам да продам тук-таме (те са и тясно специализирани), макар и да са елементарни като цяло - все пак и идеята е важна.
Но пък някой път си е просто рутинна работа както каза Тони.


Сря Сеп 16, 2009 7:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение 
Зарибявката е голямо нещо... щом успява да преодолее дори мързела човешки :)

Интересни неща има много, даже в днешни дни може би е по-трудно да се отсява поради голямото разнообразие. И според мен е по-добре да се започне от нещо практическо, даже и да не го разбираш напълно. А относно границата между хоби и професия - нещата не винаги се свеждат до едната хартийка, наречена диплома. Един приятел на баща ми както се занимаваше с електроника уж като хоби, така сега си изкарва хляба в Щатите с това (и то доста успешно), без там да ги интересува, че не е инженер. Човекът просто си го може и ги разбира нещата. Примери за обратното - "Дипломиран ИнДЖенер Вишист" в България има прекалено много напоследък...

_________________
Manners maketh man.


Сря Сеп 16, 2009 10:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
абе така е, николайчо, ама факт е, че и не от всеки инжИнер става магазинер. някой още не могат да смятат 0x числа ... ](*,) нооо и да можеш да смяташ то пак не ти е гаранция за нещо :D в крайна сметка - човек трябва да се забавлява като прави нещо - започне ли да му тежи по добре да сменя професията :)


Сря Сеп 16, 2009 10:13 pm
Профил WWW
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Нед Яну 15, 2006 8:17 pm
Мнения: 177
Мнение 
head_up написа:
абе така е, николайчо, ама факт е, че и не от всеки инжИнер става магазинер. някой още не могат да смятат 0x числа ... ](*,) нооо и да можеш да смяташ то пак не ти е гаранция за нещо :D в крайна сметка - човек трябва да се забавлява като прави нещо - започне ли да му тежи по добре да сменя професията :)

Мдам, точно това смятам да направя и се ориентирам към електрониката, но ще видим точно къде, електротехниката също ми харесва (електрически двигатели, преобразуване на тока, енергии... генератори, магнетизъм ...физика :) )

http://hobby.neomontana-bg.com/ Тук си харесах микрофончетата, още от 16 годишен исках да си направя и да подслушвам съседите ... :oops:
Само не разбрах какво мога да ползвам за приемник? Май се отклоняваме от темата.

"Киров" ми е на 700м от нас, почти всеки ден минавам покрай него и :cry:... ,и се чудя дали някой преподавател ще ми обърне внимание в процеса на самообучение, някога там е имало кръжоци предполагам, дали е останал някой ентусиаст :idea:

ToHu Mдам, сериозно го обмислям това- дали ще имам силите и времето, да се отдам на това начинание, но все пак ако това е мечта, срествата се оправдани, след някоя друга година мога да се запиша някъде и да искарам една диплома в Дания или Германия да кажем и да започна да работя професионално, да вложа целия си потенциал и талант :!:

Като ви чета ... направо не мога да реша в коя посока да поема в този океан :) . Но това с готовите схеми ми хареса, даже имам вече един поялник от 3лв, мултицет също имам (15лв жълт)...

Не ми стана ясно с кой учебник да започна!?
Нивото ми е почти на нулата, някои неща мога да си припомня но, да кажем от начало да си започна.

optron Направо ме срази 8O с тази хронологична и богата подредба- наистина ли трябва да мина през всичко?!
И още:
Можете ли да ми кажете каква е разликата между цифровата и аналоговата схемотехника? И двете ли трябва да се усвоят?
След цифровата идва и микропроцесорната техника Микропроцесорите за какво се използват ?!

След всичко изброено от Optron ли мога да се насоча в една област или мога да пропусна някои неща (радиотехниката например).
Иначе с първата част от мнението съм съгласен, че трябва да започна от базовата електротехника и после полупроводниковата.
>говорим за професионално ниво .

ПП: Отивам да спя :? :roll:


Пет Сеп 18, 2009 12:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Юли 24, 2005 9:28 am
Мнения: 2657
Мнение 
stargate написа:
И още:
Можете ли да ми кажете каква е разликата между цифровата и аналоговата схемотехника? И двете ли трябва да се усвоят?

кой е казал че въобще трябва нещо да се усвоява? усвоявай каквото те кефи, милиарди хора си живеят без да са усвоили нищо :)
тръгваш по пътя и като не те кефи спираш :)


Пет Сеп 18, 2009 8:22 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ
Аватар

Регистриран на: Пет Окт 05, 2007 7:34 pm
Мнения: 76
Местоположение: Русе
Мнение 
Не е необходимо всичко да знаеш! Но щеш нещеш по време на изпълнението на някоя схема или задачка научаваш нещо ново и така малко по-малко започваш сам да си измисляш схемите. Аз започнах с книгата на Шишков. Препоръчвам ти и ти да я прочетеш, но първата част "Полупроводникова техника", няма да е зле да знаеш и закона на Ом, законите на Кирхов. Ако си упорит има няма 2-3 години ще си навлязал вече в дълбините на "океана". Пък ако за това време все още не си се отказал от електрониката, да знаеш няма отказване. То си е яка зарибявка :)


Пет Сеп 18, 2009 9:40 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Юни 01, 2008 8:54 pm
Мнения: 1503
Местоположение: Пловдив
Мнение 
за книгите на шишков съм съгласен с две ръце, добри са, а и се намират сравнително лесно, щото по тях са учили сума народ. аз също :D още се ползват даже.

колкото до микрофончетата - преди години се бях специализирал доста в тях, бях направил 3 доста малки "бръмбъра" - ефективни са. а и те всички на практика са от 88 - 106 Mhz та с обикновенно радио се слушат без проблем, разбира се и всички останали в района ги чуват :twisted: абе за зарибявка става, а като за начало е супер защото схемите са прости (ъъъъ до колкото е проста радиотехниката :-k ) пробвай се вече, то и да питаш и да не питаш докато не направиш някоя схема да живне в ръцете ти няма как да усетиш тръпката. чети шишков, чети полупроводникова-та, купи си някое и друго просто китче дето мига, я генератор на някакви импулси, я някакво радиопредавателче да слушаш съседите, регулируем стабилизатор (ще ти трябва за напред) - все китове които имаше преди. и давай, пък ако не тръгне от първия път няма какво да се отчайваш - често е така, търси проблема и това е :) почти всичко се учи в движение.

П.П. като за начало приеми че ще има известна болка от непредвидени докосвания на поялника, то и с това се свиква, да не те стряска :P


Пет Сеп 18, 2009 10:00 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 34 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: bobo и 13 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни